Barış ve Demokrasi Partisi

BDP Avrupa Temsilcimiz Eyyüp Doru’nun Tutuklanmasına Ilişkin Açıklama

Posted on: 02/01/2012

BASINA VE KAMUOYUNA

29 Aralık 2011

BDP Avrupa Temsilcimiz Sayın Eyyüp Doru, 15 Aralık’ta Diyarbakır Milletvekilimiz Sayın Leya Zana ile birlikte Almanya’da bazı  görüşmeler ve toplantılar  gerçekleştirdikleri sırada Munich kentinde tutuklanmıştır. 2007 yılında Türkiye’nin INTERPOL nezdinde çıkartmış olduğu yakalama kararının, temsilcimizin tutuklanma sebebi olarak gösterilmiştir.


Sayın Eyyüp Doru, 25 yılı aşkın bir süredir Avrupa’da yaşamaktadır ve bu süre boyunca Türkiye’de bulunmamıştır. Türkiye Hükümetinin, yurt içinde yürüttüğü Kürt siyasetçilere karşı siyasal soykırımın Avrupa’da da yürütülmesi için INTERPOL’ü bir enstrüman olarak kullanması, bu siyasi soykırıma Avrupa’nın da katkıda bulunması anlamına gelecektir. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa siyaset kurumlarıyla ilişkilerimizi resmi olarak yürüten Sayın Eyyüp DORU’nun ne Avrupa’da ne de Türkiye’de herhangi bir suç işlemediği sabittir. Hal böyleyken, Alman makamlarının temsilcimizi tutuklu olarak alıkoyması, gerek partimizi gerekse de Kürt Halkını fazlasıyla rencide etmiştir.


Bilindiği üzere, Türkiye’deki anti terör yasası ve ceza kanununa göre Kürt kimliğini ve Kürtlerin evrensel haklarını savunan her konuşma “terör örgütü propagandası” olarak kabul edilmektedir ve bu nedenle seçilmiş 6 parlamenterimiz, 27 belediye başkanımız, il genel meclisi üyelerimiz, belediye encümenlerimizin içinde bulunduğu 5000’e yakın Kürt siyasetçi cezaevlerinde tutuklu bulunmaktadır. Tutuklu bulunan hiçbir üyemizin dosyasında şiddet içerikli bir eylem bulunmamaktadır. Dahası Türkiye savcılarının ileri sürdüğü eylemlerin hiçbiri Avrupa hukukunda suç olarak kabul edilmemektedir. Ancak, Türkiye’nin INTERPOL’ü kullanarak, Avrupa’daki siyasetçilerimizin de siyaset yapma hakkını ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle, Alman yetkili makamları, Avrupa Birliği’nin temel ilkelerinden biri olan ifade özgürlüğünün bu şekilde ihlal edilmesine göz yummamalıdırlar.


Şunun altını önemle çizmek isteriz ki Sayın DORU’nun Fransa’da siyasi ilticacı statüsü bulunmaktadır ve bu nedenle Avrupa Birliği ülkelerini bağlayan bir dizi hakları bu INTERPOL kararı gerekçesiyle gasp edilmektedir. İspanya’da 2009 yılında benzer bir durum yaşanmıştır ve İspanya Mahkemesi, takipsizlik kararı vermiştir. Bu kararın, Almanya mahkemelerinde de emsal teşkil etmesi gerekmektedir. Bu nedenle, temsilcimiz Sayın DORU’nun, derhal serbest bırakılması gerekmektedir.


Almanya’nın ilgili makamlarını, hukuki değerleri, insan hak ve özgürlükleri ön planda tutan bir yaklaşım sergilemeye davet ediyoruz ve demokratik ilkelerin Kürt Halkı ve temsilcileri için de işletileceği umudunu koruyoruz.


Nazmi GÜR

BDP Dış İlişkilerden Sorumlu

Eş Başkan Yardımcısı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: