Barış ve Demokrasi Partisi

Hukuksuzluğu gözaltına alınan öğrenci sayısı gösteriyor

Posted on: 06/06/2012

BASINA VE KAMUOYUNA

Üzülerek görmekteyiz ki, gün geçtikçe meşruiyetini yitiren AKP iktidarı baskı ve şiddet uygulamalarını gözaltı ve tutuklama furyaları ile devam ettirmektedir. Bu hukuksuz ve anti-demokratik uygulamalar ülkemizdeki muhalif veya kendilerinden olmayan her türlü kesimi ve ideolojiyi hedef almaktadır. Son olarak bugün sabah saatlerinde değişik şehirlerde yapılan operasyonlar ile 100’e yakın öğrenci gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınan öğrencilerin sayısı, üye oldukları sendika ve sivil toplum örgütleri bu operasyonların hukuksuzluğunu gözler önüne sermektedir. En son Türk Hava Yolları’nda çalışan emekçilerin grev haklarını ellerinden alan AKP Hükümeti’nin sağlık emekçilerine uygun gördüğü muamele ise tutuklamalar olmuştur.

Yapılan operasyonların zamanlaması ise her zamanki gibi manidardır. Devlet kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkını hiçe saymış, operasyonun zamanlaması ile gözaltına alınan öğrencilerin eğitim ve öğretim hakkına da tecavüz etmiştir. Zira bu hukuk dışı uygulamaya son verilmediği takdirde operasyonlar final ve komite haftasında gözaltına alınan öğrencilerin bir yıl sınıfta kalmalarına yol açacaktır.

Bu nedenle yargı paketlerinin olumlu etkilerinin sürekli dillendirildiği bugünlerde gözaltına alınan öğrencilerin başta eğitim ve öğrenim haklarının gasp edilmemesi ve hukuk dışı uygulamalara bir an önce son verilmesi için başta hukuk kurumları ve demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya, yargı mercilerini de hukuk tanımaz tutumlarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

6 Haziran 2012.

Meral DANIŞ BEŞTAŞ

BDP Hukuk Ve İnsan Haklarından Sorumlu

Eşbaşkan Yardımcısı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: