Barış ve Demokrasi Partisi

Baluken: Adli Tıp 12 Eylül ürünü, müdahale yapılmalı

Posted on: 04/01/2012

Ankara – BDP Bingöl Milletvekili Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 12 Eylül darbesinin ürünü olduğunu belirterek, “gerekli müdahalelerin yapılması” amacıyla Meclis Araştırması istedi.

 

 

 

BDP’li vekil Baluken verdiği araştırma önergesinde “Adalet Bakanlığına bağlı bulunan Adli Tıp Kurumu (ATK) Türkiye demokrasisi açısından bir kıyım noktası olan 12 Eylül 1980 darbesi sonucunda yapılandırma yaşamıştır” dedi.

 

Önergede şu ifadeler kullanıldı: “ATK’nin bu yapılandırma sürecinden sonra bilim üretmekten çok resmi ideoloji aygıtı olarak çalışması da beraberinde sorunların derinleşmesine ve yeni sorunların da türemesine sebep olmuştur. Hem resmi ideoloji öznesi olarak ATK hem de yarattığı toplumsal tahribat yoluyla ATK içinden çıkılmaz sorunların başat kurumu niteliğini taşımaktadır. Dolayısıyla ATK’nin kendi sorunları ve yarattığı sorunlar itibariyle meclis araştırması ve devamında gerekli müdahalelerin yapılması elzem bir durum teşkil etmektedir.”

“Bu elzemliğin belirlenmesi ve belirlenimlerin ifası amacıyla Anayasa’nın 98. TBMM İçtüzüğü ’nün 104 ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını” isteyen Baluken, gerekçelerini de şöyle ifade etti:

“Adli Tıp Kurumu resmi bilirkişilik yapmakla görevlendirilen ve bunun için kurulmuş bir kurumdur. Bilirkişiliğin yanında, Adli Tıp Kurumu ülkemiz kamuoyunda infial yaratan kararları ile sürekli gündemde olan ve tartışılan bir kurumdur. Kendi örgütlenme ve idari yapısında sıkıntılarla boğuşan bu kurum aynı zamanda verdiği kararlarla da kamuoyunda sıkıntı yaratmaktadır. Adli Tıp Kurumunun idari yapısının Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapması söz konusu kurumun bilim üretmekten çok siyasi üretime sebep olduğu kuşkularını gündeme getirmektedir. Adli Tıp Kurumu şubelerinin de Adalet Saraylarında yer alması, fiziksel ve psikolojik yeterlilik konusunda çok eksiklerinin bulunması da bu kuşkuları güçlendirmektedir. Adalet saraylarında tıbbi değil hukuksal bir faaliyet yürütüldüğü de bilinmektedir.

ATK çalışanlarının yüzde 70’ine yakınının da erkeklerden oluşması ve bu erkek çalışanlarının özellikle cinsel saldırı vakalarına karşı toplumsal cinsiyet eğitiminden geçirilmeden görev yapmaları da hem mesleğin ifası hem de bilimsel çalışmanın ayaklarını oluşturma konusunda engel teşkil etmektedir. İdari anlamda her ilimizde ATK şubelerini bulunmaması ve İstanbul ATK’de bulunan imkânların diğer şubelerle uçurum düzeyindeki farkı da sorunları yeniden üretmektedir.

1980 askeri darbesinin ürünü olan ATK’nin bilimsel raporlar hazırlamaya çalıştığı hâkim ve savcıların birçoğunun da bu kuruma güven duymadığı kamuoyu çalışmalarınca bilinmektedir. Bunun yanında resmi ideolojinin sürekli beslediği erkek egemen sistem kavrayışı üzerinden verilen kararlarda oldukça fazladır. ATK’nin bugüne kadar ki cinsel saldırı raporlarına baktığımızda erkeklerin yani saldıranların açıkça korunduğu görülmektedir. Tüm bu zihniyet algılarına eleştirel yaklaşan ve sorgulayan bazı ATK uzmanları da haksız fiillere maruz kalmıştır. Yine eleştirel yaklaşan çevrelerin söylemleri bu haksız fiile uğrama riskinin yüksek derecede seyrettiğidir.

Tüm bu sorunların temelinde ise bilimsel kurul olarak çalışmalarını sürdüren bir kuruluşun siyasi erke bağlı olmasıdır. Dünyanın çoğu yerinde siyasi erke bağlı olan herhangi bir bilimsel kurul bulunmamaktadır. Kamuoyu ve meslek örgütleri de bilmektedir ki, ATK’ye atama yapan bakanlık bilimsel ölçütler kullanmamakta sadece siyasi tasarruflar üzerinden atama yapmaktadır.

Öncelikle bir yapılanma sorunu bulunan Adli Tıp Kurumunun hem bu sorununu hem de üstte belirttiğim sorunlarını önce teşhis ve tedbir sonra ise çözüm yolu bulunması amacıyla meclis araştırması gerekmektedir.”

Reklamlar

1 Response to "Baluken: Adli Tıp 12 Eylül ürünü, müdahale yapılmalı"

selam Ağalar , http://www.turkcekurtcesozluk.com dan çeviri yapabilirsiniz Kürt halkı için tasarlanmş sitedir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: