Barış ve Demokrasi Partisi

Partimiz Yok Olmak Üzere Olan Diller İçin Araştırma Komisyonu İstedik

Posted on: 24/01/2012

Partimiz, 30 civarında dilin konuşulduğu Türkiye’de, 15 dilin yok olmanın eşiğine geldiğini ve 3 dilin ise kaybolduğunu belirterek, Türkiye’de bulunan diller üzerindeki olumsuz etkilerin incelenmesi ve diller ile ilgili alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Urfa Milletvekillimiz İbrahim Binici, verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde, 21 Şubat 2000 yılından itibaren Birleşmiş Milletler tarafından çok dilliliği ve kültürlülüğü desteklemek, dilleri korumak ve gelişmelerine katkı sağlamak amacıyla “Uluslar arası Anadil Günü” ilan edildiğini kaydetti. Binici, BM’nin hazırladığı rapora göre Dünyada konuşulan 6 bin dilden 2 bin 500’ünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun vurgulandığının altını çizerek, rapora göre 30 civarında dilin konuşulduğu Türkiye’de ise 15 dilin yok olmanın eşiğine geldiği ve 3 dilin ise kaybolduğunu kaydetti.

Binici, anadilin yok olmasının toplumsal varlık olan insanın kendi dışındaki dünya ile ilişki kurduğu ana kanalın kapatılması anlamına geleceğini belirterek, “Bu durumla karşılaşan insanların sayısı ne yazık ki milyonlarla ifade edilmektedir. İnsanın savrulduğu bu nokta uluslaşma süreci ile başlamış, ulus devlet yaratma anlayışıyla oluşturulan baskı, yasak ve kısıtlamalarla birçok insan anadilinden koparılmıştır. Yirminci yüzyılın ortalarından itibaren gerek küreselleşmenin etkisi gerekse toplumsal gerçeklikle uyuşmayan katı ulus-devlet yapılanmalarında yaşanan kırılmalar neticesinde anadili üzerindeki baskı ve yasaklarda ciddi esnemeler görülmektedir” dedi. Binici, kültürel zenginliğin besleyenleri olan farklı dillerin gelişmeleri ve yaşamaları için Meclis’te Araştırma Komisyon kurulmasını istedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: