Barış ve Demokrasi Partisi

‘Fen-Edebiyat’ Mezunlarını Bakana Sorduk

Posted on: 26/02/2012

Hakkari Milletvekilimiz Adil Kurt, Fen Edebiyat Fakültelerinin durumunu Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e sordu.

Adil Kurt Fen Edebiyat Fakülteleri’nden mezun olan öğrencilerin sorunlarını ve merak edilenleri Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM’ye sundu.

Önrgede Fen Edebiyat Fakülteleri’nden mezun olan öğrencilerin mezun olduktan sonra mesleki hayata atılma açısından çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Kurt, “Bilim insanı yetiştirmeyi hedefleyen bu fakültelerin mezunlarının, mevcut durumda çok küçük bir kısmının akademik bir geleceği olduğu görülmektedir. Bunda, yükseköğretim kurumu ve yükseköğretimle ilgili mevzuatta ve uygulamadaki eksikliklerle birlikte üniversitelerin de konuya gerekli duyarlılığı göstermemesi neden olmaktadır.”ifadelerine yer verdi.

FORMASYON ENGELİ

Kurt, soru önergesinde devamla şu ifadelere yer verdi: “Mezun olan Fen Edebiyat Fakülteleri mezunlarının akademisyen olması haricinde, formasyon eğitimi alarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olmaları ihtimali vardır. Ancak bu ihtimal, özellikle formasyon eğitimi almak zorunda bırakılan binlerce fen edebiyat fakültesi mezunu açısından hem maddi, hem manevi külfet taşımaktadır. Formasyon almaları durumunda bile, açılan çok kısıtlı kadrolardan ve atanamayan yüz binlerce öğretmen arasından sıyrılmak oldukça zordur. Öte yandan, atanamayan binlerce Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu işsiz kalmamak için ücretli öğretmenlik ve dershanelere yönelmekte, bu alanlarda da ciddi emek sömürüsü ile karşılaşmakta ve üniversitelerde aldıkları eğitimin karşılığını hiçbir şekilde alamamaktadırlar.

VASIFSIZ İNSAN MUAMELESİYLE KARŞILAŞIYORLAR

Bunların yanında kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde de çok kısıtlı şekilde iş bulan FEF mezunları, nitelikli ve uzmanlık gerektirecek şekilde eğitim aldıkları halde, uygulamada tamamen aksi yönde, sıradan ve vasıfsız insanlar muamelesiyle karşılaşmaktadırlar. Bu anlamda aldıkları bilimsel eğitimden yola çıkarak FEF mezunlarının; kamu alanında nitelikli ve uzmanlık gerektirecek alanlarda özel birimlerin oluşturulması ve bu alanlarda istihdam edilmeleri, ayrıca özel sektörde de bu alanların kamu eliyle yaygınlaşmasının önünün açılması gerekmektedir.”

Kurt, Bakan Dinçer’e şu soruları sordu:

– Fen-Edebiyat Fakülteleri’nden mezun olup da işsiz olan kaç kişi olduğu bilinmekte midir?

– Türkiye’de Fen Edebiyat Fakülteleri her yıl ne kadar mezun vermektedir? Bu mezunların YÖK’ün her sene açılan kadrolarına göre kaçının üniversitelerde akademisyen olma şansı vardır?

– Kuruluş amacı büyük çoğunlukla bilim insanı yetiştirme olan Fen Edebiyat Fakültelerinin mevcuttaki kısıtlı akademisyen kadrosuyla ilgili YÖK veya üniversitelerin birlikte yürüttüğü bir çalışma var mıdır, eğer yoksa böyle bir çalışma düşünülmekte midir?

– Fen-Edebiyat Fakülteleri’nden mezun olanların hangi iş alanlarda çalıştığının tespiti yapılmış mıdır? Söz gelimi, MEB’de kadrolu öğretmenlik yapan, farklı kurumlarda kamu görevlisi olan, ücretli öğretmenlik yapan, dershanelerde çalışan veya farklı iş alanlarına yönelen kaç kişi olduğu bilinmekte midir?

– Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri ve mezunlarına yönelik hükümetinizden meslek odalarından, eğitim sendikalarından veya herhangi tüzel veya gerçek kişilerden talep edilen bir çalışma veya yasal düzenleme var mıdır?

– Atanamayan binlerce öğretmen varken, Fen Edebiyat Fakülteleri’nden mezun olanların kendileri için en iyi ihtimal olarak gördükleri öğretmenliğe yönelmelerini caydırıcı bir çalışma mevcut mudur?

– KPSS kadrolarında FEF mezunlarının girebileceği kadrolaFEF MEZUNLARI rının arttırılması düşünülüyor mu?

– FEF mezunlarına yönelik, kamu kurumlarında veya özel sektörde nitelik ve uzmanlık gerektiren alanlarda istihdam alanı yaratılması düşünülüyor mu? Böyle bir düşünce varsa, bu fakültelerden mezun olanlar için ne gibi alanlar yaratılması planlanmakta?

Reklamlar
Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: