Barış ve Demokrasi Partisi

Meclisteki Milletvekillerimizin İki Günlük Açlık Grevine Dair Açıklama

Posted on: 21/02/2012

BASINA VE KAMUOYUNA

20 Şubat 2012

Türkiye’yi; demokratik bir gelecekten, özgür eşit bir ortamdan ve kalıcı bir barıştan her geçen gün biraz daha uzaklaştıran, baskıcı-otoriter bir süreçle karşı karşıyayız.

Hiç kuşkusuz ki, bu sürecin mimarı ve baş sorumlusu, 10 yıldan beri iktidarda olan, demokrasi, barış ve özgürlükler adına ne varsa budamaya çalışan, darbeci zihniyetin bugünkü temsilcisi durumuna düşen AKP Hükümeti’dir.

Bugün, milletvekilleri, belediye başkanları, yazarlar, gazeteciler, insan hakları savunucuları, demokratik kitle örgütleri temsilcileri, avukatlar, sendikacılar, kadınlar ve öğrenciler AKP Hükümeti tarafından yürütülen siyasi soykırım operasyonları sonucu cezaevindeler. 6 bini aşkın kişi düşünceleri ve siyasi faaliyetleri nedeniyle tutuklu.

Demokratik bir toplumun inşasını kendi vesayet sistemi açısından tehlike olarak gören AKP, nerede bir örgütlenme, nerede bir demokratik muhalefet gelişiyorsa bunu bastırmaya, yok etmeye, demokratik siyaseti ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

Roboski katliamı başta olmak üzere bu ülkede yaşanan ölümlerin hesabını vermeyen bir iktidar var karşımızda.

Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt sorununun çözümünü siyasi müzakere ve diyalog masasında değil, çatışma ve tasfiye politikalarında gören siyasi iktidarın bu zihniyeti nedeniyledir ki, çatışmalar tırmanmakta, ölümler artmaktadır.

Bu süreci daha da tehlikeli kılan ise İmralı’da uygulanan ağırlaştırılmış tecrittir. Sayın Öcalan, Kürt sorununun çözümünde önemli bir aktördür. Hükümetin bu gerçeği yok sayması, 7 aydır sürdürdüğü tecrit ve rehine politikasında ısrar etmesi Türkiye’yi çözüm sürecinden her geçen gün daha da uzaklaştırmaktadır.

Artan siyasi ve askeri operasyonları, tecrit ve rehine politikasını ve çözümsüzlükte ısrarı protesto etmek amacıyla Şırnak Milletvekilimiz Sayın Selma Irmak ile Sayın Faysal Sarıyıldız’ın da içinde bulunduğu 60’ı aşkın tutuklu arkadaşımız süresiz açlık grevindeler. Arkadaşlarımızın talepleri çok açık ve nettir.

Biz de BDP/Blok milletvekilleri olarak arkadaşlarımızın bu onurlu direnişine destek amacıyla, aynı taleplerle, bugün itibariyle iki günlük açlık grevi eylemi başlatıyoruz. Bu eylemlerin, çözümün önünü açmasını umut ediyor, özgürlük ve barış mücadelemizi kararlı bir biçimde sürdüreceğimizi buradan bir kez daha dile getiriyoruz.

Hiç kuşku yok ki, artan baskılar karşısında demokratik direniş ve demokratik muhalefet de artacak ve yükselecektir. Onların baskıları varsa, bizim de onurlu direniş geleneğimiz var.

Ve bu direniş; arkasında milyonların iradesi ve desteği bulunan, milyonların etrafında kenetlendiği haklı ve meşru taleplere dayanan barış, özgürlük ve demokrasi yürüyüşüdür.  Türkiye demokrasi güçlerinin de desteğiyle bu yürüyüş, bu ülkeye onurlu bir barış gelinceye, adil bir çözüm gerçekleşinceye kadar sürecektir.

Buradan bir kez da bu açlık grevi eylemi vesilesiyle hükümete çağrıda bulunuyoruz:

Barış için, çözüm için bedenlerini ölüme yatıran cezaevlerindeki bu çığlığa kulak verin, Türkiye’ye kaybettirecek, çatışmaları derinleştirecek, çözümsüzlük politikalarından vazgeçin, diyalog ve müzakere sürecini acil olarak başlatın.

Kürt sorunu bu ülkenin, hepimizin ortak sorunudur. Çözüm de ortaktır. Bu nedenle kritik bir eşikten geçtiğimiz şu günlerde herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.

Burada görev ve sorumluluk aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de düşmektedir. Bu parlamentonun üyeleri bu ülkedeki zulme karşı bedenini ölüme yatırıyorsa, bu ülkeye barışın gelebilmesi, demokratik bir çözümün gerçekleşebilmesi için açlık grevine giriyorsa, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de Kürt sorunu gibi tarihsel bir sorun karşısında kendi rolünü oynaması, çözüm için devreye girmesi gerekir. TBMM bu soruna kayıtsız ve seyirci kalamaz, kalmamalıdır.

Unutulmamalıdır ki, gerçekleşecek adil bir çözüm tüm Türkiye’ye kazandırır, çözümsüzlük ise bütün ülkeye kaybettirir.

Türkiye’nin diyalog ve müzakereye dayalı demokratik anayasal bir çözümden başka alternatifi ve seçeneği yoktur. Bu yüzden vakit kaybedilmemeli ve biran önce çözümün startı verilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta cezaevlerindeki değerli tutsak arkadaşlarımız olmak üzere tüm halkımızı ve demokratik kamuoyunu saygıyla selamlıyoruz.

BDP/Blok Grubu 

Reklamlar

2 Yanıt to "Meclisteki Milletvekillerimizin İki Günlük Açlık Grevine Dair Açıklama"

kürt vatandaşları artık kandıramayacagınızı anladınız da ermeni ve süryani vatandaşlarımı kandıracaksınız hey be fehmler,siz dagda öküz güdersiniz ne işiniz var mecliste ,açlık greviymiş.kimse inanmaz sizlere artık uludere olaynıda hanginiz veya parti olarak yardım etti ayrım olsaydı vana bu ülke tüm halklarıyla bir olup,yardım elini uzattı.gidin bekliyorlar sizi kandilde islam düşmanları.sözün kıssası bitiyorsunuz -biteceksiniz ve bittiniz aklınızı başınız alın ve bu sevdadan vaz geçin sizden bu millete ne köy olur nede kasaba.

hakli ve mutlaka zaferi getirecek olan aclik grevinizdeyiz mucadelenizi guney kurdistan da yasamakta olan bir kurt gazetecisi olarak selamliyor her daim sizinle oldugumu belirtiyorum. zafer direnenlerin olacak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: