Barış ve Demokrasi Partisi

Belediyelerimiz Batıya Örnek Oldu

Posted on: 06/03/2012

İlk olarak belediyelerimizde başlatılan uygulama eşine şiddet uygulayan memurların ödeneğinin kesilmesi batıdaki belediyelere örnek oldu.

Eşine şiddet uygulayan memurların ödeneğinin kesilmesi maaşının yarısının verilmesi, sözleşmesinin iptal edilmesi gibi maddeler, Önce Batman, Şanlıurfa’nın Viranşehir, Mardin’in Nusaybin İlçesi, Van Bostaniçi, Hakkâri, Yüksekova ilçe ve Esendere belde belediyeleri, Diyarbakır Büyükşehir ile Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir belediyelerimizde uygulandı ardından, Çanakkale, Ankara’nın Çankaya İlçesi Belediyesi tarafından sözleşmeye konulmuştu.

Hilvan belediyemizin ardından Çanakkale Belediyesi, toplu iş sözleşmesinde eşin yanı sıra çocuğa şiddete de ödenek kesintisi maddesi koymuştu. Eşinin üzerine kuma getiren memura ise Hilvan Belediyesi ödenek kesintisi, Van’ın Bostaniçi Belediyemizin iş akdinin feshedilmesi, Şırnak Belediyesi sözleşmeden yararlanamama yaptırımını koydu. Şırnak Belediyemizin sözleşmesinde “başlık parası isteyenin” de sözleşmeden yararlanamayacağı belirtilmişti. Şanlıurfa’nın Viranşehir Belediyemizde, öğrenci yardımlarında, kız çocuklarını okula göndermeyenlerin, erkek çocuklarına da yardım yapılmayacağı hükmünü koymuştu. Diyarbakır’da Sur ve Yenişehir belediyemizde 7 çalışan hakkında, eşlerinin şiddet gördükleri yönündeki şikâyeti üzerine toplu iş sözleşmesindeki karar gereği maaşlarının yarısı eşlerine verilmişti.
Belediyelerimiz Batıya Örnek Oldu

İzmir’in Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, KESK’e bağlı, Tüm Bel Sen 2 No’lu Şube Başkanı Aygün Öğrendi ile 341 memuru kapsayan toplu sözleşmeyi imzaladı. Ancak sözleşmedeki bir madde, kadınları sevindirdi.

Memurların sosyal haklarının yükseltildiği sözleşmeyle, 750 lira iyileştirme zammı, 105 lira ulaşım ücreti ve yılda 4 kez 500’er lira ikramiye ödenmesi sağlandı. Memurun mali haklar elde ettiği sözleşmede ayrıca, kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesini sağlayacak özel bir madde dikkat çekti. Bu maddede, “Sözleşmeden yararlanan belediye çalışanlarının ailelerinden gelecek şikâyet durumunda, aile içi şiddet uygulandığı tespit edilirse; söz konusu çalışanın sözleşme hükümlerinde yer alan mali ve sosyal yardımlardan elde ettikleri elinden alınarak, bunlar çalışanın eşine ödenir” denildi.

Reklamlar

1 Response to "Belediyelerimiz Batıya Örnek Oldu"

Yaratıcısınız abi dicek bir şey var mı, yeni olan her zaman güzel olandır, çirkinse zaten yeni değildir.Ben bu uygulamayı duyunca çok sevinmiştim eskiden beri. keşke örnek alsalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: