Barış ve Demokrasi Partisi

Eşbaşkanlarımızın Son Dönem Siyasi Değerlendirmeleri

Posted on: 08/02/2012

Eşbaşkanlarımızın, partililerimize hitaben yazdıkları metni, önemi nedeniyle kamuoyuyla paylaşıyoruz.

07.02.2012

Öncelikle Partimizin neredeyse her saat yeni bir faşizan baskıyla karşı karşıya olduğu bu dönemde,  büyük bir kararlılık, cesaret ve fedakarlıkla çalışmaları yürüten bütün arkadaşlarımıza en içten teşekkürlerimizi ve halkımız adına şükranlarımızı iletiyoruz.

AKP hükümetinin demokrasicilik adına neredeyse yaşamın her alnında oluşturduğu vesayet ve baskı rejimine karşı direnen ve direnebilen tek muhalefet gücü olan BDP-BLOK’a yönelik siyasi soykırım operasyonları üçüncü yılını dolduruyor. 14 Nisan 2009 tarihinden bu yana 6200’den dazla partilimiz tutuklanarak cezaevlerine doldurulmuştur. Yapılan konuşmalardan ötürü Vekillerimizden üyelerimize kadar neredeyse her partilimizle ilgili olarak ceza davaları ve soruşturmalar hız kesmeden sürdürülmektedir. Avukatlardan profesörlere, gazetecilerden belediye başkanlarına, çocuklardan yaşlı insanlara kadar bir halkın tamamı AKP yargısının hedefi haline getirilmiştir.

Bir taraftan da askeri operasyon adı altında açıkça katliamlar yapılarak halkın tamamına gözdağı verilmek istenmektedir. Roboski’de gerçekleştirilen katliamın üstünün nasıl örtülmeye çalışıldığına büyük bir acı içerisinde hep birlikte tanıklık ettik. Ancak bu katliamın üstünün öyle kolay kolay örtülemeyeceğini de AKP hükümetine gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz.

Öte yandan İmralı’da Sayın Öcalan’a yönelik devam eden tecrit ve işkence uygulamasının da aynı konseptin bir parçası olduğu bilinmektedir. Hükümet temsilcileri yapmış oldukları açıklamalarda tecriti bilerek ve kanunlara aykırı olmasına rağmen göz göre göre uyguladıklarını itiraf etmişlerdir. Bir hükümet, açık bir işkence yöntemini sınırsız ve ahlaksız bir şekilde uygulamaktan ve bunu canlı yayınlarda açıkça ifade etmekten çekinmiyorsa, bu hukuksuzluğa ve ahlaksızlığa karşı çıkmak bir onur ve vicdan görevidir. Kürt halkının milyonlarca ferdinin halk önderi olarak tanımladığı bir kişiye karşı bu şekilde seviyesizce yaklaşılması kabul edilemez bir tutumdur. Daha birkaç ay öncesine karşı heyetler halinde görüştükleri ve etki gücünü kabul ettikleri bir şahsiyete istediklerini kabul etmediği için işkence yapmalarına sessiz kalanlar da bu suça ortak olmuşlardır.

Bütün bu uygulamalardan elde etmek istedikleri amaç özünde boyun eğdirme, umutsuzluk ve karamsarlık yaratarak, AKP’nin Kürt halkı için uygun ve yeterli gördüğü sadaka vari hakları kabule zorlamaktır. Bunun için her türlü psikolojik harekat sınırsızca ve fütursuzca yürütülürken temelde halkın taleplerini haykıramaz hale getirilmesi hedeflenmektedir. AKP sözcülerinin mütemadiyen tekrarladıkları üzere sokağa çıkarak miting yapamayan, taleplerini dile getirmekten aciz duruma düşmüş bir halk yaratmak istiyorlar.

Ancak yürüttükleri baskı ve faşizm kampanyası hiçbir şekilde ve hiçbir yerde amacına ulaşmamıştır. Halkımız kış koşullarına rağmen birçok yerde meydanları doldurarak nasıl kararlı bir duruşa sahip olduğunu ortaya koymuştur. Demokratik gösteri hakkı partimizin önümüzdeki süreçte de en sık kullanacağı yöntemdir. Bu nedenle bütün il, ilçe ve belde teşkilatlarımızın mahalle komisyonlarını en kısa sürede tamamlayarak örgütleme çalışmalarına hız vermeleri gerekmektedir.

Bu vesileyle ilk olarak; Sayın Öcalan’ın uluslararası bir komployla kaçırılmasının yıldönümü olan 15 Şubat nedeniyle, örgütlü olduğumuz her yerde barışçıl kitlesel etkinlikler planlanmalıdır. Hükümetin tecrit ve işkence politikalarının barışa hizmet etmediği ve Parti olarak bizlerin çözüm arayışlarını zora soktuğu ifade edilmelidir. Çözüm olanaklarının yeniden güçlenmesi ve giderek tırmanan çatışma zemininin ortadan kaldırılması için Sn.Öcalan’ın rolünü oynamasına olanak yaratılması talep edilmelidir. Tecritin kalkması avukatların haftada bir saat görüşmesi ile de mümkün değildir. Bu nedenle partimizin açık bir talebi olarak Sayın Öcalan’ın özgür kalacağı koşullar talep edilmelidir. Bütün alanlarda en güçlü kitlesellik ve geniş katılım hedeflenmelidir. Bu çalışmaların son derece meşru ve yasal çalışmalar olduğu unutulmamalıdır.

Bununla birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü programını çıkaran kadın meclisimizin planlamasının en güçlü şekilde hayata geçirilmesi için de bütün parti yöneticilerimiz gece gündüz demeden ev ev dolaşarak örgütleme faaliyetlerini yoğunlaştırmalıdır. 8 Mart’ta alanların kadının özgürlük ve barış rengine boyanması için istisnasız bütün yapılarımız ortak çalışma yürütmelidir.

Ayrıca Newroz kutlamaları çerçevesinde hazırlıkların şimdiden başlatılması, bütün örgütleme çalışmalarının aynı zamanda Newroz’u en güçlü şekilde karşılayacak düzeye ulaştırılması gerekmektedir.

Çalışmalar yürütülürken AKP’nin engelleriyle ve baskılarıyla karşılaşma ihtimali elbette ki vardır. Ancak bizler demokratik siyaseti yürütürken ve taleplerimizi açık bir şekilde ifade ederken aslında olası er türlü savaş ve çatışma durumunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bu nedenle yürüttüğümüz mücadele kalıcı ve onurlu bir barışa hizmet edecek en güçlü çabalardır. Bu demokratik siyasi çalışmaların ve barışçıl gösterilerin bile engellenmesi ihtimaline karşı arkadaşlarımız bütün alanlarda kararlı bir duruş içerisinde olmalıdırlar. Savaş isteyen ve savaşı dayatanlara karşı demokratik çözüm olanaklarını güçlendirmek ve sorunların şiddet dışı yöntemlerle çözümünü zorlamak Partimizin asli görevlerindendir.

Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, her türlü tutuklama, göz altı ve katliam uygulaması karşısında taleplerimizden ve ilkesel duruşumuzdan asla geri atmayacağımızı her fırsatta kitlesel etkinliklerle ortaya koymak için, mahalle komisyonları aracılığıyla örgütlenme faaliyetlerine hız verilmelidir. Demokratik kitlesel gösteri hakkı en temel haklarımızdandır, bu hakkın kullanımını engellemek suçtur, bu bilinç ve kararlılıkla bütün teşkilatlarımızın önümüzdeki dönemi en güçlü şekilde karşılayacaklarından kuşkumuz yoktur.

Bir kez daha çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutluyor, her birinize ayrı ayrı başarı dileklerimizi iletiyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla

Eş Genel Başkanlar

Selahattin DEMİRTAŞ – Gültan KIŞANAK

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: