Barış ve Demokrasi Partisi

W X Q İçin Kanun Teklifi Verdik

Posted on: 01/02/2012

Mahkemelerde ‘bilinmeyen dil’ olarak tarihe geçen Kürtçe üzerindeki Türk devletinin yasakları sürerken, Ağrı Milletvekilimiz Halil Aksoy, “Şapka Kanunu” ile “Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun”a muhalefet edilmesine yaptırım öngören Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümlerinin kaldırılmasını içeren bir kanun teklifi hazırladı.

Aksoy tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde Türk Ceza Kanunu’nun “Şapka Kanunu” ile “Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun”a muhalefet edilmesine yaptırım öngören 222. maddesinin kaldırılması istendi. Teklifle “q, w ve x” harflerini kullanarak Kürtçe broşür hazırlayan yerel yönetimlere dava açılmaması gündeme getirildi.

Aksoy hazırladığı kanun teklifinde yerel yönetimlerin kültürel hakların desteklenmesi ve kültürel girişimler konusunda başta Kürtçe olmak üzere, Ermenice, Süryanice ve Arapça hazırladığı projeler hakkında soruşturma açıldığı belirtti. Aksoy, belediye başkanları ile çalışanların İçişleri Bakanlığı müfettişlerince ifadelerinin alındığı ve TCK 222’den haklarında dava açıldığına dikkat çekerek, sözkonusu maddenin iptal edilmesini istedi.

Kanun teklifinin gerekçesinde “Bir kişinin anadilini bilme, anlama, işitme, kullanma ve muhafaza etme isteği onun doğal hak ve özgürlüğüdür. Kamu hizmetlerine ulaşmada sıkıntı yaşayan yurttaşlara kendi dillerinde hizmet götürülmesi hukukun evrensel ilkelerinin bir gereğidir” ifadeleri yer aldı.

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: