Barış ve Demokrasi Partisi

Ertuğrul Kürkçü: Roboski Halkına Dönük Baskılar Son Bulmalı

Posted on: 10/05/2012

TBMM’de yaptığı basın açıklamasında Ertuğrul Kürkçü, Roboski Katliamı mağdurlarına yapılan baskılara karşı hukukçuları ve insan hakları savunucularını göreve çağırdı.

Yakınlarının ölümlerinin üzerinden 135 gün geçtikten sonra katliamın sorumluları yerine Uludere Köylüleri yargılanıyor, kovuşturuluyor ve baskı altında şikâyetlerini geri çekmeye zorlanıyor.

28-29 Aralık 2011 gecesi Şırnak ili, Uludere ilçesi Irak sınırında yapılan hava harekâtı sonucu meydana gelen ölüm olaylarını incelemek üzere kurulan alt komisyonun üyesi olarak kendilerini Roboski köyünde dinlediğim köylülerden, bize ilettikleri tepkileri kamusal alanda da ifade etmeye başladıktan sonra, yerel askeri ve adli makamların giderek artan baskılarına maruz kaldıklarını öğreniyorum.

Bunları doğrulayan bir haberi Radikal Gazetesinin bugünkü sayısında Ezgi Başaran imzasıyla okuduk. Aralarında bana ulaşarak sorunlarını ileten Veli Encü’nün de bulunduğu köylülerin Uludere alay komutanınca “bunu unutun, kapatın” denilerek şikâyetlerini geri almaya zorlandığı Başaran’ın haberinde açıkça belirtiliyor.

Hepimizin bildiği gibi şu ana kadar katliamdan sorumlu olarak hiçbir kamu görevlisi adli makamlarca sorgulanmadı. Ancak köylülerin bana anlattıklarına göre Uludereli gençler her gün, cenaze töreni sırasında ilçe kaymakamını tartakladıkları bahanesiyle sorguya çağrılmakta, aile büyükleri arzuları hilafına korucu olarak göreve çıkmaya zorlanmakta ve evlatlarının ölümünün sorumluların bulunması için yaptıkları şikâyeti geri almaları için baskı görmektedirler. Son olarak üniversite öğrencisi Cabbar Yılmaz bir video kaydında suretinin görünmesi bahane edilerek Uludere kaymakamını “öldürmeye tam teşebbüs” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konulmuştur.

Öte yandan Roboski halkının hem yakınlarının katledilmesi hem de gençlerinin çeşitli bahanelerle tutuklanması ve mahkemeye sevk edilmesi karşısında gereksindiği hukuki yardıma Uludere’de baro bulunmaması nedeniyle geç ve yetersiz bir biçimde ulaşabilmesi baskıcıları cesaretlendirmekte ve fütursuzlaştırmaktadır.

Hukukçuların, insan hakları savunucularının ve duyarlı yurttaşlarımızın katliamın gerçekleştiği günden beri Roboski halkının acılarının paylaşılması, yaralarının sarılması ve sorumluların ortaya çıkarılması için gösterdikleri dayanışmaya yürekten teşekkür borçluyuz.

Ancak geçen zaman Roboski katliamı sorumlularının lehine işlerken mağdurların suçluya dönüştürüldüğü yeni bir hak ihlali dönemine giriyoruz. Bu evrede bütün baroları, insan hakları kuruluşlarını, hukuk meslek kuruluşlarını ve demokratik kitle örgütlerini artan bir dikkatle Roboski halkının sorunlarına ilgi göstermeye devam etmeye ve katliamın sorumluları ortaya çıkarılıncaya kadar dayanışmayı sürdürmeye çağırıyorum.

Katliamın sorumlularının ortaya çıkarılması ve Roboski halkının baskılardan korunmasının doğrudan doğruya TBMM’nin ve komisyonumuzun ahlaki ve siyasi sorumluluğunda olduğunun altını bir kere daha kamuoyu önünde çizmeyi bir borç biliyorum.

Ertuğrul Kürkçü

Mersin Milletvekili

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: