Barış ve Demokrasi Partisi

BASINA VE KAMUOYUNA

Posted on: 19/03/2012

 

İstanbul ve Diyarbakır’da saldırılar karşısında geri adım atmayarak ulusal bayramına sahip çıkan, diriliş günü olan Newroz’u, direniş gününe dönüştürerek büyük bir irade ortaya koyan halkımıza göstermiş olduğu bu kararlı duruştan dolayı teşekkür ediyor, mücadelelerini selamlıyor, onların önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

İstanbul Newroz’una yapılan müdahalelerde yaşamını yitiren Arnavutköy ilçe yöneticimiz Hacı Zengin’e Allah’tan rahmet ailesi ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. Hacı Zengin Newroz şehidimizdir ve şehitler kervanındaki yerini almıştır. Onun anısı her zaman mücadelemizde yaşayacaktır.

 

Her yıl barış havasında ve büyük bir coşkuyla, büyük bir katılımla kutlanan Newroz’un bu yıl 21 Mart dışındaki diğer günlerde yasaklanması, engellenmesi bilinçli bir politika olarak devreye konulmuş ve Newroz’un çatışmalı geçmesi için hükümet bütün kurumlarıyla azami gayret sarf etmiştir.

 

İstanbul ve Diyarbakır’da adı konulmamış bir sıkıyönetim ilan edilmiş, iki kent kuşatma altına alınmış, Newroz’unu kutlamak isteyen halkımıza fütursuzca saldırılmıştır.

 

Saldırılar karşısında geri adım atmayan halkımız ise, gerek İstanbul’da gerekse de Diyarbakır’da topyekün bir direniş sergilemiştir.

 

Halkın demokratik direnişiyle yasakların kırıldığı, engellerin aşıldığı Diyarbakır tarihi günlerinden birini yaşamış, tarihsel bir Newroz’a ev sahipliği yapmıştır.

 

Devletin Amed Newroz’unu yasaklama kararı Amed halkının topyekün direnişiyle boşa çıkarılmıştır. Newroz’un tarihsel rolüne uygun bir direniş sergileyen halkımız, onuruna, kimliğine, diline, ulusal gününe, ulusal bayramına büyük bir cesaret ve kararlılıkla sahip çıkmıştır.

 

Newroz alanına akın eden ve sayıları 1 milyonu bulan halkımız, statüsüzlüğe karşı demokratik özerklik talebini ve iradesini ortaya koymuş, özgür-eşit ve onurluca bir yaşam talebini güçlü bir biçimde haykırmış, “diyalog ve müzakere” diyerek barışın yolunu, çözümün anahtarını göstermiştir.

 

Halkımızın Newroz’da ortaya koyduğu irade ve gösterdiği büyük direniş, hükümetin yasaklarla, engellemelerle, bastırmayla, 7 bin siyasetçinin tutuklandığı siyasi soykırım operasyonlarıyla, askeri operasyonlarla sonuç alamayacağını, halkın barış ve çözüm taleplerinin önüne geçilemeyeceğini açık ve net bir biçimde göstermiş ve kanıtlamıştır.

 

 

Diyarbakır’da engellenemeyen Newroz kutlaması İstanbul’da da büyük bir halk direnişine sahne olmuştur.

 

İstanbul’da bütün yollar, caddeler, sokaklar tutulmuş, güvenlik güçleri,  fetihe çıkarcasına İstanbul’un dört bir yanını kuşatmış, insanların Newroz kutlamasının yapılacağı alana ulaşmasını engellemek için seferber olmuştur.

 

Trenler, metrobüsler, metrolar, otobüsler ve bütün toplu taşıma araçları engellenmiş, yüzbinlerin bir araya gelmemesi için devlet olağanüstü bir çaba sarf etmiştir.

 

Tek amacı Newroz’u kutlamak olan halkımıza dönük emniyet güçlerinin fütursuzca yaptığı saldırılar İstanbul’u savaş alanına çevirmiştir. Kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden yediden yetmişe herkes Newroz’u terörize etmeyi hedefleyen bu saldırıların hedefi olmuştur.

 

Polisin gaz bombaları, joplar ve tazyikli suyla yaptığı saldırılar neticesinde onlarca insan yaralanmış, 200’ü aşkın kişi de gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar çocuk, yaşlı denmeden işkenceden, meydan dayağından geçirilmiş, küçük çocuklar ağzı burnu kırılırcasına dövülmüştür. Bununla da yetinilmemiş, gözaltına alınanlar linç girişimlerine maruz bırakılmıştır.

 

Topkapı’dan Kazlıçeşme’ye doğru hareket eden kitleye yapılan müdahale esnasında yoğun gaz etkisine maruz kalan, saldırılar sırasında darp edilen ve durumu ağırlaşan partimizin Arnavutköy ilçe yöneticisi Hacı Zengin ne yazık ki hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetmiştir. Hacı Zengin’in ölümüne neden olan hükümetin yasakçı zihniyetidir. Eğer Newroz yasaklanmamış olsaydı, halkın özgürce kendi bayramını kutlamasına izin verilmiş olsaydı Zengin bugün aramızda olacaktı.

 

Bir insanımızın yaşamını yitirmesine neden olan bu saldırılar karşısında halkımız ve halkımızla dayanışma içerisinde olan İstanbul’daki demokrasi güçleri, Halkların Demokratik Kongresi, sivil toplum örgütleri, gençler, kadınlar geri adım atmamış, sonuna kadar direnmiş, Tuzla’dan Esenyurt’a varıncaya kadar İstanbul’un her noktasını Newroz alanına dönüştürmüş, büyük bir coşkuyla Newroz’unu kutlamıştır.

 

Halkın bayramını engellemek için fütursuzca saldırılardan, kitlesel gözaltılara varıncaya kadar her türlü baskı ve şiddet yöntemini devreye koyan AKP Hükümeti’nin bu yasakçı, baskıcı tutumunu kınıyoruz. Hükümete düşen görev Newroz’u yasaklamak değil, Newroz’un barış, hoşgörü ve güven ortamı içerisinde kutlanması için gerekli ortamın sağlanmasıdır.

 

Bundan sonraki kutlamaların barışçıl geçmesi için hükümeti sorumluğa çağırıyor ve uyarıyoruz: Bu yasakçı zihniyetinizden vazgeçin, saldırılarınızı durdurun, halkın önünde durmayın, halk iradesini yok saymayın.

Bir kez daha halkımıza teşekkür ediyor, direnişlerini selamlıyor, hayatını kaybeden Hacı Zengin’i saygıyla anıyoruz.

 

 

Selahattin DEMİRTAŞ                                                                  Gültan KIŞANAK

BDP Eş Genel Başkanı                                                                   BDP Eş Genel Başkanı

 

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: