Barış ve Demokrasi Partisi

Basına ve Kamuoyuna Duyuru: Daha Çok Örgütlülük, Daha Çok Mücadele

Posted on: 11/04/2012

BASINA VE KAMUOYUNA

11.04.2012

Daha çok örgütlülük, daha çok mücadele

BDP MYK, 10 Nisan 2012 tarihinde siyasal durum, örgütlenme ve planlama gündemleriyle toplandı. Toplantıda Hükümetin Kürt sorununun çözümünde adım atmak bir yana, baskı ve şiddet politikasını arttırarak sürdüğü saptanarak, halkımızın özgürlük mücadelesindeki kararlılığının yol göstericiliğiyle önümüzdeki sürecin daha çok örgütlülük, daha çok mücadele yaklaşımıyla yürütülmesi gerektiği kararlaştırıldı. BDP MYK şu kararları aldı:

  • Cezaevlerinde yaklaşık bin 500 tutuklunun yürüttüğü açlık grevlerinde artık ölüm sınırına gelindi. PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan’a 8 aydır uygulanan tecridin kalkması ve Kürt sorununun çözümü için adımlar atılması talebiyle başlayan açlık grevleri giderek yayılıyor. Bugüne kadar hem hükümetin hem de kamuoyunun sessizliği durumu daha da ağırlaştırıyor.

Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevinin 63. gününde olan 13 tutuklunun durumu ağır. 13 kişi artık konuşamaz ve yürüyemez durumda. 13 kişi ölümle yaşam arasında. Bugün için ölüme daha yakınlar ama onları kararlı bir mücadeleyle yaşatabiliriz.

Öte yandan Osmaniye Cezaevi’ndeki insanlık dışı işkenceler açlık grevcilerine dahi uygulanıyor.

Strasburg’da 1 Mart’tan bu yana 15 kişinin sürdürdüğü açlık grevinde de kritik bir noktaya gelindi.

BDP, açlık grevcilerinin yaşaması için, taleplerinin görünür kılınması ve gerçekleşmesi için, kamuoyunda duyarlılık yaratmak için, cezaevlerinin koşullarının iyileştirilmesi için var gücüyle çalışacaktır. Yarın Eş Başkanımız Gültan Kışanak ve milletvekilleri Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevindeki tutukluları ziyaret edecekler.

  • Partimize yönelik 14 Nisan 2009’da başlayan siyasi soykırım operasyonları tüm hızıyla devam ediyor. İçlerinde parti yöneticilerimizin, belediye başkanlarımızın, il genel meclisi ve belediye meclis üyelerimizin de bulunduğu 7 bine yakın tutuklu şu anda cezaevinde. Henüz bundan 3 yıl önce tutuklanan arkadaşlarımızın bile savunması alınmış değil. BDP, siyasi soykırım operasyonlarını teşhir etmeye devam edecek. Parti faaliyetlerini de 7 bin arkadaşımız da yanımızdaymış gibi, onların eksikliğini hissettirmeden sürdürecek.
  • Suriye’de yaşananlar kritik bir eşiğe geldi. Ancak Türkiye’nin “müdahale” ve “savaş” yolunu seçmesi durumu daha da kritik bir hale getirecektir. Esad rejiminin yaptığı katliamlar ve baskı politikası asla kabul edilemez. Bununla birlikte haksız işgal amaçlı, emperyal amaçlı uluslararası müdahaleye de karşıyız. Suriye halkı kendi geleceğini kendisi belirlemelidir. Ve uluslararası toplum da Suriye halkına sadece bunun için destek olmalıdır.
  • Hükümetin ve onun güvenlik birimlerinin Newroz’da ve 4 Nisan Amara yürüyüşünde halkımıza uyguladığı şiddet ve sindirme politikaları ters tepmiş ve halkımızın politik tutumundaki kararlılığını ve dik duruşunu, siyasi iradesine ve onuruna sahip çıkmasını daha da arttırmıştır. Halkımızla yeniden buluşmak için BDP ve DTK Eşbaşkanlarının katılımıyla Cizre, Mersin, Doğu Beyazıt ve Suruç’ta mitingler, 20-22 Nisan tarihleri arasında da milletvekillerinin katılımıyla Silopi, Nusaybin, Kızıltepe, Suruç, Tatvan, Iğdır, Muş, Erciş, Batman, Bağlar, Antep ve Patnos’ta halk toplantıları düzenlenecek. .
  • Dünya işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta Türkiye’nin tüm ezilenleriyle bir arada olmak için “Newroz ruhuyla 1 Mayıs’ta alanlara” şiarıyla alanlarda olacağız.

BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ GENEL MERKEZİ

Reklamlar
Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: