Barış ve Demokrasi Partisi

Halkların Demokratik Kongresi: Kürt Halkının ve Ortadoğu Halklarının Newroz’u Kutlu Olsun!

Posted on: 21/03/2012

Kürt halkına yönelik baskılar, gözaltı ve tutuklamalar dinmiyor. Kürt sorununda barış, eşitlik ve demokrasi yolunda adımlar atmak, halklar arasında kardeşlik bağlarını güçlendirmek yerine, şiddet, baskı ve yasaklarda ısrar devam ediyor. 

Her yıl Newroz’da 21 Mart’a en yakın pazar günü kutlamalar yapılmasına, hatta bu kutlamalar bir haftaya yayılmasına rağmen, bu yıl AKP Hükümeti’nin yasaklama kararıyla karşı karşıya kalındı. Keyfi bir kararla “Newroz sadece gününde kutlanır” diyerek, halkın talebini yok sayarak, kutlamaları gerçekleştirmek isteyen herkese karşı bir haftalık saldırı programı çıkarıldı! Polis ve devlet harekete geçirildi. İstanbul’da BDP üyesi olan Kürt yurttaşımız Hacı Zengin gaz bombaları ve polis saldırısında hayatını kaybetti, yüzlerce yurttaşımız yaralandı ve gözaltına alındı.

Türkiye Faşizan Uygulamalarla Yönetilmek İsteniyor
Bir halkın özgürlük ve eşitlik mücadelesini baskı ve zulümle, yasaklar ve polis zoruyla durdurabileceğini düşünen AKP Hükümeti, İstanbul ve Amed başta olmak üzere, Türkiye’nin her yanını savaş alanına çevirdi. Adeta “olağanüstü hal” ilan edildi. 20 Mart’ta Batman, Van, Hakkâri, Mersin gibi merkezler başta olmak üzere 55 yerde yapılan kutlamaların çoğuna saldırılar yapıldı. Gaz bombaları, tazyikli su kullanıldı. Panzerler harekete geçirilerek adeta bir iç savaş atmosferi yaratıldı. Sokağa çıkan yurttaşlara düşman gibi saldırıldı. Polis, sivil faşistleri de destekleyerek bıçaklı saldırıların gerçekleşmesinin koşullarını yarattı. Karakollara doldurulan insanlar işkenceden geçirildi.

İstanbul’da, içinde HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ bileşenlerinin, HDK milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Levent Tüzel, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve 10’u aşkın milletvekilinin, bulunduğu kitleye saldırıda bulunuldu. DTK Eş Başkanı ve milletvekili Ahmet Türk Batman’da, milletvekilleri Adil Kurt Batman’da, Ertuğrul Kürkçü Mersin’de saldırıya uğradı. Darbecileri yargılama iddiasıyla demokrasi kahramanlığına soyunan AKP Hükümeti, askeri darbe dönemlerini aratmayan faşizan uygulamalara imza attı.

AKP Hükümeti iktidarını sürdürmenin yolu olarak şiddeti seçmiş bulunuyor. Roboski’de 34 yurttaşımızın katlinin arkasındaki gerçekler açığa çıkarılmazken, hak ve özgürlük için sesini çıkaran tüm toplumsal kesimlerin sesini kesmek için şiddete, yasaklara ve tutuklamalara başvuruyor. Bunu Newroz kutlamalarında arttırarak gösterdi. Ortadoğu’da zulme direnen halklara övgüler yağdıran, diktatörlere lanet okuyan Başbakan Erdoğan, Kürt halkına zulüm uygulamaktan, devlet teröründen bir an bile geri durmuyor.

Ama Halklarımız Zulme Boyun Eğmeyecek! 
Ancak, halkların direncini, eşitlik ve özgürlük mücadelesini zorbalıkla durdurmak mümkün değil. Dili, kültürü ve inancı yasaklanan tüm halklarımız baskılara boyun eğmemiş ve dayanışma içinde olmuştur. Yasaklara ve devlet terörüne rağmen, başta Kürt halkı olmak üzere halklarımız baskıya ve zorbalığa teslim olmayacaklarını sokağa çıkarak, polise ve gazlara, faşist saldırılara teslim olmayarak göstermektedir ve gösterecektir.

Diyarbakır’da yüz binler yasağa karşı çıktı ve sokaklardaki barikatları aşarak Newroz ateşini, barış ve kardeşlik için yaktı. Batman, Van, Hakkâri, Mersin ve onlarca kentte barış, eşitlik, özgürlük ve halkların kardeşliği için sokaklarda güçlü mesajlar verildi. Kürt halkı ile birlikte, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik mücadelesinde ele ele veren halklar baskıya boyun eğmeyeceğini gösterdi. Newroz kutlamaları engellenemez. Halklarımızın, kültürü, inancı, eşitlik ve özgürlük mücadelesi yasaklarla bastırılamaz.

Newroz Piroz Be! Newroz Kutlu Olsun!

Halkların Demokratik Kongresi Yürütme Kurulu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: