Barış ve Demokrasi Partisi

Batman Vekilimiz Ayla Akat’ın Faili Meçhuller ile İlgili Basın Açıklaması

Posted on: 03/02/2012

Basına ve Kamuoyuna

Batman Barosu’nun 2011 yılı Faaliyet Raporu’nda yer verdiği Faili Meçhul Cinayet ve Kayıpları Araştırma Komisyonu Raporu’na İlişkin Basın Açıklaması

“Adalet” soyut bir kavram olup; ancak objektif bir yargılama söz konusu ise somutlaşabilir. Adaletin sağlanmasına duyulan ihtiyaç, yargılamanın her üçayağı olan iddia, savunma ve yargının etkin ve işler bir şekilde görevlerini yerine getirmelerini zorunlu kılmaktadır. Aksi halde adil bir yargılama söz konusu olmayacağı gibi adaletin gerçekleştiğinden bahsetmek de mümkün olmayacaktır.

Batman Barosu’nun 2011 yılı Çalışma Raporu içerisinde yer alan Faili Meçhul Cinayet ve Kayıpları Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan rapor,  başta raporda yer verilen olaylara dair tanıklığı olan acılı aileler olmak üzere toplumun değişik kesimleri tarafından, raporda eksik ve yanlış bilgilere yer verildiği gerekçesi ile eleştirilmektedir. Baro açısından bu durum kabul edilemezdir: Çünkü “savunma”  kurumunun meslek örgütü olan Baroların toplum içindeki saygınlığı ve yeri üstlendikleri kutsal görevle doğru orantılıdır.

Faili Meçhul Cinayet ve Kayıpları Araştırma Komisyonu Başkanı’nın konu ile ilgili basına yansıyan açıklamasında: Raporun dört resmi kuruluştan alınan veriler değerlendirilmek sureti ile hazırlandığı ve rapor kamuoyuna açıklandıktan sonra bazı itirazların geliştiği ifade edilmekte, eksik bilgi ve yanlışlıklara rağmen, raporun ancak önümüzdeki yıl düzeltilebileceği belirtilmektedir.

Yapılan bu açıklamayı, raporun açığa çıkaracağı kalıcı sonuçlar ön görülmeden yapılmış talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyoruz.  Yine bu çalışmanın doksanlı yıllar söz konusu olduğunda  “faili meçhul cinayetler şehri” olarak anılan Batman’da ve Batman Barosu tarafından hazırlanmış olmasını da düşündürücü buluyoruz.

Yanlış olan raporun hazırlanması değil resmi ideolojinin bu yaklaşımının Batman Barosu tarafından biliniyor olmasına rağmen bu çalışmanın bağımsız kuruluşların raporları ve bizzat olayı yaşayanların tanıklıkları yok sayılarak hazırlanmış olmasıdır.

1994 yılında Batman’ın Sason İlçesi Heybeli Köyü’nde yaşanan olay gibi devletin resmi kayıtlarında eksik ve yanlış bilgilerin yer aldığı binlerce olayın yer aldığı yönündeki kaygılarımız dolayısıyla TBMM bünyesinde “Faili Meçhul Cinayetler” konusunda bir araştırma komisyonu kurulması yönündeki önerilerimiz AKP tarafından reddedilmekte AKP’lİ vekillerin oyları ile kabul edilmemektedir. Yine geçmişle yüzleşmenin sağlanacağı “Hakikat ve Adalet Komisyonu’nun” kurulması yönünde hazırladığımız yasa teklifi de AKP tarafından görmezden gelinerek gündeme alınmamıştır.

Batman Barosu toplumsal duyarlılığın had safhada olduğu tarihi bir dönemde sorumluluk göstererek kamuoyuna sunduğu bu raporda yer alan eksik ve yanlış bilgiler dolayısıyla kamuoyuna resmi bir açıklama yaparak içine düştüğü yanlıştan bir an önce geri dönmeli, raporda eksik ve yanlış bilgilere yer verildiği yönünde itirazları bulunan acılı ailelerimizden,  yaşanan olay çarpıtılarak acılarının katlanmasına sebebiyet verildiği göz önünde bulundurularak derhal özür dilenmelidir. 03.02.2012

Saygılarımla.

Batman Milletvekili

 Ayla Akat Aka

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: