Barış ve Demokrasi Partisi

Recep Tayyip Erdoğan’a “Tolerans” ödülü verilmesi demokrasiye vurulacak bir darbedir

Posted on: 16/03/2012

Türkiye’de ve uluslarası alanda anti-demokratik uygulamalar ve çıkardığı ayırımcı yaslarla eleştirlerin hedefi olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Almanya’da “Steiger Award” ödülünün “Tolerans” dalında verilmek istenmesi kabul edilemez.

Türkiye’de yaşayan Kürt, Ermeni, Asuri, Keldani, Rum gibi halklar ve başta Aleviler olmak üzere diğer dini azınlıklar, yine sistemin politikalarına karşı direnen tüm kesimler, sistematik olarak dıştalanmakta, hakları gasp edilmekte ve baskı altında tutulmaktadırlar. Bu baskılar yetmezmiş gibi, Kürt halkının örneğinde çok açık bir şekilde görüldüğü üzere fiziki, siyasi ve kültürel soykırımlara tabi tutulmaktadırlar.

Recep Tayyip Erdoğan hükümeti Türkiye’nin temel sorunlarınaın hiç birine çözüm getirmediği gibi halklar arası düşmanlığı körükleyen beyan ve uygulamlarda bulunmaktadır. Kendisinden olmayan tüm kesimleri tasfiye etmek için gerekirse yeni yasal düzenlemeler yaparak, düşünen her kesimi tutuklatmakta, polise sokakları terörize etme yetkisi vermekte ve orduya savaş teskereleri çıkarmaktadır. Türkiye’de halen Kürtlere karşı kirli bir savaş yürütülmekte ve aralarında sivil kadın ve çocuğun bulunduğu binlerce insan bu mantığın sonucu öldürülmektedir. Bırakalım halkların kaynaşmasını, birbirine hoşgörü ile yaklaşmasını; tam tersine birbirine düşman hale getiren uygulama ve konuşmaları yapan bir başbakana Almanya’da “Tolerans” dalında ödül verilmesi bu politikalara onay anlamına gelecektir.

Oysa Türkiye başbakanına “tolerans” ödülü yerine kendisinin ve hükümetinin tahamülsüzlüğüne ve anti-demokratik tutumuna eleştiri yapılsa belki Türkiye daha erken demokratik bir sisteme geçer.

Türkiye’de çözüm bekleyen temel sorunların ancak diyalog ve barışçıl  yollarla çözüleceğine inan partimiz, verilmek istenen ödülün  çözüm sürecine vurulacak bir darbe olacağına inanıyor.

Eğer Türkiye’ye bir an önce hoşgörü, demokrasi, barış, diyalog, tolerans ve özgürlük gelmesi isteniyorsa Recep Tayyip Erdoğan’ı tüm bunların zıddını yapmaya teşvik edecek olan bu ödül verilmemeli. Böyle bir ödül diktatörliğe prim vermek anlamına gelmektedir.

BDP GENEL MERKEZİ 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: