Barış ve Demokrasi Partisi

Batman Belediye Başkan Vekilimiz Serhat Temel ile Yapılan Röportaj

Posted on: 20/02/2012

Özgür Amed – ajansamed.com

3 Belediye başkanı şu an içeride olan Batman’ın 4.belediye başkanı ve vekili de yargılanıyor. Serhat Temel Kürt siyasetinin en genç ve başarılı, ayrıca Batmanlı vatandaşların üzerine titrediği bir vekil. Kendisi ile Batman, gençlik, sosyal medya, özel yaşamı ve bilinmeyenleri hakkında konuştuk.

Türkiye’de pek olmayan, son yıllarında bu kadar örneğine rastlanılmayan bir bir durum var. Oda bir yönetim işi olarak Vekillik hali. Nasıl bişi?

(Gülerek: “Kötü bişi”)

2009’den beri KCK adı altında yapılan operasyonlarından kaynaklı 16 Belediye başkanımız tutuklu. Haliyle 16 vekil bakıyor yerlerine. Zaten operasyonun başlıca amaçlarından biri; yerel seçimlerde kazanamadıkları yerleri biraz ayak oyunu ve yargıyı da kullanarak belediyeleri işlevsiz hale getirmekti O dönemden bugüne 16 tane belediyemizin çalışmaları vekillik ile sürdürülüyor. Şunu da belirtmekte fayda var. Yerel yönetim pratiğine bu literatürü bir nevi kazandırdık. Başarı mı değil mi bilmiyorum artık…

Doğma büyüme Batmanlısınız. Okul hayatı batmanda başlıyor sanırım?

Evet, ilkokul Batman. Ortaokul ve lise Mersin. Sonra da üniversite Urfa – Harran.

Makine mühendisliği okudum.

Makine mühendisliğini kaç yıl yaptınız?

8 yıl kadar. Sonra da vekillik işte.

Hiç genç değilmişsiniz başkan. Baya bildiğin çalışmışsınız.

Valla biraz öyle..

Peki batman ile aranız nasıl?

Bir Batmanlı olarak aram iyi. Seviyorum kentimi.

Batman biraz değişik bir kent. Anlatılabilecek bir şey değil. Hem çok genç hem de şehirleşme safhasında ilginç bir macerası var. Ağır toplumsal siyasal bir yapı mevcut. Nüfus olarak Amedten sonra en kalabalık şehirlerden ve mevcut durumuna rağmen gelişmişlik düzeyi yüksek. Yatırımdan ziyade güvenlik perspektifinin uygulandığı bir kent. Haliyle kent-birey etkileşimi göz önüne alındığında bende herkes gibi payıma düşeni alıyorum.

Geçtiğimiz günlerde KCK’den siz de göz altına alındınız. O gözaltı süreci zordurbiraz. Psikolojisi de ağırdır. Ne düşündün o ara? Şuan dışarıda olsam bunu yapsam dediğin ne oldu?

Açıkçası ben cezaevine gideceğimi düşünüyordum. Göz altında iken aklıma gelenlerden biri şuydu: İçeride 10 kişilik yerde 30 kişi var. Zorluk yaşanacak. Onu düşünüyorsun, biliyorsun durumu. Yine dışarıda yapılacak onlarca iş ve organizasyon var ve çoğunu henüz yapamamışsın. Bu çok zoruma giderdi. Muhasebesini yapıyorsun. Birde şunun farkındasın siyasi bir karardan seni alıyorlar. Kabullenmek imkansız.Hukuki bir sebep yok. Bunu bire bir oradaki herkeste biliyor…

Kaç yardımcı ve müdürünüz içerde?

7 müdür bir Başkan Yardımcısı içerde. Ve tabi başkan N.Atalay da içerde. Buna rağmen 400 bin sınırına dayanmış bu kentimizin değerli halkına hizmet vermeye çalıyoruz belediye olarak.

Son adrese dayalı nüfus sayımına göre kaç oldu nüfusu?

Resmi olarak 340 bin oldu. Fakat çevre illerde gelen giden günlük sirkülasyon ile 400 bini buluyor. Çevre illerden gelen giden çok fazla.

Konuyu çarpıtalım biraz. Genelde çok az kişinin bildiği müzisyen ve besteci bir yönünüz de var. O taraf öldü mü? Sağ mı?

Ölmedi ölmedi. 2001’den beri dâhil olduğum ve aynı zamanda kurucularından birisi olduğum Siya Şevê (Kürt Rock müziği yapıyoruz) adlı müzik grubu var. Kürtlerde az tanınan bir gruptur belki. Fakat hatırı sayılır kitle bilir. Üniversite de arkadaşlarla kurduk.

Sanat-Siyaset?

Sanat siyaset farklı şeyler tabi. Siyaset, özetle var olan sorunları çözmeye çalışan bir sanattır. Bu hali sanat, siyaseti de içine alan bir kavramdır. Nazarımda ve anlam bütününde sanat daha geniş bir yelpazedir. Örneğin özelde bireyin tüm sorunlarını çözme gücüne direk müdahale edemese de, onu anlatma gücünü aşılar. Gerçeğin gözüdür aslında sanat. Siyasetin uğraştığını, sanat objektif kılma gücü ile göz önüne getirir. Bu anlamda ikisi de toplum-birey olgularını esas alır ve bu iki yıllık siyasi yaşamımda, anladığım gördüğüm şey sanatın vazgeçilmezliğidir.

O halde müzik devam ediyor.

Evet, 3.albümümüz çıkıyor kısa zamanda.(1 aya kadar bekliyoruz)

Bestelerden ikisi bana ait.

Size ait olan besteler yerel yönetimler siyasetine mi dair?

Yok, belediyenin kanalizasyon işlerine dair. Bir kanal nasıl açılır..

(Başkan yardımcısı Gülistan hanımın da katılımı ile toplu gülme halleri)

Peki, Serhat Başkanın bir günü nasıl geçer.

Valla yoğun. 8 de mesai. Normalde 5te resmi olarak biter. Lakin toplumsal sorunlarımız çok olduğundan, illa ki saat 7 bazen de 8’e kadar sürüyor.

Genelde geceleri davetler olur. Yâda katılmam gereken diğer programlar, protokoller var. Hal böyle olunca kendime zaman ayırmam imkânsız. Misal 2 yıldır kitap okuyamadım. Bir iki kez denedim ama nafile. Kafam dolu, 10.sayfada bambaşka bir yerdeyim.

Film izliyorum ama. Evde fırsat buldukça film ve ertesinde de müzik ile uğraşıyorum.

Son dönem itibari ile sizde sosyal medyaya daldınız. Ve yanılmıyorsam geçtiğimiz haftalarda çıktığınız mahkeme salonunda hâkime “Twitter”den bahsetmişsiniz. İzlenimleriniz neler bir Twitter kullanıcısı olarak?

Evet son mahkeme sürecinde hâkime dedim. “Şuan bu dava konusu Türkiye’de 2.en çok konuşulan konu. Ve bu vesile ile selamlarımı iletiyorum”

Önemini yeni yeni kavrıyoruz. Ve bende hep şu çekince var. Bu sosyal medyadan da çekingem şudur: Gereksiz amacı dışında özünden uzaklaştırma surecinde çok mahiriz ve özelde de Kürtler bunda başarılı. Tüketimi çok hızlı ve iyi bir şey değil. Yanlış anlaşılmasın sadece Kürtler iyi kötü kullanıyor demiyorum. Onun dışında gayet olumlu buluyorum. Her kesimin fikirlerini yansıtmaları duyarlık yaratmaları gayet güzel bir çalışma.

Ulusal basını geçelim, Batmanın Kürt basınında da yer almaması serzenişi var bildiğim kadarı ile.

Benim şöyle bir eleştirim olacak. 2009 yerel seçimlerden bu yana süre gelen dönemde bir gözlemim var. Ana akım medya malumunuz. Kürt medyasının Batmana bakışı biraz Amed gölgesinde. 2009 öncesi bir yargı belirtemezdim ama sonrası için söyleyebilirim. Buradaki bir sürü toplumsal siyasal insani boyuttaki olayın hak ettiği şekilde yer almadığını belirtebilirim. Kaynağında şöyle bir şey olabilir. Biz kapitalist moderniteye karşıyız, savaşıyoruz ama pratikte tuzağına da düşüyoruz Amed’i manasal-simgesel siyasi bir sembol olarak görmek ayrı bişi ama her şeyin merkezi olarak görmek ayrı bir şeydir. Amed’te alakasız haber değeri belki olmayacak bazı şeylerin de haber kuşağında geçebiliyor bazen.

Başkan peki batmana dair en büyük hayaliniz nedir?

Sorunlar çok fazla. Ve öncelik hayal sanırım hava kirliliği ve ulaşım…

Batman gençliği nasıl? Gözlem şansınız olmuştur.

Potansiyeli müthiş. Nüfusun %65’ı, 0-25 arası. Bu muazzam bir durum. Bu yoğunluğa rağmen kendini ifade edebileceği sosyo-kültürel alanların olmaması meseledir. Bu manada ciddi sonuç alıcı projeler gerek.


Son olarak, danışmanlarınızdan Veysel beyin küçük kızının size “Evlilik baskısı var” .

Ne diyorsunuz?

Haa Viyan’ın baskısı! Evet, şöyle bir durumu var.

Benim evde makarna yapıp yediğim sohbeti geçiyor anne ve babası arasında.

Oda neden sadece makarna yapıyor demiş.

Anne de “Bekârdır, evlenmediği için” demiş. Küçük Viyan’da “O zaman evlensin makarnadan kurtulsun” çözümünü sunmuş. Ara ara hatırlatıyor kendisini ziyaret ettiğimde.

Çok teşekkür ediyoruz Sayın Başkan. Çalışmalarınızda başarılar…

Ben teşekkür ederim. Başarılar diliyorum herkese.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: