Barış ve Demokrasi Partisi

Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Açıklamamız

Posted on: 13/02/2012

12 Şubat 2012 tarihinde toplanan Merkez Yürütme Kurulumuz Siyasal Süreç ve Planlama gündemleriyle toplanmıştır. Merkez Yürütme Kurulunun Günce ve Siyasal sürece ilişkin değerlelendirmeleri şöyledir:

Türkiye bu sabah yine gözaltılarla uyandı. Haber ajanslarına 16 ilde BDP’lilere ve sendikacılara yönelik operasyonlarda toplam 137 kişinin gözaltına alındığı haberi düştü. Partililerimizin yanı sıra KESK’in kadın yöneticileri ve işyeri temsilcileri gözaltına alındı. Bu hukuk dışı uygulamalar, demokratik siyasete ve emekçilerin ve kadınların örgütlenme özgürlüğüne darbedir.

Devletin partimize yönelik “kökünü kurutma” konsepti tüm hızıyla devam ediyor. Bu bir devlet konseptidir. MİT’ten yargıya, emniyetten hükümete her kurumun tam bir işbirliğiyle sürdürülen bu konseptin ana karargahı AK Parti, komutanı da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Ancak bu “tasfiye” konseptine en güzel yanıtı halkımız vermiştir. Son kamuoyu yoklamalarında BDP’nin oylarının artmış olması, halkımızın direniş geleneğinin ve siyasi iradesine sahip çıkmasının bir sonucudur.

Tüm baskılara rağmen siyasi iradesine sahip çıkan halkımızı ve tutuklanma tehdidine rağmen parti faaliyetlerini aksatmadan sürdüren parti yöneticilerimizi ve çalışanlarımızı, demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyen emekçileri, aydınları, tüm demokrasi güçlerini saygıyla selamlıyoruz.

Kürt siyasi hareketini “yok etme”, “bitirme”, “kökünü kurutma” konusunda tam bir işbirliği içinde olan devletin kurumları ve AKP koalisyonunun taraflarının, kendi iç çelişkileri, iktidar ve güç kavgası su yüzüne çıktı.

Ortada kamuoyuna yansıtıldığı gibi “müzakereciler” ve “operasyoncular” diye bir bölünme yoktur. Söz konusu “Kürtler” olunca bütün iktidar güçleri ve bütün çıkar çevreleri “tek” ve “aynı” olmaktadır. Dün İmralı’da yapılan görüşmeler de MGK’dan hükümete, MİT’ten Başbakan’a ve hatta muhalefete kadar herkesin bilgisi ve onayıyla yapılıyordu. Bugün KCK adı altında partimize ve demokratik kurumlara karşı yürütülen operasyonlar da, kimyasal silah kullanıldığı şüpheleri olan askeri operasyonlar da tam bir uyum ve işbirliği içinde gerçekleştirilmektedir. Görüşmeler de bir devlet kararıydı, görüşmelerin sonlanması da bir devlet kararıdır, bugünkü operasyonlar da.

Bu tasfiye operasyonlarının bir yanı da psikolojik savaştır. KCK ve MİT sözcükleri yan yana anılarak “çamur at izi kalsın” mantığıyla, partimiz ve demokratik siyaset kirletilmeye çalışılıyor. İktidar güçleri kendi iç hesaplaşmalarını yaşarken bile, bir yandan da demokratik siyasete zarar verme hesapları yapıyor. KCK operasyonları adı altında tutuklananların hepsi partimizin üyeleri ve çalışanlarıdır; Demokratik siyaset yürütenlerdir; Sendikacılardır, aydınlardır, insan hakları savunucularıdır. İktidar güçleri iddialarıyla bu gerçeği gizleyemezler. İddialarıyla tutuklamalara meşruiyet sağlayamazlar. Bu halk özgürlüğü için bir an bile mücadelesinden vazgeçmemiş, yedisinden yetmişine bedel ödemiştir. Bedel ödemeye de devam ediyor. Hiçbir gücün kendi iç çelişkilerini bahane yaparak bir halk hareketini lekelemesine izin vermeyiz.

Şimdi iktidar, kendi iç çelişkilerini çözmenin yolunu kişiye özel yasalarda arıyor. Eğer iktidar kanadı demokrasinin zerresine itibar ediyorsa, parlamentonun çözüm konusunda sorumluluk almasını sağlamalıdır. Kişiye özel yasalara sığınmak yerine, derhal parlamentoda çözüm için bir karar alınmalı ve Meclis’te oluşturulacak bir komisyonla açık, şeffaf ve çözüm iradesi içeren görüşmeleri başlatmalıdır.

BDP BASIN BÜROSU

Reklamlar

1 Response to "Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Açıklamamız"

Dış müdahale için uygun zemin yaratmadıkları ne malum? Dış politikaya yönelik hamleler olarak okunması neden bu kadar geri planda tutuluyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: