Barış ve Demokrasi Partisi

Van’da Yaşamak ‘Mucize’

Posted on: 17/11/2011

Van’da 6 yaşındaki Deniz Olgun’un kaldığı naylon çadırda soğuk havaya dayanamayarak zatürreden yaşamını yitirmesi, yeni ölümler endişesi yarattı.

Bölgede sağlık hizmeti veren SES-TTB heyetinde yer alan SES Genel Sekreteri Mehmet Sıddık Akın, bölgedeki barınma sorununa ilişkin ETHA’ya konuştu.

Depremin hemen ertesi günü Erciş’te kurdukları çadırlarda poliklinik hizmeti vermeye başladıklarını hatırlatan Akın, “Sağlık hizmeti dışında bizim üçlü rolümüz var aslında. Biz bir yönü ile halkı ve yetkilileri bilgilendiriyoruz, yaşanan eksiklikleri kamuoyuna aktarıyoruz ve bir nevi denetim görevini yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Akın, hazırladıkları raporlarda yaşanan ve yaşanacak tehlikelere dikkat çektiklerini ve bu raporları Sağlık Bakanlığı, sosyal hizmetlerden sorumlu olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve yerel yöneticilere ilettiklerini kaydetti.

Dağıtılan Çadırlar Bile Soğuktan Korumaz

Akın, depremzedelere verilen çadırların böylesi soğuk bölgelerde barınma seçeneği olarak değerlendirilemeyeceğini kayderek, bugüne kadar hazırladıkları ve Bakanlıklara sundukları raporlarda buna dikkat çektiklerini söyledi.

En Çok Çocuklar Hastalanıyor

Mahalle ve köylerde ambulanslarla verdikleri sağlık hizmeti sırasında mauyane ettikleri hastaların çoğunlukla çocuklar olduğunu belirten Akın, çocukların soğuktan korunabilecekleri yerlerde kalmadıkları, yeterli derecede beslenemedikleri için hastalandığını belirtti. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarının yoğun olarak görüldüğünü kaydeden Akın, “Solunum yolu enfeksiyonlarına müdahale edilmediği durumda, uygun barınma koşulları ve yeterli-dengeli beslenme sağlanmadığı durumda, soğuk hava ile birlikte bu zatürreye döner” dedi.

Akın, aynı zamanda yaşam ortamlarındaki hijyen kurallarına uyulması, yeteri kadar tuvaletin olması, sağlıklı içme ve kullanma suyunun olmamasının da salgın hastalıklarının artmasında etkili olduğunu belirtti.

Ölümler Artabilir

SES Genel Sekreteri Akın şöyle devam etti: “Özellikle ikinci depremden sonra insanlar evlerine hiç girmemeye başladı. Dolayısıyla yaşam alanları olarak kullandıkları çadırların çevrelerinde tuvalet ihtiyaçlarını gideriyorlar. Sular hijyenik değil. Bugün, salgın hastalık açısından çok riskli bir durum ortaya çıkmamış olabilir ama önümüzdeki günlerde bu ciddi bir tehlike barındırıyor. Önümüzdeki günlerde ölümler artabilir.”

Yaptıları uyarıların yetkililer tarafından dikkate alınmadığını söyleyen Akın, “Bakın ölümler başladı. Ancak bu ülkede ölümler başladıktan sonra yetkililer söylemleri dikkate alıyorlar” dedi.

SES Genel Sekreteri Mehmet Sıddık Akın, “Özellikle çocuklar ve tüm halk risk altında. Riskin en aza indirilmesi için derhal uygun barınma olanakları, yeterli ve düzenli beslenme ve hijyen koşulları yaratılmalı. Yoksa aralık ocak gibi kışın daha da kendini hissetirdiği aylarda üst solunum yolları enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklı ortaya çıkacak başka hastalıkların ölümlerle sonuçlanmaması neredeyse mucize olur” diye konuştu.

Etha.com

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: