Barış ve Demokrasi Partisi

Selahattin Demirtaş’ın Mahabad Kürt Cumhuriyeti Kuruluş Yıldönümündeki Konuşması

Posted on: 19/02/2012

Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani’nin davetlisi olarak Erbil’de Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen konferansta konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmasının çevirisi 

Yurdun kuzeyinden Kürt halkının selamlarını getirdim size.

Başlarken bir şey söylemek istiyorum. Doğrusu Kurmancîm çok iyi değil. Biliyorsunuz belki, Dimilî kökenliyim. Zazakîm çok iyi, ama iyi Kurmancî bilmiyorum. Ancak bugün konuşmamı Kurmancî yapmak istiyorum. Bu yüzden öncelikle (Kurmancîdeki yanlışlarım için) özrümü kabul etmenizi rica ediyorum.

Mehabad Cumhuriyeti’nin 66. kuruluş yıldönümünde, bugün, burada görüyorum ki, Kürtler birbirlerinin ellerini tutmuş ve tarihsel yenilgilerin nedenlerini tartışıyorlar. Mehabad Cumhuriyeti deneyimi, 11 ay sürmesine rağmen, biz Kürtler için tarihsel bir sayfayı doldurmuştur. Bu tarihsel sayfadan bütün tarihsel dersleri almalı ve ona göre geleceğimizden söz etmeliyiz.

Evet, ey saygıdeğer konuklar, Kürt halkı özgürlüğü için çok ağır bedeller vermiştir. Kürdistan’ın dört parçasına bakın, yıkımı gözleriyle görmeyen tek bir Kürdün olmadığını görürsünüz. Her Kürdün eşiğinden özürlük uğruna bir tabut kaldırılmıştır mutlaka. Egemenlerden acı ve işkence görmemiş tek bir Kürt yoktur. Kürt halkının tarihinin özeti şu sözlerdir: Öldürülme, yıkım, tutuklanma, sürgün, işkence ve talan. Ölümsüz şair Cegerxwîn, bu durumu en iyi şekilde ifade etmiş ve şöyle demiştir: “Biz Kürtlerin durumu budur: Emek, coşku ve savaş.” Mardinli Cegerxwîn bu sözleri, Zaxo’ya bağlı Kanîmasa köyünde kâğıda dökmüştür. Burası Güneybatı Kürdistan’ın Doğu Kürdistan’daki direnişe en yakın şehridir.

Ölümsüz Mele Mustafa Barzanî, ülkenin güneyi için zaferin abidesi olmuştur. Direnişin ilhamını Mehabad Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önderi Qazî Muhammed’den almıştır. Evet, biz Kuzey Kürdistan’da yaşayan Kürtler, ülkenin güneyindeki gelişmeleri bu göz ve inançla takip ediyoruz. Ülkenin güneyinde yaşayan halkımızın umutlarını ileriye taşımak için, bize düşen ne tür fedakârlıklar olursa, iyice bilin ki yapacağız. Güneyli kardeşlerimiz için yapılacak fedakârlıklardan geri durmayacağız.

Sevgili kardeşler, bacılar, Qazî Muhammed, Mehabad Cumhuriyeti’nin kurduktan sonra, bir Kürt annesi, Çarçira Meydanı’nda Qazî Muhammed’i görmek ister. “Beni önder Qazî Muhammed’in huzuruna götürün” der. O anne, biz, bütün Kürtlerin mücadelenin şiarı kılacağımız sözleri Qazî Muhammed’e söylemiş, dile getirmiştir. Şöyle demiş anne: “Önder Muhammed, bu yaşlı Kürt kadını seninle dayanışmaya geldi. Bir emir ver ki ben de ülkeme hizmet edebileyim.” Bugün bu sözleri hatırlamalıyız. Ve Kürt annenin Çarçira Meydanı’nda biz Kürtlere mücadele şiarı kıldığı övüncü, kulaklarımıza küpe yapmalı ve unutmamalıyız.

Şüphesiz Kürtlerin ders alacağı tarihsel sayfalar, Mehabad’la sınırlı değildir. Tam yüzyıl önce uluslar arası güçler, savaş uçakları ve kimyasal silahları özgürlük direnişçilerine karşı denediler. 90 yıl sonra BAAS rejimi, aynı katliamı Kürtlere karşı yaptı, kimyasal silahlar kullandı. Enfal’de yüzbinlerce insanımız katledildi. Özgürlük mücadelesinde Kürt halkı, bir milyondan fazla canını bedel olarak verdi. Özellikle, yakından bildiğiniz, tanıklık ettiğiniz tarihsel sayfalarından söz ediyorum. Benzer acılar ülkenin diğer parçalarında da yaşanmıştır. 1920-1938 yılları arasında ülkenin kuzeyinde katledilen Kürtlerin sayısı, 300.000’den fazladır.

Saygıdeğer konuklar, sevgili kardeş ve bacılar, bütün bu gerçekleri çok iyi bildiğinizden kuşku duymuyorum. Belki de söylediğim şeyler, sizler için tekrardır. Ama yeniden dile getirmeliyiz. Bugün şehirlerimizin sokaklarında hangi Kürde şu soruyu sorarsanız, aynı cevabı verecektir bize: “Acaba, bu kadar bedeller verilmesine karşın neden Kürt halkı hâlâ ezilen bir halktır?” Bu sorunun cevabı, Kürt halkı açısından son derece açıktır. Cevap, “birlik olmamak”tır. Madem hepimiz, eziliyor olmanın esas nedeninin birlik olmamak olduğunu biliyoruz, neden birliğimizi güçlendirmeyelim?

BDP eşbaşkanı olarak dile getirmeliyim ki, Kürt halkının birliğinin geleceği için kötümser değilim. Görüyorum ki Hewlêr’de (Erbil) bir Kürdün başı ağrıdığı zaman Amed, Qamışlo ve Mehabad’da yaşayan Kürtler üzülüyor. Aynı şekilde çok iyi biliyorum ki, Güneydeki halkımız da, ülkenin diğer parçalarındaki acıları ruhlarının derinliklerinde hissediyor ve bu acılara ilaç olmaya çalışıyor. Evet, Kürdistan sokaklarının kanaati budur. Peki Kürt siyasetlerinin kanaati neyi söylüyor? Kürdistan sokaklarının atmosferi Kürt ulusal siyasetlerini de etkilemiş ve bugün ulusal birlik kapısını açmıştır. Ama şu gerçeği de dile getirmek zorundayım: Hangi parçada olursa olsun, fark etmez, bizler ülkenin siyasi güçleri olarak , ülke sokaklarındaki duygunun gerisindeyiz. Bizler de sokaklardaki duygu kadar ulusal birlik konusunda duyarlı olursak, o zaman güçlü birliktelik inşa edilecektir. Bu tarihsel süreçte, halkın umutlarını gerçekleştirmek için en kısa zamanda ulusal birlik kurulmalıdır. Bunun için de, siyasetçiler olarak fedakârlıktan kaçınmamalıyız.

Saygıdeğer konuklar, yüz yıl sonra özgürlüğün kapısı yeniden Kürtler için açılmıştır. Biz Kürtler bir karar vermeliyiz: Ya bu kapıdan geçeceğiz, ya da o kapıyı üzerimize kapatacağız. İnancım odur ki, Kürt halkı kararını bu kapıdan geçmek şeklinde vermiştir. Bugün ülkenin dört yanında bu kapının önünde mücadele verilmektedir. Ve bugün her Kürt çok iyi biliyor ki, Kürt halkının kaderi, dört parçada birbirine bağlıdır. Her bir Kürt bilir ki, bir parçayla sınırlı olan özgürlük, özgürlük demek değildir. Bugün Güneybatı Kürdistan’da, Güney’deki sürece benzer bir süreç başlamaktadır. Elbette Güneybatıdaki halkımızın iradesine karşı saygılı olacağız. Her bir parçadaki halkımız kaderi konusunda ne karar verirse, kararlarına saygılı olacağız. Memnuniyetle görüyorum ki, Güneybatıdaki siyasi güçler, birliklerini gerçekleştirmişlerdir. Aynı birlik, bugün Kuzeyde de vardır. Aynı şekilde Doğu’da da birliğin temeli inşa edilmiştir. Hepimizin bir araya gelme ve ulusal birliği kurma günü gelmiştir. Uzun süredir bu konuda görüş alışverişlerimiz söz konusudur. Kürdistanlı her siyasi güç, bu gerekliliği içinde kabul etmektedir. Ama adım atma anlarında ağır davranılıyor. Ağır davranmaktan tümüyle vazgeçmeli ve halkımızın umudu doğrultusunda hareket etmeliyiz. Bu yüzden ulusal birliğin gerekliliğinin ertelenmesi mümkün değildir. Biz BDP olarak ulusal birlik için ne tür fedakârlıklar gerekiyorsa, yapmaya hazırız. Aynı tutumu bütün Kürdistanlı siyasi güçlerden de umuyoruz. Evet, ulusal birliğe ihtiyacımız var ve ulusal birliğin gerçekleşmesi için Ulusal Konferans’ın artık ertelenmemesi gerekir. Ben ve arkadaşlarım, bugün bu umutlarla buradayız. Mehabad Cumhuriyet’inin yıkımından ulusal birliğin temellerini inşa etme günü gelmiştir.

Saygıdeğer konuklar, konuşmamın sonunda Mehabad Cumhuriyeti’nin kurucusu Qazî Muhammed ve Mehabad Cumhuriyeti’nin önderlerini tekrar anıyorum. Allah onlardan razı olsun, yerleri baki cennet olsun. Bizlerin, o büyük direnişçilerin takipçileri olarak, onların büyük vasiyetini bugün gerçekleştirmemiz lazım. Umudumuz güçlüdür. Umutlarımızın yaşamın gerçekliği karşısında cevapsız kalmaması konusunda umutlarımız var.

Bu duygularla hepinizi yürekten selamlıyor, halkımız için başarı diliyorum. Umutluyum ki, özgürlük kapısı Kürtlere bu kez kapanmayacaktır. Umut ediyorum ki bu konferans Kürt halkının özgürlüğüne olumlu etkide bulunsun. Konferansa davetiniz ve misafirperverliğiniz için, Kürdistan bölgesi Başkanı Sayın Mesut Barzanî’ye teşekkürlerimi sunuyor ve diyorum ki, sizin ve bizim, hepimizin yolu açık olsun. Hepinize başarılar diler, teşekkür ederim.

(konuşmanın çevirisi: Selim Temo)
Reklamlar

2 Yanıt to "Selahattin Demirtaş’ın Mahabad Kürt Cumhuriyeti Kuruluş Yıldönümündeki Konuşması"

selim temo hunermendê navdar a terete şeş biborin terete reş ninbu! qey hat imanê?

YASASIN KURDISTAN HALKININ ANTI-EMPERYALIST OZGURLUK MUCADELESI! BIJI BIRATIYA GELAN! YASASIN ANADOLU HALKLARININ DEVRIMCI SINIF DAYANISMASI! HER BIJI GERILLA! KAHROLSUN AMERIKAN EMPERYALIZM! KAHROLSUN AKP FASIZMI!

///KGB///

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: