Barış ve Demokrasi Partisi

Bingöl vekilimiz İdris Baluken öğrencilere dönük saldırılarla ilgili soru önergesi verdi

Posted on: 06/06/2012

Son zamanlarda Kürt ve Sol görüşlü Üniversite Öğrencilerine yönelik artan saldırılar ve bu saldırılar sonrasında kolluk kuvvetlerinin, üniversite özel güvenlik görevlilerinin ve üniversite yönetimlerinin saldırıya uğrayan öğrencilere yönelik cezai yaptırımlar uygulaması, saldırgan kesimlere ilişkin ise herhangi bir yaptırımda bulunmaması kamuoyunda infial yaratmaktadır. Son süreçte yaşanan saldırılarda onlarca öğrenci yaralanmış, saldırıya uğrayan öğrencilere soruşturmalar açılmış ve adli süreçler başlatılmıştır. Tüm bu saldırı, soruşturma ve gözaltı furyasından sonra saldırıya uğrayan öğrenciler kaldıkları yurtlardan kayıtlarını sildirmek zorunda kalmış ve can güvenlikleri sağlanmadığından ötürü öğrenim hayatlarına ara verme durumuna düşmüştürler.

Bu bağlamda;

1) Fırat Üniversitesi’nde bir hafta boyunca Kürt öğrencilere yönelik saldırılar gerçekleşmektedir. Bu saldırıları gerçekleştirenlerin çoğunlukla öğrenci olmayan kişilerden oluştukları iddia edilmektedir. Kürt öğrecilerine yönelik bir haftadır sürdürülen sistematik saldırıların önlenmesine yönelik kolluk kuvvetleri herhangi bir önleyici girişimde bulunmuş mudur? Bulunmamışsa, gerekçeleri nelerdir?

2) Fırat Üniversitesi’ndeki saldırılardan dolayı Kürt öğrenciler can güvenliklerinin risk altında olduğu gerekçesi ile Final Sınavı Dönemlerinde sınavlarına girememiştir. Sınavlara girememenin öğrenciler nezdinde ortaya çıkardığı mağduriyetlerin giderilmesine yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır?

3) Ankara Balgat Semtinde bulunan Tahsin Bangaoğlu Öğrenci Yurdunda Kürt öğrencilere yönelik saldırılarda gerçekleşmiştir. Öğrencilere yönelik saldırı gerçekleştirenlere ilişkin herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? 100 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğrayan öğrencilere soruşturma açılmasının nedeni nedir? Saldırıya uğrayan öğrencilerin yurttan çıkış işlemlerini bir hafta boyunca yapamamalarının ve yurttan çıkışlarını vekaleten yaptırtmalarının sebebi nedir? Saldırıya uğrayan öğrencilerin yurt odalarında bulunan dolap kapıları, kilitleri ve özel eşyaları saldırgan grup tarafından kırılırken, bu saldırıların önlenmesine yönelik yurt idarecilerince neden önlem alınmamıştır? Saldıran gruptaki öğrencilerin olaylar boyunca yurt müdür yardımcıları ile beraber dolaşıp, etrafa tehditler savurdukları iddiaları vardır. Söz konusu bu iddialara ilişkin herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

4) Marmara Üniversitesi’nde son iki gün içerisinde 5 öğrencinin yaralandığı saldırılar gerçekleştirilmiştir. Bu saldırganlarla ilgili üniversite yönetimince herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Saldırıya uğrayan öğrencilerin iddialarına göre saldırganlar arasında öğrencilik vasfını taşımayanlar da bulunmaktadır. Öğrenci olmayan kişilerin üniversite kampusüne girip öğrencilere yaraladığı iddialarına ilişkin herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

5) İstanbul Üniversitesi’nde öğrenim gören bir öğrenci kafasına vurulan balta ile yaralanmıştır. Basına da yansıdığı şekliyle saldırgan kişi veya kişilerin “ Sosyal Bilimlerde bütün öğrencileri öldüreceğiz.” Tehditleri kullanılmıştır. Söz konusu saldırgan şahıs ya da şahıslar hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? Bir üniversite kampusüne ellerini, kollarını sallayarak baltalı bir şekilde giren şahıslar varken, bu şahısların üniversiteye girişleri nasıl gerçekleşmiştir? Üniversitenin güvenliğinden sorumlu Özel Güvenlik Birimleri ve özelleştirilme usulu ile hizmet alınıyorsa güvenlikten sorumlu şirket hakkında soruşturma açılmış mıdır?

6) Kürt ve Solcu öğrencilere yönelik artan saldırılar sonucu saldırıya uğrayan öğrenciler yurtlarından ayrılmak zorunda bırakılmaktadırlar. Bu durumdan dolayı mağduriyete uğrayan öğrencilerin öğrenim hayatlarına devam edebilmesine yönelik herhangi bir çalışma var mıdır?

7) Üniversitelerde gerçekleşen en demokratik hak talep eden eylemler bile soruşturmaya tabi tutulurken, son bir hafta içerisinde Fırat, İstanbul ve Marmara Üniversitelerinde öldürücü ve yaralayıcı saldırıları gerçekleştiren kişilere yönelik herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Emniyet kayıtlarına yansıdığı şekli ile son bir yıl içerisinde üniversitelerde gerçekleşen olaylar sonrasında sağ görüşlü öğrenciler veya kişilere şu ana kadar kaç tane soruşturma açılmıştır?

8) Öğrenci camiasında sıkça dillendirilen ve ilgili aktivist hareketlerinde onayladığı üniversite öğrencilere yönelik polis gözaltısının sınav dönemine getirilmesi ve karşıt görüşlü saldırıların da yine sınav dönemlerine denk gelmesi iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu iddialar doğru ise, söz konusu saldırı veya gözaltı süreçlerinin aynı zaman dilimine denk gelmesi rastlantı mıdır?

İdris BALUKEN

Bingöl Milletvekili

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: