Barış ve Demokrasi Partisi

BDP Kadın Meclisi Sonuç Bildirgesi

Posted on: 03/02/2012

Kadın Meclisimiz, 02 Şubat 2012 tarihinde; son siyasal gelişmeler, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve örgütlenme gündemli toplantısını gerçekleştirmiştir.

Toplanda dünyada ve Ortadoğu’daki gelişmeler değerlendirilerek Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözüm tartışmaları ele alınmıştır.

Kadınlar olarak kendi gündemimizi geliştirmemiz ve siyasal sürece müdahale ederek eşitlik, özgürlük ve demokrasi taleplerinin gerçekleşmesi konusunda öncü rolde olduğumuz ifade edilmiştir.

Özellikle Türkiye’de yaşanan demokrasi sorununun temel nedeninin Kürt sorunu olduğu, 35 yıldır çözümsüz bırakılan Kürt sorununun 21.yüzyılda artık çözümü dayattığı, çözüm konusunda iki farklı yaklaşımın olduğu; bunlardan birincisinin devletin inkar, imha ve asimilasyon politikalarının 89 yıllık cumhuriyet tarihi boyunca esas alındığı, hükümetlerin de bu politikayı eksen alarak güncelleştirdiği, Kürt halkının iradesini tanımak ve bu eksende Kürt sorununu eşit, özgür yurttaşlık temelinde çözmek yerine tasfiye etmek, iradesizleştirmek ve asimile etmek için her türlü zor ve baskı aracını kullanmaktan çekinmeyen tarzdır.  İkincisi; Kürt halkının dil, kimlik ve kültürünün tanınması, öz yönetim haklarının Anayasal güvenceye alınması, Kürt sorununun çatışma zemininden çıkartılması, müzakerelerin derhal başlatılması, bunun içinde Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün gündeme alınması olacaktır.

Bugün devleti temsil eden AKP hükümetinin 89 yıllık bu politikayı esas alarak Kürt halkı üzerinde akıl almaz bir zor politikası ( KCK ve Askeri operasyonlar, Uludere Katliamı vs) gelinen aşamada başarısızlığa uğramıştır.

Kadın Meclisimiz; Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerden Türkiye’nin de etkileneceğini, bu değişim sürecinde demokratikleştirmenin kaçınılmaz olduğunu, bu değişimin nasıl olacağını ise demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürütenlerin belirleyeceğini vurgulamıştır. Yine Ortadoğu’da yaşananların Kürdistan’da çok önemli gelişmelere neden olacağını, Kürt halkının özgürleşme olanaklarının her zamankinden daha fazla olduğunu, bunun için örgütlü mücadeleyi yükseltmek ve bunun öncülüğünü de Kürt kadınlarının geliştireceğini ve bu konudaki kararlı duruşun sahibi olacağını ifade etmiştir.

8 Mart Dünya Kadınlar gününün yaşanan bu siyasal gündemden bağımsız ele alınamayacağının  vurgulandığı toplantıda; bu yılki 8 Mart etkinliklerinin temel şiarının Kürt sorununun çözümü ve barış için Öcalan’ın özgürlüğünün daha güçlü vurgulanması olacağı ifade edilmiştir. Kadın gündemimizden taviz vermeden, en çok egemen zihniyete karşı daha güçlü ve örgütlü mücadele yürütmemizin zorunluluğunun vurgulandığı toplantıda; kadın emeğinin sömürülmesi, kadına yönelik şiddet, savaş politikalarının kadın üzerindeki etkisi ile cinsiyetçi politikalara, asimilasyona, tasfiyeye ve kadın kırımına karşı Kürt sorununun çözümü ve barış için kadın özgürlük mücadelesinin, Türkiye’de mücadele yürüten tüm kadın örgütleri ile aydın, yazar ve aktivistlerle ortak mücadele zeminini güçlendirerek 2012 8 Martında kadınların sokaklarda eşitlik ve özgürlük taleplerini en kitlesel şekilde ortaya çıkarma kararı alınmıştır.

Bu kararlar ışığında 2012 8 Martında aşağıdaki etkinlikler planlanmıştır:

1-)2012 8 Mart startı 1 Mart 2012 tarihinde Nusaybin ve Hakkari’de yapılacak mitinglerle verilecektir.

2-)Adana, Batman, İzmir, Van, Urfa, Amed, Muş, Dersim, Mersin, Doğubeyazıt, İstanbul ve Şırnakta mitingler yapılacaktır.

3-)Bingöl, Antalya, Manisa, Kocaeli, Bursa, Aydın, Ankara, Adıyaman, Tatvan, Van, Kars, Iğdır, Antep illerinde ise kadın yürüyüşleri gerçekleştirilecektir.

4-)2 Mart 2012 tarihinde tüm illerde Sayın Öcalan’a kitlesel mektup ve kart gönderme eylemleri gerçekleştirilecektir.

5-)Ayrıca 8 Mart haftası boyunca panel ve seminerler gerçekleştirilecektir.

BDP KADIN MECLİSİ

3 Şubat 2012

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: