Barış ve Demokrasi Partisi

Diyarbakır’da Otobüsler Kadın Sürücülerle Buluşuyor

Posted on: 01/02/2012

Bağlar Belediyesi’nin Avrupa Birliği’nin (AB) desteğiyle hazırladığı “Değişim ve Gelişim İçin Kadınlar Meslek Ediniyor” projesi kapsamında eğitim gören kadınlardan E sınıfı ehliyeti alan 17 kadın 2 ay sonra trafiğe çıkacak. Bağlar, Kayapınar belediyelerinde staj eğitimlerine başlayan kadınlar, Diyarbakır’da yaratacakları farkındalık nedeniyle güven ve azimlerini artırarak çalışmalarını sürdürüyor.

Kadına yönelik geliştirdiği istihdam projeleri ile yeni alanlar yaratan Diyarbakır’ın merkez Bağlar Belediyesi’nin Avrupa Birliği’nin (AB) desteğiyle hazırladığı “Değişim ve Gelişim İçin Kadınlar Meslek Ediniyor” projesi kapsamında eğitimlerini bitiren 120 kadından 17’si direksiyon başına geçeceği günü bekliyor. Ocak 2011 yılında başlayan ve Kasım ayında sonlandırılan projeye 120 kadın katıldı. Proje kapsamında saat 08.00 ile 17.00 arasında formasyon, bilgisayarlı muhasebe, diksiyon, iletişim, halkla ilişkiler ve toplumsal cinsiyet eğitimleri alan kadınlar, saat 17.00’dan sonra 2 saat ise sürücü kurslarında eğitim aldı. Eğitimlerin ardından 30 kadın E sınıf ehliyeti alırken, 90 kadın ise B sınıf ehliyeti aldı. Ağır vasıta ehliyeti olan E sınıf ehliyeti alan 30 kadından 17’si Diyarbakır Büyükşehir, Kayapınar ve Bağlar belediyeleri bünyesinde otobüs şoförü olacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 7, Kayapınar Belediyesi’nde 5 ve Bağlar Belediyesi’nde de 5 olmak üzere 17 otobüs şoförü adayı kadın, tecrübeli otobüs şoförleri eşliğinde staj eğitimlerine başladı. Kadınlar 2 ay sonra ise eğitimlerini tamamladıktan sonra trafiğe çıkacak. Bağlar ile Kayapınar belediyelerinde eğitimlere başlayan 10 kadın hafta içi her gün saat 13.00’dan 17.00’a kadar direksiyon dersi alırken, 7 kadın ise Büyükşehir Belediyesi’nde önümüzdeki günlerde direksiyon eğitimlerine başlayacak.

‘Kadınlar otobüs şoförlüğü için mücadele ediyor’
Otobüs şoförü olmak için mücadele eden kadınlar bir yandan ilk olmanın heyecanını yaşarken, diğer yandan da çevreden gelen olumsuz tepkilere rağmen inatla bu mesleği yapabileceklerini herkese göstermek istiyor. Trafiğe çıktıklarında karşılaşacakları tüm olumsuzlukların farkında olan kadınlar Diyarbakır’da yaratacakları farkındalık nedeniyle güven ve azimlerini artırarak yollarına devam ediyor. Otobüs şoförü adayı kadınlar, kendilerini direksiyon başında görerek cesaret alacak birçok kadının da bu alana yöneleceğinden emin. 24 Ocak günü Bağlar ve Kayapınar belediyelerinde staj eğitimlerine başlayan kadınlar, yaptıkları deneme sürüşleri sırasında heyecanlı oldukları kadar azimli de. Erkek işi olarak görülen otobüs şoförlüğünü kadınların da yapabileceğini göstermek isteyen kadınlar, toplumdan ve özellikle erkek şoför ile yolculardan gelecek olumsuz tepkilerin, azimlerini kırmayacağı ve bunun üstesinden geleceklerine inanıyor.

Aile önce tepki gösterdi, sonra da destek
Bağlar Belediyesi’ne ait otobüslerde şoför olmak için staj eğitimine başlayan Çiğdem Kaplan, deneme sürüşlerinde oldukça iyi bir performans gösteriyor. Kaplan, 8 kardeş olduklarını ve projenin başından beri aileden herhangi bir olumsuz tepki almadığını belirtiyor. Bir arkadaşının vasıtası aracılığı ile projeye başvuran Kaplan, trafiğe çıktıklarında birçok insanla muhatap olup, gelecek olumsuz tepkilerin de farkında. Otobüs şoförlüğü konusunda oldukça azimli olan Kaplan, hiçbir şeyin azmini kırmasına izin vermeyecek kadar da kararlı. Otobüs şoförü adaylarından Fatma Karakaş ise, bir televizyonda gördüğü alt yazıda böyle bir projeden haberdar olarak, başvuru yapmaya karar veriyor. Yaptığı başvurunun ardından ailesinden tepki alan Karakaş, bir kadının otobüs şoförü olacağına inanmayan ailesine rağmen, eğitimlerden başarıyla geçerek E sınıfı ehliyetini alıyor. Karakaş, şimdi ise ailesinden aldığı destekle yoluna devam ediyor.

‘Her şeyi göze alarak buraya geldim’
Adaylardan 6 aydır evli olan Hatice İz, çocuk gelişimi okurken, bir arkadaşının vasıtasıyla projeye başvuruyor. Projeyi kendisi için büyük bir şans olarak değerlendiren İz, ilk etapta eşinden tepki aldığını kaydetti. “Kadından şoför olur mu?” diyen eşine rağmen, eğitimlere katılan ve E sınıfı ehliyetini alan İz, şimdi trafiğe çıkacağı gün için azimle mücadele ediyor. “Burada olmaktan dolayı mutluyum” diyen İz, “Her şeyi göze alarak böyle bir projeye başvurdum. Ve başaracağıma inanıyorum” şeklinde ifade etti.

‘Eğitimlerin sonunda kadınlar rahatlıkla trafiğe çıkabilecek’
Newroz alanında kadın adaylara direksiyon dersi veren Bağlar Belediyesi Başşöfürü Mehmet Kaya, 24 Ocak günü kadınların direksiyon eğitimine başladığını belirterek, genel olarak durumlarının iyi olduğunu ancak trafiğe henüz çıkacak kapasite de olmadıklarını söyledi. Kadınların çalışma azmi ile disiplinlerinin çok iyi olduğunu kaydeden Kaya, kendilerine son derece güvendiklerini ve eğitimlerin sonunda rahatlıkla trafiğe çıkacak duruma geleceklerine inandıklarını ifade etti. Proje koordinatörü Funda İpek, projenin 1 Ocak 2011 tarihi ile başladığını ve 22 Kasım 2011 tarihinde ise sona erdiğini kaydetti. Proje kapsamında verilen eğitimlerde kadınlarla birçok kavramı sorguladıklarını dile getiren İpek, özellikle kadınların neden bazı ayrımlara tabi tutulduğu ile neden hep bir adım geride bırakıldığını sorguladıklarını söyledi. Toplumda gelişecek tepkilere karşı birbirlerini de hazırlamaya çalıştıklarını aktaran İpek, “Ve halen birbirimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Artık kadınlar belediyelerde staj görmeye başladı. Yapılan görüşmeler sonucu diğer belediyelerde de kadınların alımı yapıldı” dedi.

‘Trafiğe çıkan kadınlar bir model olacaklar’
Bağlar ile Kayapınar belediyelerinde 10 kadının eğitime başladığını aktaran İpek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde ise 7 kadının ileriki günlerde eğitimlerine başlayacağını kaydetti. İpek, “Staj döneminden sonra artık kadınlar trafiğe çıktıktan sonra bir model olacaklar. Onları direksiyon başında gören kadınlar birçok konuda cesaretlenecekler. İlk adımı yapan arkadaşlardan sonra diğer kadın arkadaşların da bu alanlara yöneleceklerini düşünüyoruz” dedi. İpek, projenin devam etmeyeceğini ancak ilerleyen dönemlerde otobüs şoförü olmak isteyen ve kendilerine başvuran kadınlara da çeşitli desteklerde bulunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: