Barış ve Demokrasi Partisi

BDP Kadın Meclisi Basın Açıklaması

Posted on: 18/11/2011

BASINA VE KAMUOYUNA

18 Eylül 2011

Önemli bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde; bir tarafta Ortadoğu toplumunda  “Arap Baharı” diye ifade edilen halk hareketleriyle dikta rejimleri al aşağı edilirken, ortadoğuya rol model olarak sunulan  “Türkiye Demokrasisinin” AKP iktidarı eliyle en değme faşizan uygulamalarla hızla diktatoryal bir rejime verildiği bir Türkiye gerçekliğiyle karşı karşıyayız.

Kürt siyasetçilerini KCK operasyonu altında tutuklayıp ülkeyi açık cezaevine çeviren, Kürt gençlerini tüm savaş hukuklarını çiğneyerek kimyasal silahlarla paramparça eden, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’la görüşmeleri engelleyerek ateşle oynayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şimdide BDP’li kadın vekillerimizi hedef göstererek Kürt kadın mücadelesini engellemeye çalışmaktadır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Sosyal Yardım Programı toplantısında yağmış olduğu konuşmada BDP’li kadın kadın vekillerimizi taş kalplilikle suçlayan ve kadınların annelik duygularını savaş rantı olarak sömüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bırakın taş kalpli olmayı, korkarız ki bir kalp bile taşımamaktadır.

9 yıllık iktidarları süresince kadın cinayetlerinin %1400 oranında arttığı, günde ortalama 3 kadının öldürüldüğü, kadın istihdamının %39’lardan %24’lere gerilediği, N.Ç davasında hukukun tecavüze uğradığı  Türkiye’de; 2006’da kadında olsa çocuk da olsa gereği yapılır diyen, kadın erkek eşitliğine inanmadığını söyleyen, “kadının yeri evidir” anlayışını sergileyen, “en az üç çocuk” öneren Başbakanın “25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” ekinliklerini gerçekleştirdiğimiz bu günlerde söylediği sözlerle Kürt kadınına karşı açıkça  şiddet uygulamaktadır.

Bugün hala bu ülkede Kürt ve Türk anneleri ölen evlatları için ağlıyorsa bunun sorumlusu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. BDP vekillerimizin sefahat içinde yaşadıklarının iddia eden, kendiside aynı zamanda dünyanın sayılı zenginleri arasında sayılan Recep Tayyip Erdoğan, çıkartacağı bedelli askerlik yasasıyla parası olanın askerlikten muaf tutulmasını sağlayıp, parası olmayan yoksul halk çocuklarını ise tarafı olmadıkları bir savaşa zorlamaktadır. Şimdi sormak gerekir; tüm bu ölümlerden kendi iktidarı uğruna , Kürt halkının meşru ve haklı taleplerine savaş konseptiyle cevap veren Erdoğan mı,  yoksa Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü için mücadele veren, bu halkın acılarına ortak olup cenazelerine katılan vekillerimiz mi sorumludur?

Türkiye halklarının Kürt sorununun çözümü konusunda ki umutlarını bir kez daha heba ederek 90’ları aratmayan faşizan uygulamaları devreye sokan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bilmelidir ki tüm bu yaşananları sorumluluğundan başkalarını suçlayarak kurtulamaz.

Biz BDP Kadın  Meclisi olarak başta İstanbul Milletvekilimiz Sayın Sebahat Tuncel’e yönelik olarak geliştirilmeye çalışılan linç kampanyasını kınıyoruz. Kürt kadınlarının siyasi mücadelesine dönük rahatsızlığını kadın vekillerimiz şahsında ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bir kez daha sizlerin aracılığıyla kınıyor ve kendisini uyarıyoruz. Yaptığı her uygulama  ve söylediği her sözle Kürt Halkının günden güne nefretini kazanan Başbakanın, milyonlarca seçmen tarafından seçilmiş vekillerimizin yalnız olmadığını ve vekillerimize dönük gelişebilecek herhangi bir olaydan kendisinin sorumlu olacağını bilmesini istiyoruz.

Kadın Özgürlük Mücadelesini ve Kürt Halkının Özgürlük Mücadelesini Parlementoda  veren kadın vekillerimize dönük geliştirilen bu çirkin saldırılara karşı BDP Kadın Meclisi olarak mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi buradan ifade ediyor, başta kadın çevreleri olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerini ve demokratik kamuoyunu “25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” nün arifesinde Kürt kadınlarına yönelik nefret suçu işleyen ve toplumu suça teşvik eden Başbakan Erdoğan’ı protesto etmeye çağırıyoruz.

BDP KADIN MECLİSİ

Reklamlar

1 Response to "BDP Kadın Meclisi Basın Açıklaması"

bdp kadin kuruluslarinin kadin haklari konusundaki verdigi emeklerin hic bir zaman kurt kadini tarafindan unutulmamali.hergun erkek sidetine maruz kalip ve buna sesiz kalip ve buna kader diyerek kabulenmesi arasinda ve bugun bu sidete karsi cikmasi ve kendi haklarini sahiplenmesi arasinda bir dunya fark var,ben bir erkek olarak bdp kadininin kadin haklari konusundaki emeklerini takdir edip ve saygiyla selamliyorum iranda olsam bile sizi destekliyorum ve erdogan serefsizi hic bir halt edemez sizi destekleyen sadece 20 milyonluk turkiye deil 40 milyon kurdistan halki sizi selamliyor ve saygiyla ununuzde eyiliyor kurt halki icin verdiginiz mucadele hicbir zaman unutulmuyacak dogu kurdistanin kalbindesiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: