Barış ve Demokrasi Partisi

Mobbing’in Araştırılması İçin Soru Önergesi Verdik

Posted on: 13/03/2012

Kars Milletvekilimiz Mülkiye Birtane, işyerinde yaşanan psikolojik
şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı verme anlamlarına gelen ‘mobbing’ uygulamalarının tüm boyutlarıyla incelenerek, engellenmesi için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Milletvekilimiz Birtane, konuya ilişkin TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergenin gerekçesinde, mobbing kavramının Türkiye’de henüz yeni bir kavram olduğunu belirterek, “Ancak bu kavramın yeni olması, ‘mobbing’in karşılığı olan davranışların yeni ortaya çıktığı anlamına gelmiyor. Kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılan bu davranış şekli, iş hayatının başlaması ile beraber çoğu çalışan için çalışma ortamını çekilmez hale getiriyor. Mobbingle, karşısındakinin toplumsal itibarını düşürmeye yönelik saldırgan bir ortam yaratılıyor ve kişi işten ayrılmaya zorlanıyor. Mobbing iş yaşamında karşılaşılan günlük tartışmalar ve iş anlaşmazlıkları değil, bu davranış şekli, her an işini kaybedeceği korkusu yaratarak, çalışanı görev tanımının dışında işleri yapamaya razı olmaya zorluyor” diye kaydetti. Birtane, mobbinge uğrayanların genelde ya bağımsız ve yaratıcı olan ya da benzeşmeyen ve sorgulayan kişiler olduğunun altını çizerek, insanların farklı kimlikleri ve siyasi kimliklerinden dolayı da ‘mobbing’e maruz kaldıklarını belirtti.

‘Mobbinge uğrayanlar hukuki yardımdan çekiniyor’

Mobbing’in doğrudan “cinsel tacizi” de içerdiğini belirten Birtane, “Kadın işçiler de sıklıkla bu davranış şekline maruz kalıyor. İşyerlerinde yaşanan cinsel taciz, tecavüze varacak kadar boyutlanıyor. Aynı şekilde eşcinseller de bu durumun kurbanı oluyor. Eşcinselliğin toplum ve birimleri-kurumları tarafından kabul görmemesinden dolayı eşcinseller, hiçbir şekilde mobbing’e karşı ayak direyemiyor Mobbing, Türkiye’de açık bir şekilde yasalarda tanımlanmadığı ve bilinen bir olgu haline gelemediğinden, iş yerlerinde son derece fazla yaşanmasına rağmen maruz kalanlar çoğu zaman hak arayışına girmiyor” değerlendirmesinde bulundu. “İşini kaybetmek korkusu” ile Türkiye’de mobbinge maruz kalanların hukuki yardım almaktan kaçındığına işaret eden Birtane, “Bu davranış şekli elbette daha çok iş olanaklarının az, iş ücretlerinin düşük, sendikal hakların yasal güvenceye alınmadığı ve İş Kanunlarının işvereni koruduğu ülkelerde yaşanıyor. Bu nedenle mobbing, Türkiye’de iş yaşamında en önemli toplumsal sorunlardan biridir. Türkiye’de işsizlik rakamları göz önünde bulundurulduğunda, bu olumsuz durumun çoğu zaman kabullenildiğini görmek mümkündür” diye belirtti. Türkiye’de mobbinge karşı kanunla yaptırım yollarının belirlenmemesini eleştiren Birtane, “Çalışma Bakanlığı bu ciddi sorunu henüz gündemine almamıştır. Ancak buna rağmen araştırmalara göre mobbing davaları boşanma davaları ile yarışır hale gelmiştir. Benzer davaların Türkiye’de de açılmasının sağlanması, mobbing konusunda bir bilinç oluşturulması ve işverenin keyfi davranışlarının sınırlandırılması ve nihayetinde ortadan kaldırılması için Çalışma Bakanlığı’nın bu konuda denetimlerini arttırması gerekir. Tüm bunlardan dolayı mobbinge ilişkin Meclis Araştırması açılmasını talep ederiz” diye kaydetti.

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: