Barış ve Demokrasi Partisi

New York Times: Kürtler Kuşatmaya Karşılık Veriyor

Posted on: 23/03/2012

SUSANNE GUSTEN

New York Times, 21 Mart 2012

CİZRE- TÜRKİYE- Dicle kıyısındaki bu kasabada, bu ayın başında bir düzine adam belediye binasının bir köşesinde bir araya gelmiş, öylesine yanaştırılmış bir kaç koltuk için boş deri sandalye sıralarını bir kenara bırakıyor.

“Biz burada yolumuza devam ediyoruz.” diyor Cizre belediye başkanvekili Mustafa Gören, inşaat izin belgelerinden ve haritalarından kısa bir bakış fırlatarak, “Bizi sindiremeyecekler.”

Grubun tamamı, belediye başkanlarının ardı ardına tutuklanma dalgasından sonra, 105 binlik bir kentin belediye meclisinden kalanlardan oluşuyor. Belediye meclis üyeleri ve çalışanlar ise birkaç yıldan beri cezaevindeler.

Mart 2009’da 98 kent ve ilçede belediye kazanan Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP) Gören, Cizre’nin üçüncü belediye başkanı.  Seçim sonuçları, BDP ile yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) arasında şüpheli bağların olduğunu düşünen Türkiye’nin başkenti Ankara’daki kurumları dehşete düşürdü.

O zamandan beri parti genel merkezinin tuttuğu sayılara göre Barış ve Demokrasi Parti’li 6,300 kadar çalışan, en az 24 belediye başkanı ve onlarca il meclis üyesi terör ve bölücülük suçlamasıyla cezaevine atıldı.

Kürt göstericiler, Türk hükümetine baskı uygulamak umuduyla, özerklik çağrılarını yoğunlaştırınca, Arap isyanını destekleyen ancak kendi ülkesindeki muhaliflere ya da sokaklardaki protestoculara tahammül edemeyen Türk hükümeti ile Kürt nüfusun geniş bölümü arasındaki gerilim son günlerde yükseldi.

Bu sene çarşamba günü başlayacak olan, Kürtlerin yeni yılı Newroz’dan önce de Türk polisi haftalardır Kürt göstericilere karşı ülkenin her yerinde göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanıyordu. Pazar günü yerel bir politikacı protesto gösterilerinde öldü.

Binlerce kişi, Kürt bayrakları ve cezaevindeki PKK lideri Abdullah Öcalan posterleri ile Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı, Kürtlerin bölgesel başkenti Diyarbakır’da toplandı.

Son aylarda artan PKK şiddetini takiben hükümet, kasım ayında Irak’ın kuzeyindeki sınır bölgelerindeki gruplara hava saldırıları ve ağır silahlarla operasyonlar düzenledi.  Aynı zamanda onlarca gazeteci, aydın ve akademisyen tutuklandı.

Hükümet, içinde Kürtçe özel kursların da olduğu, Kürtlerle daha iyi ilişki geliştirmeye yönelik adımlar attı fakat bu gelişmeler, ülkede yaşayan 15 milyon Kürt’ün anayasal temelde kabul görmesini isteyen Kürt aktivistleri tarafından yetersiz olarak görüldü.

Cizre’de, seçilmiş belediye başkanı Aydın Budak, terörist bir organizasyona üye olmak suçlamasıyla iki yıldan fazladır cezaevinde. Onun yerine, il meclisinin oylarıyla seçilen halefi Mehmet Saci ise aynı organizasyondan tutuklanma meselesi gündeme geldiği ekim ayından beri kaçak durumunda.

Şimdi ise, belediye başkan vekili Gören, üyelerinin 25’inin cezaevinde ya da kaçak konumda olduğu -ki bu yarıdan fazlası ediyor- belediye meclisinden geriye kalanlarla bir şeyler yapmayı deniyor.

Gören; sağlık hizmetleri bölümünün, halk sağlığı klinik doktorunun, itfaiye şefinin ve çok sayıda yöneticinin aylardır tutuklu olduğu bir yerde bunu yapmaya çalışıyor.

Nüfusu 140.000 olan, en sert ve çatışmalı belediyelerden biri olan, kendisi de sadece iki hafta özgür kalan Kızıltepe’nin belediye başkan vekili Şerife Alp, “Benim yardımcılarım devamlı olarak değişiyor, onların yerine gelenler de anında tutuklanıyor” diyor.

34 yaşında olan Alp, belediye başkanı Ferhan Türk ve aralarında Cizre belediye belediye başkanı Budak ve bölgeden 6 belediye başkanı ile birlikte 24 Aralık 2009’da evine yapılan sabah baskınıyla tutuklandığından beri kenti yönetiyor.

Türk ve Budak’ın ikisi de, Barış ve Demokrasi Partisi çalışanı ve Diyarbakır’daki Kürt politikacılardan oluşan 150 kişi ile terör ve bölücülük suçlamasıyla yargılanıyorlar.

Haziran 2010’da hazırlanan 7,578 sayfalık dava iddianamesine göre PKK’den emir almakla ve Türkiye’nin güneydoğusunda ayrı bir Kürt yönetimi sistemi kurmaya girişmekle suçlanıyorlar.

Yargının öncülüğünde başlatılan siyasi operasyonlar Türk hükümeti tarafından da güçlü bir şekilde savunuluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın haberine göre “Evet, belediye başkanları ve diğer çalışanlar tutuklanmışlardır.” dedi ve devam etti, “Fakat kardeşlerim, onlar masum değiller.  Hepsi bir şeyler yapmakla suçlanıyorlar. Hepsi legallik kisvesi altında illegal işler yapıyorlar ve bu illegal organizasyon temel olarak PKK’nin bir başka versiyonu.”

Diyarbakır’dan İnsan Hakları Derneği yönetim kurulu üyesi avukat Serdar Çelebi ise bu fikirde değil: “Belediye başkanları Kürtçe davetiye gönderdikleri için mahkemeye çıkarıldılar. Mahkemeden önceki birçok vakada, terörist organizasyona üye olmakla suçlanmak için bir mitingde konuşmak ya da bir protesto yürüyüşüne katılmak bile yeterliydi”

Bu yakınma bölgenin bütün şehirlerinde yankılanıyor.

Şu an süregelen davadan önce bile, Cizre belediye başkanı Aydın Budak, aralık 2010’da mahkum edilmiş ve bir yıl önce PKK lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarıyla ilgili olarak iziniz gösteri organize etmekten yedi buçuk yıl cezaya çarptırılmıştı.

Bazıları henüz hüküm giymemiş olan kendi partisinden diğer 6 belediye başkanı ile birlikte resmi olarak görevden uzaklaştırılan Budak ise protestocuları dağılmaları için ikna etmeye çalıştığını öne sürüyor.

Diğer kentlerin durumu ise biraz daha iyi.

86.000 nüfuslu Nusaybin’de, belediye başkanı Ayşe Gökkan, bu ay birçoğu Kürtçe afiş asmaktan, sokak ve caddelere Kürtçe isim vermekten kaynaklanan 100’den fazla davaya davalı olarak katıldığını ifade ediyor.

Kürtçe bölgede en yaygın konuşulan dilken, Türkiye’de siyasi partiler kanunu mitinglerde, broşürlerde ya da herhangi kamusal iletişim biçimlerinde Türkçe dışında bir dili yasaklıyor.

Gökkan, “ İfade vermek için haftada 2 ya da 5 kere ifade vermeye gidiyorum” diyor.

Gökkan, daha da yakınlarda, kentte konuşulan bütün dillerde, içinde Türkçe ve Kürtçe’nin de olduğu –Arapça, Ermenice, Süryanice– işaret levhaları konulduğu için içişleri bakanlığının, kent meclisini dağıtmaya yönelik girişimlerde bulunduğunu söylüyor.

Kızıltepe’de Alp, uygulanan baskılar konusunda, başbakan Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) olan, Türkiye’nin iktidar partisini suçluyor.

“AKP her yerde seçimleri kazandı fakat Kürdistan’da değil. Şimdi ise devletin bütün aygıtları üzerinde egemen konumda, yargıyı da bunun için kullanıyorlar.”

Türkiye’nin güneydoğusunda paralel bir yönetim sistemi kurma suçlamasını da reddediyor Alp.

“Biz insanlara hizmet etmek için seçildik, çöpleri toplamak, kanalizasyon ve su boruları inşaatı için. Burada bizim yaptığımız şey tam da bu. Fakat bütün bu işler, uygulanan baskılarla engelleniyor. Kızıltepe’de, geçtiğimiz altı ayda Barış ve Demokrasi Partisi’nin 29 belediye meclis üyesinin 24’ü tutuklandı ve 4’ü de tutuklanma talebi olduğu için kaçak durumda. Belediye meclisi yedek üyelere çağrı yaptı ancak yeni üyeler çok sayıda komiteye tahsis edilmek, yavaş bir şekilde işlevsel olarak belediye hizmetlerini öğrenmek zorundalar.” diyor Alp.

Ancak aynı zamanda 5 yedek üye de tutuklanmış durumda.

“Çalışmalar aynı zamanda belediye binasına yapılan polis baskınlarıyla da engellenmekte” diye de ekliyor Alp. Bu yıl iki defa belediye binası yüzlerce polis tarafından kordon altına alındı ve tüm bina 12saat boyunca arandı.

Gözdağı verilmiş kent sakinlerine güven vermek için kentin her yerine bütün baskı ve yıldırmalara rağmen belediye hizmetlerine devam edileceği mesajı veren billboardlar astıran Alp,  “Fakat savcılık makamı onları da söküyor.” diyor.

 

Dan Bilefsky Paris’ten katkı sundu.

Çeviri: Altan Sungur

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: