Barış ve Demokrasi Partisi

Nusaybin Ekoloji İle Buluşuyor

Posted on: 01/02/2012

Nusaybin Belediyemizin Demokratik Ekolojik Yerel Yönetimler Politikası doğrultusunda hazırlamış olduğu Stratejik Plan dahilinde açmış olduğu fidanlıkta fidan üretim çalışmalarına devam ediyor. Park ve Bahçeler Fidanlığı 2011 yılı içerisinde ürettiği 25000 fidanlarla kentin yeşil alanlarını genişletirken 2012 yılı içerisinde bu sayıyı 50000’e ulaştırmayı hedefliyor.
Nusaybin Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü fidanlığı 2011 yılı içerisinde 25020 fidan üretimi yaparken 2012 yılı içerisinde bu sayıyı ikiye katlamayı hedefliyor. Kurulduğu günden bugüne kadar hem fidan çeşitliliğinin artması hem de üretimi sürekli bir önceki yılın kapasitesini ikiye katlaması açısından Nusaybin için önemli bir yer haline gelen Park ve Bahçeler Fidanlığı 2012’de yeni ağaç çeşitlerinin üretimine başlayacak. Amacı sadece ağaç üretmek değil aynı zamanda toplumda doğa ve ekoloji bilincinin geliştirilmesi olan Fidanlıkta başlayan üretim mevsimi, üretilen fidanların kısa sürede boylandırılmasını sağlamak için çeşitli uygulama çalışmalarıyla (Fidan Şaşırtma, Repikaja Alma, Kök Budama) devam ediyor.
Suni gübrelerin kesinlikle kullanılmadığı fidanlıkta fidanlar tamamen doğal ortamda yetiştiriliyor. 2011 yılı içerisinde Mazı, Servi, Akçaağaç, Çam, Okaliptus, Tesbih, Zakkum, Çınar, Gûlşîlav (Sarılıcı Kuşburnu), Taflan, Palmiye, Çıplak Köklü Hibrit Gülü ve çeşitli renkte gül üretiminin yapıldığı fidanlıkta 2012 de Quercus infectoria (Dara Berû) ve Quercus brantii (Dara Mazî) gibi ağaçların da üretimi yapılmaya başlandı.
2011 yılı içerisinde çevre belediyelere 1250 adet bedelsiz olarak muhtelif fidan desteğinde bulunurken, Nusaybin merkez ve köylerinde bulunan okullara, mezarlıklara 358 fidan verildi. Ayrıca yurttaşlardan gelen talepler değerlendirilerek yıl içerisinde yaklaşık 2000 adet fidan bedelsiz olarak verildi.

Reklamlar
Etiketler:

1 Response to "Nusaybin Ekoloji İle Buluşuyor"

Partinizin tüm çalışmaları bizleri yüreklendiriyor. Bizlerde izmir HDK katılanı olarak bizlere ilham kaynagı oluyorsunuz. Dirençleriniz bizim direnç kaynagımız olur. Başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: