Barış ve Demokrasi Partisi

Partimizin Hrant Dink Açıklaması

Posted on: 24/01/2012

BASINA VE KAMUOYUNA

19 Ocak 2012

Hrant Dink’in katledilişinin üzerinden tam 5 yıl geçti. Katliamın 5. Yılında, 17 Ocak 2012 günü davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi skandal bir karara imza attı.  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi yapmış olduğu yargılama neticesinde Hrant’ın katliamında bir örgüt olmadığı kanaatine vararak tüm sanıkların örgüt üyeliği suçundan beraatına karar vermiş ve tek tek her bir sanığı işlemiş olduğu suç kapsamında bireysel olarak yargılayıp cezalandırarak Hrant’ın katliamının münferit bir vaka olduğuna inandığını hüküm altına almıştır. Mahkeme böylelikle Hrant’ın katliamının planlayan, yöneten karanlık güçleri koruma altına almıştır.

Mahkeme heyeti, sanık Erhan Tuncel ve Yasin Hayal hakkında “Örgüt üyeliğinden” beraat kararı verirken, Tuncel’e Mcdonald’sı bombalamaktan 10 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Yasin Hayal hakkında ise azmettirmekten müebbet, ruhsatsız silahtan bir yıl, Orhan Pamuk’u tehditten 3 ay, ruhsatsız silah kullanmaktan 1 yıl hapis cezası vermiştir. Sanık Salih Hacısalihoğlu ruhsatsız silah taşımaktan 2 ay ceza verilirken, Ersin Yolcu ile Ahmet İskender’e de kasten adam öldürmeye yardımdan 12’şer yıl hapis cezası verilmiştir.

Yargılamayı yürüten Mahkeme her ne kadar yargılanan sanıklara ayrı ayrı ceza vermiş olsa da bu sanıkların toplamından oluşan ve bizzat devlet görevlileri tarafından desteklenen örgütlenmeyi aklamıştır. Üstelik yargılamayı yapan mahkeme, bunu bile o kadar acele ile yapmıştır ki  yangından mal kaçırırcasına, sırf yargılamayı sonlandırmak amacıyla skandal hatalarla yapmıştır. Mahkeme yargılamış olduğu 19 sanıktan biri hakkında hüküm kurmayı unutacak derecede paniklemiştir. Hiç şüphesiz bu hatada,  son günlerde 1915 ermeni soykırımı yönündeki iddiaların ve kararların uluslararasında yeniden gündemleşmesinin ve uluslararası kamuoyunda bu konunun tartışılmasının hükümette yaratmış olduğu kaygının payı oldukça büyüktür.

Mahkemenin almış olduğu bu karar ile, Hrant’ın ailesini, dostlarını ve kamuoyunu tatmin etmediği ve edemeyeceği açıktır. Garip olan şu ki; gerek katliamın tertiplenmesinde gerekse de üzerinin örtülmesinde birinci dereceden sorumlu ve muhatap olan hükümet yetkililerinin ve bakanların bu karar sonrasında kamuoyunda oluşan tepki karşısında mahkemeyi eleştirir gibi yapmaları, tam da timsah gözyaşları tabirinin karşılık bulacağı bir durum oluşturmuştur. Üstelik Başbakan ve diğer bakanlar hala ısrarla utanmadan bizlere yargılamanın devam ettiği gerekçesi ile sabır telkininde bulunmaktadır.

Her ne kadar Mahkeme bu suçla ilgili ortada bir örgüt olmadığını karar altına almış ise de; Hrant Dink’in katlinin bizzat Devlet görevlileri yönetiminde işlendiği tüm kamuoyu tarafından bilinen bir gerçekliktir. Mahkeme bu suçta örgütün kim olduğunu tespit etmekte zorlandıysa biz de Hrant’ın katliamını örgütleyen unsurların açığa çıkarmak için bu örgütün kimlerden oluştuğunu yeniden hatırlatmakla yükümlüyüz.


Başta bu örgütlenmeden haberdar olduğu halde lojistik destek sağlayan dönemin Trabzon Emniyeti; Hrant Dink hayatta iken yanına çağırtıp iki kamu görevlisi eşliğinde Hrant’ı açıkça tehtit eden dönemin İstanbul Vali Yardımcısı ve amiri dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler; bu saldırıyı önceden bildiği halde gerekli önlemleri özellikle almayan dönemin İstanbul Emniyet’i; cinayet işlendikten sonra katil Ogün Samast’ın sığındığı ve hatıra fotoğrafları çektirdiği dönemin Samsun Emniyet’i ve hepsinden öte Hrant’ı tüm kamuoyu önünde hainlikle suçlayanlar..

Tüm kamuoyunun çok yakından da bildiği üzere Hrant’ın katliamının zeminini hazırlayan bu örgütlenme, bizzat hükümet tarafından cezalandırılmak yerine ödüllendirilmiştir. Dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler AKP tarafından vekillikle ödüllendirilmiştir. Cemil Çiçek de halen Meclis Başkanlığı görevini yürütmektedir.

AKP döneminde katledilen Hrant Dink’in katliamında rol oynayan isimlerin AKP tarafından ödüllendirilmiş olması, Mahkemenin vermiş olduğu kararın önceden habercisi olmuştur. AKP içinde sorumluluk sahibi bu örgütlenmenin bu Mahkeme tarafından yargılanması zaten mümkün değildir.

Hrant Dink, Anadolu ve Mezopotamya’ nın inanç ve halk topluluklarıyla, çok kültürlü çok dilli, çok kimlikli zengin yapısının çok değerli bir temsilcisidir; başta kendi kimliği olan Ermeni kimliğinin ve diğer tüm kimliklerin bu topraklarda kendisini özgürce ifade edebilmesinin mücadelesini vermiştir.

Ancak; tekçi, asimilasyoncu, imhacı egemen anlayış, bu toprakların zengin yapısını baskı ve zulüm altına almak için her türlü yöntemle saldırmaktan geri durmamıştır.  Katliamlar, soykırımlar, yasaklamalar, cezalandırmalar, aşağılamalar bunlardan sadece bazılarıdır.

Bu anlayışın taşıyıcıları dün ittihatçı zihniyet ile bugün de AKP zihniyeti ile karşımıza çıkmaktadır. “Ermeni kimliğimle kendi topraklarımla yaşayacağım” diyen Hrant’ ı katleden bu anlayış Roboski’ de 35 insanı sırf Kürt olduğu için katletmekten kaçınmamıştır. Hrant’ ın dava sonucunda da görüldüğü gibi bu zihniyet, bir taraftan katlederken diğer taraftan kendini aklamayı ihmal etmemiştir.

Ermeni kimliğini küfür ile eş değer kabul eden bu anlayış, Hrant gibi inatla ve cesurca “kimliğim onurumdur” diyen kişilikleri, toplulukları, halkları ve inançları, ihanetçilikle suçlamıştır. Bu anlayışın en büyük korkularından biri de, bastırmaya ve imha etmeye çalıştığı halkların yan yana gelme ihtimali olmuştur. Nitekim yine aynı Cemil Çiçek DTP Iğdır Belediyesi’ni kazandıktan sonra “Ermenistan sınırına dayandılar” diyerek hakları nasıl düşman görüldüğünü açık etmiştir.


Bu ülkede, hain görünen halkların yan yana gelmesi böylesi büyük bir korku oluşturmaktadır. Hrant’ ın katledilişi, Hrant nezdinde bu topraklardaki Ermeni halkına ve diğer halklara, hepimize yapılmış bir saldırı olarak anlaşılmalıdır. Barış ve Demokrasi Partisi olarak bu saldırılara karşı cevabı; bu ülkede yaşayan tüm halkların özgür, eşit birlikteliğinin ve kardeşliğinin sağlanmasına dek, sonuna kadar mücadele ederek vermeye devam edeceğiz.


Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu

Eş Başkan Yardımcısı

Meral Danış Beştaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: