Barış ve Demokrasi Partisi

Çok Kültürlülük Üzerine Sunduğumuz Meclis Önergesi

Posted on: 14/05/2012

Türkiye çok kültürlü ve kimlikli bir ülke olmasına rağmen, resmi olarak bu alanda yapılmış bir araştırmanın olmaması bu çok kültürlü yapının korunmasının da önünde bir engel olmaktadır. Türkiye’nin çok kültürlü yapısının araştırılması ve bu yapının korunması için alinabilecek tedbirlerin tespit edilmesi amacıyla İstanbul Milletvekilimiz Sebahat Tuncel’in vermiş olduğu önergeyi paylaşıyoruz.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Türkiye’de yaşayan farklı kültürlerin, dillerin, kimliklerin ve inaçların tespit edilmesi ve nüfus yapısının çıkarılması, çok kültürlülüğü ve zenginliği koruyabilmek için toplumun çok kültürlü yapısının bilimsel verilerin derlenmesi, bu konuda araştırma yapılarak ayrıntılı ve sürekli raporların oluşturulması ve yok olan kültürlerin ve dillerin nedenlerinin araştırılması amacıyla  Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederiz.

Sebahat TUNCEL

İstanbul Milletvekili               

    

GEREKÇE ÖZETİ

Türkiye çok kültürlü ve kimlikli bir ülke olmasına rağmen bu zengin çoğunluğa dair bir araştırma ve ulusal bir bilgi bankası bulunmamaktadır. Türkiye’de ilk kapsamlı nüfus sayımı 1927 yılında yapılmış olup, bu sayımda vatandaşlara ana dili sorulmuştur. Ana dili sorusuna Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Çerkezce, Rumca, Arapça, Yahudice gibi cevaplar alınmış ve kaydedilmiştir. Ancak bu tarihten sonra yapılmış bir çalışma bulunmamakla birlikte günümüzde Türkiye’de kaç farklı dilin, kimliğin, inanç, kültürel özelliklerin olduğuna dair bir güncel ve bilimsel bilgi bulunmamaktadır.

Farklı kültürlük zenginlik olarak kabul edildiğinde farklı inanç, dil, kimlik ve kültürel özelliklere göre nüfusun yapısının ortaya çıkarılması çok kültürlülüğün devam edilmesi ve bazı özel gruplar için koruyucu önlemler alınmasına dair bilgiler verecektir. Türkiye’nin çok dilli, çok inançlı, çok kültürlü yapısının devlet tarafından bilimsel olarak ortaya konması Başbakan’ın tek dil, tek din söylemleri yaparken bunun mümkün olmayacağını ya da böyle bir tekçilik yaklaşımının ancak bu farklılıkların yok edilerek yapılabileceğini de gösterecektir. Türkiye’de konuşulan diller ve dünya dilleri üzerine kapsamlı çalışmalara yer veren ethnologue.com’un Türkiye raporuna istatistiklerine göre, Türkiye’de Türkçe’yle birlikte 34 dil konuşulmaktadır. Aynı rapora göre, Türkiye dil çeşitliliği açısından 224 ülke arasında 139. sıradadır. Ancak Türkiye’de zamanla iki dilin yok olduğu 36 dilden 34 dile düştüğü görülmektedir. Bu da çok kültürlüğün korunması konusunda devletin bir politikasının olmaması ve tekçilik üzerine kurulu bir yaklaşımın farklı dillerin, kültürlerin yok olup gitmesine neden olacağını göstermektedir. Dolayısıyla, Türkiye’nin çok kültürlü yapısı hakkında ayrıntılı, sürekli ve kapsamlı bir çalışmanın ve bir politikanın eksikliği kesin rakamların olmamasıyla sonuçlanmaktadır. 34 farklı dilin konuşulduğu, 12 farklı inancın yaşandığı, 25 farklı etnik kimliğin yaşadığı söylenen Türkiye’de bu farklı kimlikten, inançtan ve kültürlerden kişilerin ne kadarının asimilasyona uğradığı, ne kadarının göç etmek zorunda kaldığı ya da kendi kültür ve dilinden uzaklaştığı bilimsel yöntemlerle ifade edilememektedir. Bu bağlamda, Türkiye’de yaşayan farklı kültürlerin, dillerin, kimliklerin ve inançların tespit edilmesi ve nüfus yapısının çıkarılması, çok kültürlülüğü ve zenginliği koruyabilmek için toplumun çok kültürlü yapısının bilimsel verilerin derlenmesi, bu konuda araştırma yapılarak ayrıntılı ve sürekli raporların oluşturulması ve yok olan kültürlerin ve dillerin nedenlerinin araştırılması amacıyla bir meclis araştırma komisyonu kurulmasını önermekteyiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: