Barış ve Demokrasi Partisi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Hakkında Sunduğumuz Soru Önergesi

Posted on: 09/05/2012

İstanbul Milletvekilimiz Sebahat Tuncel’in özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yaşanan cinsel istismar ve diğer sorunlara dair Meclis’e sunmuş olduğu araştırma önergesini sunuyoruz:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Türkiye’de sayıları 8.5 milyonu bulan çeşitli seviyelerde ve türlerde engelleri bulunan bireylerin sorunlarının araştırılması, bu bireylerin toplumsal yaşama katılabilmeleri için özel politikaların diğer ülke deneyimleri de araştırılarak ortaya konması, mevcutta bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde özellikle engelli çocuklara ve bireylere yönelik cinsel taciz olaylarının araştırılması, bu merkezlerin hukuksal alt yapı sorunlarından, ekonomik, personel yetersizliği ve uzman kadro eksikliği gibi sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin raporlanması için bir meclis araştırma komisyonu açılması amacıyla Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederiz.

Sebahat TUNCEL

İstanbul Milletvekili

GEREKÇE ÖZETİ

Türkiye’de 8.5 milyona yakın değişik engeli bulunan kişiler bulunmaktadır ve bu kişilerin toplumsal yaşama katılımlarının sağlanması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak Türkiye’de  engellilerin sosyal yaşama katılım alanı olarak açılan olan Rehabilitasyon Merkezlerinin işlevi, sağlıklı bir alt yapıya sahip olmaması nedeniyle ciddi sorunların yaşandığı bir sektöre dönüşmüştür.

Bu merkezler engellerin toplumsal yaşama daha etkin ve engelsiz olarak katılmalarını sağlamak yerine, onlar üzerinden nasıl para kazanılacağı hesabıyla çalıştırıldığı için çoğu zaman amacının dışına çıkmaktadır. Kırsal kesimde bulunan engelli çocukların aileleriyle anlaşılarak çocukların bu merkezde eğitim alıyormuş gibi gösterilip devletten ödeneğin alınması bu duruma en bariz örnektir.Bu merkezlerde yaşanan diğer bir sorun da bu merkezlere devam eden engelli çocuklardan bazılarının sağlık kurulu raporunun yenilenmesi sürecinde  ve devamında yaşadığı sorunlardır. Örneğin, özür türü nedeniyle bazı gelişmeler kaydetmiş olduğu için, eksik ve yanlış değerlendirmelerle rapor yenileme döneminde özür derecesi düşük olarak belgeleme yapılmakta, bu nedenle bazı engelli çocuklar gelişim ve eğitim yardımı alamadıkları için özel eğitim ve rehabilitasyona devam edememektedir. Tanı ve değerlendirmenin belirli bir süre içerisinde tamamlanamaması eğitime başlamada zaman kaybına neden olmakta; hastanelerde rapor verilmesi uzun vadede zamana yayılmaktadır ve RAM adı verilen eğitsel tanı için uzun vadede gün verilmesi vehHastane ortamında yapılan psikolojik ve gelişimsel test uygulamaları için, uzman personel, uygun ortam ya da materyal bulunmaması, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nde her engel grubuna ve çoklu engele sahip bireylere göre;  uygun testler,  değerlendirme materyalleri, bu test ve materyalleri uygulayabilecek uzmanların bulunmaması bu merkezlerin etkin bir şekilde çalışmasının önünde engeldir.

Özel rehabilitasyon merkezlerinin personel, eğitimsel materyal ve bilgi yetersizliğinden önce en büyük sorunu düzenli ve etkili denetimlerin yapılmamasıdır. Ne yazık ki zaman zaman haberlerde bu merkezlerde meydana gelen engelli çocuklara ve bireylere taciz ve tecavüz haberlerini duymaktayız. En son Batman ili Demiryolu Köyü yolu üzerinde olan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çalışan özel bir merkezde zihinsel engelli olan genç bir kadına bir görevlinin tecavüz ettiği haberi basında çıkmıştır. Bu durum, merkezlerin denetim mekanizmasının işleyip işlemediğine dair endişeleri gündeme getirmiştir. Merkezlerde bulunanların engelli olmasından dolayı istismara daha açık oldukları göz önünde bulundurulup Bakanlığın merkezleri daha özenle denetlemesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Mali denetimler görece daha fazla yapılsa da bu tür sorunlar dernekler tarafından dile getirilmektedir. Engellilere yönelik Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve farklı kurumlarda olan ayrı ayrı eksik kanunların olması da uygulamada sıkıntılara neden olmaktadır. Türkiye’nin de imzalamış olduğu Birleşmiş Milletler Engellilere yönelik sözleşmedeki ilkeler baz alınarak, uluslararası standartlara göre tek ve kapsamlı bir yasanın hazırlanması elzemdir. Engelli vatandaşlarının toplumsal yaşama dahil edilmesi devletin görevidir, bu yüzden mağduriyetlerin çok fazla olabileceği böyle bir alanda devletin öncülük etmesi gerekirken, ihtiyaca göre özel okullar açılmalıdır ve denetim mekanizmaları oluşturulmalıdır.

Türkiye’de sayıları 8.5 milyon olan ve çeşitli seviyelerde ve türlerde engelleri bulunan bireylerin sorunlarının araştırılması, bu bireylerin toplumsal yaşama katılabilmeleri için özel politikaların diğer ülke deneyimleri de araştırılarak ortaya konması, mevcutta bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde özellikle engelli çocuklara ve bireylere yönelik cinsel istismar, şiddet, kötü muamele gibi olaylarının araştırılması, bu merkezlerin hukuksal alt yapı sorunlarının, ekonomik, personel yetersizliği ve uzman kadro eksikliği gibi sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin raporlanması için bir meclis araştırma komisyonu açılmasını öneriyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: