Barış ve Demokrasi Partisi

Görsel

Bu Nasıl Çözüm Arayışı? Kürt Sorunu, Baskılar, Ölümler, Operasyonlar ve Tutuklamalarla mı Çözülecek?

Posted on: 07/06/2012

Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununda çözüm” için bir araya geldikleri gün, bir yandan üniversitelerde KCK kapsamlı bir operasyon sürdürülerek 100 dolayında tıp öğrencisi gözaltına alındı, bir yandan da panzer ve kurşunlarla Kürt halkına saldırılar devam etti. F-16’lar, Hakkâri ve Çukurca başta olmak üzere bölgeyi bombalamaya devam ediyor. Hatip Dicle’den sonra, tutuklu Milletvekili Kemal Aktaş’a, yaptığı konuşmadan dolayı verilen cezanın Yargıtay tarafından onandığına dair karar TBMM’ye ulaştırılarak, milletvekilliğinin düşürülmesi tartışılmaktadır. Siyasi ve askeri operasyonlar, gözaltı ve tutuklamalar artarak sürüyor. Önceki gün Yüksekova’da cenazeleri kaldıran kitleye yapılan silahlı polis saldırısında yaralanan 15 yaşındaki çocuk Özgür Taşar hayatını kaybetti. Bölge tam bir kuşatma altında ve halkın sokağa çıkmasına bile tahammül gösterilmiyor.

Belediye Başkanları ve Kürt Siyasetçiler Serbest Bırakılsın!
Bununla da yetinmeyen AKP iktidarı, yıllardır tutuklu bulunan belediye başkanlarını, milletvekillerini, avukatları, gazetecileri, Kürt siyasetçileri, salıvermek, siyasi tutsakları özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak yerine, yeni esirler almaya, yeni belediye başkanları ve Kürt politikacıları tutuklamaya devam ediyor.

Son olarak Van Belediye Başkanı ve ilçe belediye başkanları hedefteydi. Perşembe günü sabah erken saatlerinde Van merkez ve ilçelerinde belediye başkanları, belediye binaları ve BDP’li ilçe başkanlarının evlerine baskın yapılarak başkanlar ve yöneticiler gözaltına alındılar. Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Edremit Belediye Başkanı Abdülkerim Sayan, Van merkeze bağlı Bostaniçi Beldesi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, Başkale İlçe Belediye Başkanı Hecer Sarıhan, Muradiye Belediye Başkanı İzzet Çelik, Özalp İlçe Belediye Başkanı Murat Durmaz gözaltına alındılar. Yine bu operasyonlar kapsamında, Başkale BDP Eski İlçe Başkanı Derviş Polat, Muradiye İlçe başkanı Şirin Yıldız ve Van eski İl Başkanı Cüneyt Caniş’in de aralarında bulunduğu toplam 19 seçilmiş temsilci ve parti yöneticisi ile parti üyeleri gözaltına alındı. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ve Eski Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Yekta Bilek ifade vermek üzere gittikleri savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiler.

Kürt Sorunun Çözümünde İlk Adım Olarak; Operasyonlara Son Verilmeli, KCK Operasyonu’nda Alınan Tüm Tutsaklar Serbest Bırakılmalıdır
Bir yandan Kürt sorununda çözüm arayışları sürdürüyormuş havası yaratan iktidar, diğer tarafta, baskıyı, operasyonları, gözaltı ve tutuklamaları aralıksız olarak sürdürüyor. Kürt sorununda çözüm arayışı içinde olduğunu söylen CHP ise tüm bu olanlar karşısında sesini çıkarmıyor. Bu gelişmeleri “teröre karşı mücadele” kapsamında ele almaya devam ediyor.

Bu gelişmeler karşısında sessiz kalınamaz. Kürt halkına, halkın seçilmiş belediye başkanları ve parti yöneticilerine, milletvekillerine karşı sürdürülen bu pervasızlığa son verilmelidir. Kadınlara, emeğe, gençliğe, bilime, farklı inançlara, Kürtlere, aydınlara, çevreye düşman bu iktidar karşısında gösterilen tahammül, her an baskının, şiddetin artması, zulmün hâkim kılınması anlamına gelecektir.

Halkların Demokratik Kongresi olarak; her inançtan, her dilden ve her kültürden halklarımızı bu fütursuzluğa karşı çıkmaya, Kürt halkıyla dayanışmaya, barış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclis Yürütme Kurulu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: