Barış ve Demokrasi Partisi

Ayla Akat Ata: ‘Kürt sorununun çözümü müzakeredir’

Posted on: 01/02/2012

DTK Koordinasyon Üyesi ve BDP Batman Milletvekilimiz Ayla Akat Ata, Türkiye’deki bütün sorunların Kürt sorunundan kaynaklandığını ve bu sorunun çözümünün muhatapları ile görüşmeler esas alınarak çözülebileceğini belirtti. Akat, “Bu sorunun çözümü ancak diyalog ve müzakeredir” dedi.

Batman İl Örgütümiz, Roza Düğün Salonu’nda dayanışma yemeği düzenledi. Yemeğe DTK Koordinasyon Üyesi ve Batman Milletvekillimiz Ayla Akat Ata, MYK Üyemiz Yıldız Aktaş, Batman Belediye Başkan Vekilimiz Serhat Temel, İl Başkan Vekilimiz Selim Aratemur ve İl Genel Meclis Başkanı Salih Aktan’ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Yapılan bir dakikalık saygı duruşun ardında konuşan BDP Batman İl Başkan Vekili Selim Aratemur, 30 yıldır dil, kültür ve kimlikleri için mücadele ettiklerini belirterek, bundan sonrada mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

‘AKP seçimlere 200 trilyon para ile biz halkımızın değerleri ile başladık’ 

Batman Milletvekilli Ayla Akat ise, halka ile dayanışmanın önemine atıfta bulunarak, bu mücadelenin halk ile dayanışma ile bu günlere kadar geldiğini kaydetti. Ata, 2011 genel seçimler hakkında değerlendirmelerde bulunarak, “Bugüne kadar hak ettiğim kadar halkımızın bize oy veren seçmenimizin ödediği vergiden bir kuruş bile partimize aktarılmadı. Genel seçimlerde yerel seçimlerde parlamentoda grubu bulunan bütün siyasi partiler katkı aldığı halde ve bu katkı bizim için çok büyük bir orandı. Trilyonları yüz trilyonları ifade eder. Bugün bölgede biz varız. AKP var. O seçim öncesinde 200 Trilyon alarak bu yarışa başladı. Biz ise halkımızın değerleri ile bu yarışa katıldık” dedi. Bu sorunun çözümünü elinde maddi ve fiziki güç bulundurmakla çözülemeyeceğini vurgulayan Akat, bu sorunun ancak halkın manevi gücünü dikkate alarak çözüleceğinin altını çizdi.

Akat: Kürt ve demokratik siyasetin tek alternatifi direnmektir 

Değerlerin üzerinden siyaset yapmanın sorumluluğunu taşıdıklarını kaydeden Akat, “Halkımıza hizmet veriyoruz. Bugün cezaevinde bulunan, vurulup ölen, kaybedilen, cezaevinde işkence gören, yargısız infazlara giden ve yine dağlarda şehit düşen bu halkın evlatları bizim şehitlerimiz vardır. Biz bunların bilincinde olarak bir siyaset yürütüyoruz” dedi. Türkiye’de siyaseten her gün yeni katliamların yaşandığını ve bir bütün olarak muhalif ve Kürt siyasetin etkisiz kılınmaya çalışıldığına dikkat çeken Akat, bu anlayış karşısında Kürt ve demokrat ve devrimci siyasetin tek alternatifinin direnmek olduğunun altını çizdi.

‘Vergilerimiz bize kurşun, bomba olarak geri dönüyor’ 

Halktan alınan vergilerle savaşın yürütüldüğünü ve bu savaşa verilen paranın hesabının sorulmadığını dile getiren Akat, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Peki savaşa giden bu servet kimi. Tabi ki bu halkın vergisidir. Bu vergiler nasıl kullanılıyor ya da nasıl kullanılmalı. Biz hizmet olarak geri dönüyor mu? Hizmet olarak dönmüyor. Bizim vergilerimiz bize kurşun bomba, gaz, tazyikli su ve cop olarak geri dönüyor” diye konuştu. Akat, Roj TV üzerinde oynanan oyunlara da değinerek, halkın basının susturulmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

‘Çözümün anahtarı müzakeredir ve diyalogtur’

Türkiye’deki bütün sorunların ana kaynağının Kürt sorunu olduğunu vurgulayan Akat, bu sorunun çözümünün muhatapları ile görüşmeler esas alınarak çözülebileceğini söyledi. Akat, “Bu gerçek üzerinden bizler sorunun çözümünü isteyenler, geçmişte İstiklal Mahkemeleri ve yine sıkı yönetimler ve sonra yine Devlet Güvenlik Mahkemeleri bu gün ise Özel Yetkili mahkemelerle bu sorunun çözülmeyeceğini biliyoruz. Bu sorunun çözümünün anahtarı diyalog ve müzakeredir. Bu sorunun çözümü konusunda en önemli muhatap ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dır” diye konuştu. Devletin Öcalan ile müzakerelere başlamasının önemli olduğunu ifade eden Akat, bunun için Öcalan’a bu müzakereleri yürütecek imkanların sağlanması ve üzerindeki tecridin bir an önce bitirilmesi gerektiğini vurguladı.

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: