Barış ve Demokrasi Partisi

Eş Genel Başkan Yardımcımız İdris Baluken’den Demokratik Kamuoyuna Duyuru

Posted on: 07/04/2012

2009 yılında başlatılan ve hükümet yetkililerince de Bakanlar Kurulunda planlanan entegre projeler olarak belirtilen KCK operasyonları kapsamında; bugüne kadar 32 Belediye Başkanımız, 13 Belediye Başkan Vekilimiz ve Belediye Başkan Yardımcımız,13 İl Genel Meclis Üyemiz, 93 Belediye Meclis Üyemiz ve 41 Belediye çalışanımız tutuklandı. Polisin yaptığı baskınların çoğu darbe dönemlerini aratmamış, gece yarısı evlerin kapıları kırılarak insan onurunu zedeleyecek şekilde gerçekleşmiştir. Tutuklama kararı verilen seçilmişlerimizin evlerinde ve makamlarında yapılan aramalarda şiddeti sembolize edecek bir çakıya bile rastlanmamıştır. Tüm seçilmiş tutuklu arkadaşlarımız, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında tüm Türkiye halklarının demokrasi, özgürlük ve barış içinde birarada yaşamasının yolunu açmak üzere siyaset yapmaktaydı.

KCK operasyonlarında tutuklanan seçilmişlerimiz ve partililerimizin bir çoğu içinde bulunduğumuz Mart ayı ile beraber üç yıldır savunma bile verememişlerdir. Savunmaların alınmamasına gerekçe ise mahkemelerde Anadilde savunma taleplerinin adli makamlarca kabul görmemesidir. Tutuklu bulunan seçilmişlerimiz; anadilde eğitim görülmesi, Kürtçenin kamusal alanda kullanılması önündeki engellerin kaldırılması, Kürt kimliği ve kültürü üzerindeki yasakların kaldırılması, yerel yönetim hizmetlerinde çok dilli belediyecilik hizmet anlayışının esas alınması üzerine siyaset yapmaktayken,seçilmişlerimizin mahkemelerde Anadilde savunma yapma haklarından vazgeçilmesinin bir siyasi koz olarak önlerine konulması siyasi ahlaka sığmayan büyük bir çelişkidir.

Türkiye’nin Kürt Sorunu ve demokratikleşme sorunu Cumhuriyetin kurulması ile başlamıştır. Ulus Devletin kuruluş felsefesindeki, tekçi-katı bürokratik yapı cumhuriyet tarihi boyunca hem demokratikleşmenin hem de statü isteyen halkların önündeki en büyük engel olmuştur. 21. Yüzyıl Türkiyesinde toplumsal istemleri karşılamaktan uzakta duran tekçi-katı bürokratik ulus devlet paradigmasından kurtulmanın yolu felsefik anlamda demokrasiyi içselleştirici bir özgürlük anlayışı inşa etmek, pratik anlamda ise adem-i merkeziyetçilik ve yerinden yönetim anlayışı esas alınıp bunun anayasal dayanaklarını oluşturmaktır.

2011 Genel seçimlerini iyi okumak gerekir. Bu seçimler Türkiye toplumundaki özgürlük, adalet ve demokrasi istemlerini yansıtması bakımından çarpıcıydı. Yeni bir anayasanın oylanıp ezici bir başarı sağladığı bir seçim yaşadık. Toplum; demokratik bir anayasa yapma yoluyla başta Kürt Sorunu olmak üzere Türkiye’deki kamburlaşmış ve anti demokratik yöntemlerle sonuç alınamayan çözümleri sandığa gömmüş ve yeni bir Türkiye için oyunu kullanmıştır.

Ne yazıkki; AKP hükümetinin seçim sonrası uygulamaya koyduğu politikalar toplumdaki erdemli ve gerekli istemleri karşılamaktan uzak bir noktada durmaktadır. Demokrasi ve yerelleşmenin ilişkisinin aksi yönde hareket eden AKP hükümeti, gerek merkezileşmeyi arttırıcı gerekse de katı bürokrasinin hiyerarşik yapısını güçlendirici uygulamalar ortaya koymaktadır. Türkiye halklarının ve bir devlet olarak Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini belirleyecek olan bu kritik süreçte; toplumsal talepler demokrasi ve özgürlüklerin arttırılması, sorunların yerinden yönetimler aracılığıyla çözülmesi ve halkın yönetime katılımını sağlayacak kanalların açılması yönlüyken hükümetin önünde iki seçenek durmaktadır.Ya geleneksel baskıcı ve tekçi, inkar, imha ve asimilasyon eksenli devlet anlayışının mirasını devam ettirip Türkiye’yi bir girdabın içine sokacak ya da toplumsal taleplere kulak verip geleceğin Türkiyesinin inşasında önemli bir rol oynayacak. Eğer hükümetin demokrasi ve özgürlük taleplerini karşılama gibi bir projesi varsa yapması gerekenler çok açık bir şekilde ortadadır. Özerkliği temel alan demokratik anayasa yazımı başlamadan önce bir yol temizliği yapmak hem karşılıklı iyi niyet göstergesi hem de toplumun taleplerini karşılayıp toplumu rahatlatıcı bir rol oynayacaktır. Bu noktada hükümet; demokratikleşme için yerel yönetimlerin güçlendirilmesini esas almalı ve KCK kapsamında tutuklu bulunan, halkın iradesini temsil ettiği seçilmişlerin tutsaklığının demokrasi ile var olan çelişkisini ortadan kaldırmalıdır. Bu kapsamda düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki en büyük engel olan TMK ve Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmalıdır. Bunun yanı sıra hükümet, Türkiye’nin AB Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nda çekince koyduğu maddelerdeki çekinceleri kaldırmalı ve bu maddeleri uygulamaya koymalıdır. Bu uygulamalarla beraber iyi niyeti gösterecek adımlar atmalı ve tutukluluk sürelerinin cezaya dönüşütürülmesinin önüne geçmelidir. Yerel Yönetimlerin sıkı merkez baskısına rağmen ürettiği toplumsal destek projelerinin önüne ek engeller koymaktan vazgeçmelidir. Açık ve net olan bir şey var ki; halkımız artık olağanüstü yetkilerle donatılmış süper valileri değil, kendi oylarıyla seçtiği valileri istemektedir.

Tarihin büyük sorumluluğunun bizlerin sırtında olduğu bilinciyle; toplumun tüm muhalif kesimlerinin üzerindeki baskıların son bulması, halkın iradesi olan seçilmişlerin serbest bırakılması, yeni anayasa yapımı sürecinin hızlanması, Türkiye’nin demokratikleşmesi, barışın ve özgürlüğün hâkim olması ve toplumsal yaşamın ortaklaşarak inşa edilmesi amacıyla kamuoyunda duyarlılık yaratmak ve söz konusu istemlerin çözümlerinin tartışılıp ortaya çıkarılması açısından tutuklu arkadaşlarımızın isimlerinin bulunduğu listeyi sizlerle paylaşma gerekliliği duyduk. Toplumsal taleplerin karşılanması noktasındaki duyarlılığın yaratılması hem Türkiye’nin demokratikleşmesi hem de Kürt Sorununun çözümünde kilit rol oynayacaktır.

Selam, Saygı ve Sevgilerimle…

 

BDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu

Eş Genel Başkan Yardımcısı

Bingöl Milletvekili

Dr. İdris BALUKEN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: