Barış ve Demokrasi Partisi

Belediyemizden Çölyak Hastası Çocuklara Gıda Yardımı

Posted on: 09/03/2012

Kayapınar sınırları içinde bulunun yoksul 36 kişiye iki yıl boyunca gıda yardımında bulunma kararı aldı.

Güneydoğu Çölyak Yaşam Derneği’nin başvurusu değerlendiren Kayapınar Belediyemizin Meclisi ilçe sınırları içerisinde ikamet eden ve maddi durumu iyi olmayan 36 Çölyak hastalarına düzenli şekilde iki yıl boyunca glutensiz gıda yardımı yapma kararı aldı. Belediyemizin aldığı meclis kararıyla iki yıl boyunca her ay 36 hastaya kişi başı aylık 90 TL değerinde glutensiz gıda dağıtımı yapılacak. İlk ay verilecek gıdaların dağıtımı dernek binasında yapıldı.

Dağıtıma Kayapınar Belediye Başkan Yardımcımız İhsan Avcı, Güneydoğu Çölyak Yaşam Derneği Başkanı Veysi Çaban, hastalar ve yakınları katıldı.

“Önceliğimiz insan Gıda” dağıtımı öncesi bir açıklama yapan Başkan Yardımcısı İhsan Avcı,”Önemli ancak birçok kişi tarafından bilinmeyen bu hastalıkla mücadele eden ve maddi durumu iyi olmayan ilçe sınırlarımızın içinde yaşayan 36 kişiye belediye olarak iki yıl boyunca her ay yalnızca onların yiyebildikleri gıdaların verilmesine karar verdik. Derneklerinin başvurusunu düşünmeden kabul ettik. Diyarbakır’da bine yakın hasta var. Devlet bu haslara çok kolay yardım yapabilir. Bunu yapmayan devlet büyük paralarla bölgeye yeni cezaevleri yapma kararı aldı Ama bu bir tercih meselesi. Belediye olarak bu günü kadar halkımızın bu yönlü taleplerine ve istekleri karşıladık. Bundan sonrada bu yönlü desteğimiz olacaktır” dedi.

Güneydoğu Çölyak Derneği Başkanı Veysi Çoban, Çölyak hastalığının metabolik rahatsızlık ve alerjik reaksiyon sonucu başta buğday, yulaf, arpa ve çavdarda bulunan glutein adlı proteinden kaynaklı bir hastalık olduğunu belirterek bu hastalığı olanların çok zor bir yaşam sürdüğünü belirti.

Çaban, “Bu hastalığı olanlar bu ürünleri ve bu ürünlerden yapılacak hiçbir şeyi yiyemiyor. Düşünün bir hasta çocuk çikolata, pasta en önemlisi normal ekmeği yiyemiyor. Bunların için yapılan gıda ürünleri çok pahalı. Hem pahalı hem de her yerde bulamıyorsunuz. Belediyelerimize yaptığımız bu çağrılara karşılık vermeleri bu insanlar için hayati bir önem taşıyor. Belediyelerimiz belediyeciliğin yalnızca kaldırım ve yol yapmak olmadığını önemli olanın insan olduğunu göstermişlerdir. Bu anlamda Kayapınar Belediyemize ve yönetimine teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Daha sonra belediye tarafından alınan gıdalar Başkan Yardımcısı İhsan Avcı tarafından hastalara dağıtıldı.

Reklamlar
Etiketler:

2 Yanıt to "Belediyemizden Çölyak Hastası Çocuklara Gıda Yardımı"

Allah yar ve yardımcınız olsun. Siz kazanacaksınız. Buna inanın. Üzerinizde devletin terörist baskılarına rağmen. Bunlar anlamıyorlar. Hasetler, kıskançlar, kindarlar, gammazlar. İdeolojik mi, hiç de bile. Bu sadece aşağıdan bakış. O İslamcıların unuttuğu ve terkettikleri yoksulluktan bakış. Saygılarla.

hımmm iyi yapmışlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: