Barış ve Demokrasi Partisi

Bismil Belediyemiz Toplumsal Cinsiyet Konulu Kadın Paneli Düzenledi

Posted on: 27/02/2012

Bismil Belediyemizin Nujîn Kadın Danışma Evi’nde düzenlenen panelde; toplumsal cinsiyet, kadın kimliği, kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik, egemen erkeğin kadın üzerindeki etkileri, kadının toplum hukukundaki yeri ve önemi konuları ele alındı.

Belediyemiz Nûjin Kadın Evi’nde düzenlenen panele, Ceren Kadın Derneği aktivistlerinden Figen Aras, Bismil Belediyesi kadın meclis üyeleri, Aram Tigran Kültür ve Sanat Merkezi kadın çalışanları, Nûjîn Kadın Evi kursiyerleri ve belediyenin kadın çalışanlarının yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Toplumsal cinsiyet, kadın kimliği, kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik, egemen erkeğin kadın üzerindeki etkileri, kadının toplum hukukundaki yeri ve önemi konulu sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Ceren Kadın Derneği Aktivisti Figen Aras, sistem tarafından kadın ve erkeklere verilen sıfatları sıraladı. Kadına biçilen rol gereği uygun sıfatın belirlendiğine dikkat çeken Aslan, “Toplumda sadece kadınlara ait olan birçok sıfat ve iş belirlenmiştir.

Bunlardan bazıları, anne, ev hanımı, itaat eden, cesaretsiz, güçsüz, dedikoducu, hizmetçi, çocuk bakıcısı, hemşire ve buna benzer sadece kadınların yapması zorunlu hale getirilmiş birçok meslek sayılabilir. Kadın evden sorumlu ve evde hizmet etmekle mecbur kılınmış, oysa erkek ise kendine dışarıda çalışan bir misyon yüklenmiştir” ifadesinde bulundu. Toplumun ve sistemin verdiği güçle kadın üzerinde tahakküm kuran erkekle kaba bir düşmanlık yapılamayacağını, egemen erkek zihniyetinin yok edilmesi gerektiğinin altını çizen Aras, “Erkeklerin içlerinde taşıdıkları kaba kişilikleri ile mücadele ederiz. Bizi diğer feminist kadınlardan ayıran en önemli etken de budur” dedi.

Cinsiyet kimliğinin nasıl oluştuğuna değinen Aras, doğal toplumda kadının doğurganlık özelliğinden dolayı kutsal sayıldığına, kadının adaleti sağlayan güç olduğuna vurgu yaptı.

Panel katılımcıların soruları ve verilen yanıtlarla son buldu.

Reklamlar
Etiketler:

1 Response to "Bismil Belediyemiz Toplumsal Cinsiyet Konulu Kadın Paneli Düzenledi"

Erkeklerin zorla askere alınmaları, evlenmenin maddi yüklerinin geleneksel olarak sırtlarına yüklenmiş olduklarını, onların da erkek kimliğini devralara oldukça ağır ve rahatsız edici psikolojik sorunlar yaşadığını düşündüğünüzde, toplumda cinsel kimlik inşası ile ilgili gerici devlet politikalarının herkesi bağladığını ve birlikte mücadeleden geçtiğini söyleyebiliriz sanıyorum. Bismil’de böyle bir adım atılması çok iyi. Kürt hareketinin insanlık adına ilerici bütün etkinliklerini sonuna kadar destekliyoruz. Sevgiyle kalın çalışmalarınızda başarılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: