Barış ve Demokrasi Partisi

İdris Naim Şahin Hakkında Gensoru Önergesi Verdik

Posted on: 29/03/2012

İdris Naim Şahin Hakkında Gensoru Önergesi Verdik

Newroz kutlamaları ile KESK’in eğitim yasasını protesto etkinliklerinin genelgeyle yasaklaması, güvenlik güçlerinin birçok ilde aşırı şiddet kullanması, iki kişinin ölmesi, bini aşkın kişinin gözaltına alınması” nedeniyle İçişleri Bakanı Şahin hakkında gensoru önergesi verdik

Anayasamızın 34. Maddesinde herkesin, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu garanti altına alınmasına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. Maddesinde herkesin asayişi bozmayan toplantılar yapma hakkına sahip olduğunun belirtilmiş olmasına rağmen; yayınladığı genelgeyle 21 Mart 2012 tarihi dışındaki günlerde yapılması planlanan Newroz Bayramı kutlamalarını yasaklayan İç işleri bakanı Anayasa ve yasaları hiçe saymıştır.

Aldığı bu karar sonucunda yüzlerce insan İç işleri Bakanlığına bağlı valilerin emriyle polisler tarafından yaralanmıştır. Parti yöneticimiz Hacı Zengin hayatını kaybetmiştir. Başta Mardin Milletvekilimiz Ahmet TÜRK olmak üzere Milletvekillerimiz polis tarafından darp edilmiştir. Yayınladığı genelge sonucunda yaralanmalara, göz altılara ve ölümlere yol açan İç İşleri Bakanı İ. Naim ŞAHİN hakkında Anayasanın 99’uncu ve İçtüzüğün 106’ıncı maddeleri uyarınca gensoru açılması için gereğini arz ve talep ederiz.

Pervin BULDAN Hasip KAPLAN
Iğdır Şırnak
BDP Grup Başkanvekili BDP Grup Başkanvekili

GEREKÇE
Anayasamızın 34. Maddesinde herkesin, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu garanti altına alınmıştır. Aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. Maddesinde herkesin asayişi bozmayan toplantılar yapma hakkına sahip olduğu belirtilmiştir.

Kaldı ki kolektif gösteriler yapmak, bayram kutlamak doğal insan hakkıdır. Kürt halkı da 3000 yılı aşkındır Newroz bayramını diğer Ortadoğu halkları gibi kutlamaktadır. Cumhuriyet tarihimiz boyunca Irkçı, yasakçı, faşist rejimler Kürt halkının milli bayramını yasaklamıştır. Bu yasağa rağmen 90’lı yıllarla birlikte Newroz kitlesel olarak kutlanmaya başlamıştır. Buna karşın 90’lı yılların yasakçı iktidarları Newroz bayramını katliama çevirmiştir.

Gerek Cizre’de gerek Kürtlerin kutlama yaptığı diğer merkezlerde yüzlerce kişi iç işleri bakanlarının emriyle güvenlik güçlerince katledilmiştir. Ancak Kürt Halkı canı pahasına Newroz bayramından, özgürlük taleplerinden, Barış talebinden vazgeçmemiştir. Faşist zihniyete karşı hep direnmiştir. Bu direniş, bu insancıl talepler günümüze kadar devam etmiştir.

Devam eden barış, talebi, demokrasi ve özgürlük talebine karşı İç işleri Bakanı yasakçı zihniyetini korumayı sürdürmüştür. Bu yasaklamalar o kadar pervasız bir hale getirilmiştir ki İç işleri bakanının genelgesiyle Kürt coğrafyasını cehenneme çevirmiştir.

Güvenlik görevlileri İç İşleri Bakanı’nın genelgeleri doğrultusunda başbakanın tabiriyle “kadın da olsa çocuk da olsa gereğini yapmıştır”. Kadın demeden, yaşlı demeden, çocuk demeden coplamıştır. Sınırsız gaz kullanmıştır. Devletin sınırsız imkânlarını sınırsız gaz olarak, kurşun olarak, tomalardan sıkılan boyalı su olarak Kürt halkına karşı kullanmıştır. İç işleri bakanının emriyle bu pervasızlık sınır tanımamıştır. İlk defa helikopterden halay çeken kitlelerin üzerinde gaz bombaları atılmıştır.

Dersim katliamını diline pelesenk eden hükümetin bakanı Kürt coğrafyasını adeta savaş alanına çevirmiştir. Müdahalede sınır tanımamıştır. Milletvekili, belediye başkanı ayrımı bile yapmadan su sıkmıştır, darp etmiştir.

Diyarbakır Valisi İç işleri Bakanlığı genelgesi ve emirleri doğrultusunda Kürtçe Newroz afişini yasaklamış, onun yerine yine Kürtçe hazırlanmış kendi afişlerini asmıştır.

İç işleri bakanlığı emrindeki polislerin gözü o kadar dönmüştür ki resmi giyimli polis Mardin Milletvekilimiz Sayın Ahmet TÜRK’ü darp etmiştir. Bu darp olayını protesto eden partililerimiz için; İç İşleri Bakanına bağlı Batman Valisi olayı sözde olarak niteleyecek kadar insaftan, vicdandan yoksun açıklamalar yapmıştır. Kaldı ki kamuoyu vicdanını yaralayan bu menfur saldırıda Milletvekilimiz Sayın Ahmet TÜRK resmi giyimli bir polis tarafından yaralanmış ve hastanede tedavi görmüştür. Sayın Ahmet Türk ve yanındakiler yaşanan menfur saldırıyı medya ve kamuoyuyla paylaşmıştır.

Yine aynı vali polis müdahalesinin ardından onlarca kişinin yaralanmasına ve sadece Batman’da 150’yi aşkın kişinin gözaltına alınmış olmasına rağmen bir kişinin bile burnunun kanamadığını iddia etmiştir.
İç İşleri Bakanının emri ile İstanbul’daki Newroz kutlamasına müdahale edilmiş 130’u aşkın kişi gözaltına alınmıştır. Parti Yöneticimiz Hacı ZENGİN müdahalenin ardından hayatını kaybetmiştir. Zeytinburnu’nda güvenlik görevlisi hedef gözeterek ateş etmiştir. Olayla ilgili fotoğraflar medyada yer almıştır. Aynı şekilde Cizre’de güvenlik güçleri İlçe binamızı abluka altına almıştır. Binamız güvenlik görevlilerince dakikalarca taranmıştır. Özel harekât polisleri zırhlı araçlarla binamıza girmiştir.

Müdahaleler sonucunda bir kısmı ağır olmak üzere 300’ü aşkın kişi yaralanmıştır. 1000’i aşkın kişinin gözaltına alındığı ve yüzlercesinin tutuklandığı medyaya yansımıştır. Söz konusu ölüm, yaralanma ve tutuklamalar İç işleri bakanının yasakçı zihniyetinin ve emirlerinin ürünüdür.

Sayın İç İşleri Bakanı İ. Naim ŞAHİN hakkında 98 ve 99’uncu, TBMM İçtüzüğünün 106. maddeleri gereğince gensoru açılmasını saygılarımızla arz ederiz.

Reklamlar
Etiketler:

1 Response to "İdris Naim Şahin Hakkında Gensoru Önergesi Verdik"

naim sahin cok zalimce davraniyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: