Barış ve Demokrasi Partisi

Mültecilerin Sağlık Sorunlarını Meclise Taşıdık

Posted on: 03/02/2012

Bingöl Milletvekilimiz İdris Baluken, Türkiye’ye sığınma amacıyla gelenlerin barınması amacıyla kurulması planlanan “kabul merkezleri” ve sınırdışı edilecek göçmenlerin tutulacakları “geri gönderme merkezleri” ile ilgili soru önergesi verdi.
Bingöl Milletvekilimiz İdris Baluken’in bugün verdiği soru önergesinde Türkiye’nin coğrafik konumlanışının bir getirisi olarak mültecilerin Türkiye’de fazlaca yer alması ve dolayısıyla mültecilerin sorunlarıyla karşılaşılmasına ilişkin Başbakana bir takım sorular yöneltti.

Baluken’in mültecilerin sağlık sorunları ile ilgili soru önergesinde Türkiye’de mülteci, sığınmacı ve göçmenler için hangi şehirlerde, kaç kabul merkezi kurulması planlandığı; bu merkezlerin ne kadar kapasitesinin bulunacağı; hangi şehirlere geri gönderme merkezi kurulacağı gibi sorular yer alıyor;

* Türkiye’de hangi şehirlerde, kaç geri gönderme merkezi faal durumdadır ve kapasiteleri ne kadardır?

* Kurulması planlanan kabul ve geri gönderme merkezlerinin inşası ne aşamadadır?

* Geri gönderme merkezlerinde tutulanlar hangi mevzuata tabi tutulmaktadırlar? Yeni bir mevzuat çalışması var mıdır?

* Mevcut faal geri gönderme merkezlerinde kalan yabancıların muayene, tedavi ve ilaç ihtiyaçları hangi mevzuata göre ve nasıl karşılanmaktadır?

* Mültecilerin muayeneye erişim için karakollarda kötü muameleye uğradıkları ve tedavi için belge düzenlenmediği, zorluk çıkarıldığı iddiaları hakkında bir bilginiz var mıdır? İddialar doğruysa, herhangi bir idari soruşturma başlatılmış mıdır?

* Mültecilerin sağlık hizmetlerine ulaşımı için yeni bir düzenlemeniz var mıdır? Mültecilerin yararlandığı sağlık hizmetlerine karşılık sağlık primi almayı düşünüyor musunuz?

* Kurulacak geri gönderme merkezlerinde sağlık ihtiyaçlarının giderilmesi hangi yollarla sağlanacaktır? Merkezlerde görev yapmak üzere sağlık ve sosyal hizmet personeli kadrosu açılması planlanıyor musunuz?

* Geri gönderme merkezlerinin kuruluş aşamasında herhangi bir meslek odası, sendika, insan hakları örgütü veya diğer sivil toplum örgütlerinin görüşlerine başvuruldu mu? Başvurulduysa, bu kurumlar hangileridir?

Reklamlar
Etiketler:

1 Response to "Mültecilerin Sağlık Sorunlarını Meclise Taşıdık"

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: