Barış ve Demokrasi Partisi

Hakkari Koçanıs Kilisesi’ne İlişkin Soru Önergemiz

Posted on: 16/05/2012

Hakkari Milletvekilimiz Adil Kurt’un, Hakkari merkeze bağlı Koçanıs Köyü’nde bulunan, yaklaşık 100 yıllık Koçanıs Kilisesi’nin koruma altında olmasına karşın, restorasyon çalışmalarının yapılmadığı ve kendi kaderine terk edilerek defineciler tarafından talan edildiği iddialarına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a yönelttigi soru önergesini yayınlıyoruz:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzük’ün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Adil KURT

Hakkari Milletvekili

Hakkâri kent merkezine bağlı ve merkeze 18 km uzaklıkta olan Konak Köyü’nde bulunan ve Hakkari bölgesinin en büyük kilisesi olarak bilinen Koçanis (Konak) Kilisesi, Koçanıs köyüne yakın Zavite köylülerinin ve yakın zamanda köyü ziyaret eden Hakkari İl Genel Meclisi üyelerinin, kamuoyuna yansıyan beyanlarına göre bakımsızlıktan harabeye dönmüştür.

100 yıllık tarihi olan ve Hakkâri bölgesinde yaşayan Nasturiler’in dinî idare merkezinde yer alan, günümüzde patrik anlamına gelen “Mar Şemun” ünvanlı din adamlarının ve hatta Nasturî Başpatriğinin dâhi bu kilisede yaşadığı söylenmektedir. Ancak 1996 yılından bu yana, köyün boşaltıldığı, dolayısıyla köyde oturanların olmadığı bilinmektedir. Bu anlamda, köyün yakınındaki Zavite köyü sakinlerine göre, Kültür Müdürlüğü tarafından koruma altına alındığı halde, bu tarihi kilise kendi kaderine terk edilmeye ve defineciler tarafından talan edilmeye yüz tutmuştur.

Define arayan kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından; kilisenin içinin ve yanı başındaki mezarlıkların kazılmak, duvarlarının yıkılmak ve kilise içindeki çanın dâhi çalınmak suretiyle talan edildiği belirtilmiştir. Bunun haricinde Hakkari’de müze olmaması dolayısıyla, kilisede bulunan birçok işlemeli taşın Van Müzesi’ne götürüldüğü de bilinmektedir.

Ayrıca, Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdürü Emin Özatak; tahrip edilen Koçanıs kilisesi ile ilgili savcılığın soruşturma başlattığını ve il müdürlüğü olarak kiliselerle ilgili çalışma düşündükleri halde, bu konuyla ilgili ödenek ayrılmadığını ve dolayısıyla restorasyon çalışmalarına başlanamayacağını belirtmiştir.

 

Bu bağlamda;

1. Koçanıs Kilisesi’nin yukarıda bahsi geçen kendi kaderine terk edilişi ve tahribatıyla ilgili Bakanlığınıza ulaşmış bir bilgi, belge veya talep var mıdır? Varsa, bununla ilgili bir araştırma veya çalışma yapmış bulunmakta mısınız?

2. Bakanlığınız tarafından taşra teşkilatlarına tarihî mekânların restore edilmesi ve korunmasına dönük nasıl bir ödenek ayrılmaktadır? Bu sağlamakta olduğunuz ödeneklerde, restore edilecek tarihi mekânları siz mi belirlemektesiniz, hangi tarihi mekânın restore edileceğine dair bir öncelik var mıdır, bu mekânlar hangi kriterlere göre restore edilmektedir?

3. Koçanıs Kilise’sinin kendi kaderine terk edildiği düşünüldüğünde; tarihi varlıkların akıbeti ile ilgili takip, Bakanlığınız tarafından ne şekilde yürütülmektedir?

4. Bu bağlamda, Hakkâri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından belirtilen, Bakanlığınız tarafından ayrılan ödeneklerde, diğer tarihi eserlerle ilgili ödenek ayrılıp, Koçanıs ve diğer kiliselerin restorasyonu ile ilgili ödenek ayrılmaması durumu neye göre belirlenmiştir?

5. Yakın zamanda, Mersin Mut’taki Alahan Manastırı ile Malatya’daki Ermeni Taşhoron Kilisesi ile merkeze bağlı Venk Köyü’ndeki Venk Kilisesi’nin restorasyon projelerinin, Bakanlığınız tarafından 2012–2013 yatırım programına alınarak ödenek tahsis edildiği düşünüldüğünde, Hakkari’deki tarihi Koçanıs Kilisesi’nin restorasyonu ile ilgili Bakanlığınızın ödenek ayırmamasının gerekçesi nedir?

6. Bütün bunlar haricinde, Hakkâri’deki taşınabilir tarihi varlıkların, Hakkâri’de müze olmadığı gerekçesiyle Van Müzesi’ne götürüldüğü ve Hakkâri’nin tarihsel kimliği düşünüldüğünde; Bakanlığınızın, Hakkâri’de müze kurma gibi bir çalışması var mıdır?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: