Barış ve Demokrasi Partisi

Pervin Buldan’ın Son Günlerde Partimizi Hedef Alan Erkek Egemen Zihniyet Hakkındaki Açıklaması

Posted on: 17/11/2011

BASINA VE KAMUOYUNA

16.11.2011

Değerli Basın Mensupları

Günlerdir partimizi hedef alan, partimize, seçilmiş temsilcilerimize, üyelerimize, milletvekillerimize resmen savaş açan Sayın Başbakan, bu pervasız tutumunu sürdürerek bugünkü konuşmasında BDP’li kadınları, kadın vekilleri hedef almış, erkek egemen zihniyetin ürünü olarak saldırıya geçmiştir.

BDP’li kadınları hedef gösteren Başbakan Erdoğan açıkça nefret suçu işlemekte, toplumu suça teşvik etmektedir. Buradan şunu açıkça belirtiyoruz ki, başımıza gelebileceklerden bizzat Başbakan Erdoğan ve Hükümeti sorumludur.

Açıkça görülmektedir ki, Sayın Başbakan BDP’li kadın vekillerin ortaya koymuş olduğu kararlı duruştan, yürütmüş olduğu siyasal mücadeleden rahatsız olmaktadır.

Kürt kadınları ve Kürt kadın milletvekilleri hem kadına hem de topluma dair sorunlarla yakından ilgilendikleri için, kadını köleleştiren zihniyete karşı durdukları için ve bunun da bu zihniyetin sahiplerini korkuttuğu gerçeği bu saldırgan tavırları geliştiriyor.

25 Kasım kadına karşı şiddetle mücadele günü etkinliklerini gerçekleştirdiğimiz bugünlerde bu ülkenin Başbakanı Kürt kadınlarına karşı açıkça şiddet uygulamaktadır.

“2006’da kadın da olsa çocuk da olsa gereği yapılır” diyen, kadın erkek eşitliğine inanmadığını söyleyen, “kadının yeri evidir” anlayışını sergileyen, “en az üç çocuk” öneren Başbakan’ın kalkıp, kadın haklarından söz etmesinin hiçbir samimi, inandırıcı tarafı yoktur.

Başbakan’ın bu söylemlerini AKP’li kadınlar da benimsemiştir ki, bu şiddet kültürünün en açık örneği dünkü genel kurul çalışmaları sırasında ortaya çıkmış, AKP’nin gerçek zihniyetini bütün kamuoyu görmüştür.

Başbakan, annelerin acısından söz ediyor, BDP’li kadınları suçluyor. Öncelikli olarak madalyonun iki tarafının olduğunu Sayın Başbakan’a hatırlatmak isteriz.

Bu ülkede yaşanan savaşın bir sonucu olarak Türk-Kürt bütün anneler ağlıyor, bütün ocaklara ateşler düşüyor.

Hiçbir annenin acısı bir diğerinden fazla ya da eksik değildir. Acılarımız ortaktır. Eşini faili meçhul cinayette kaybeden bir kadın olarak, annelerin yaşadığı acının ne olduğunu Başbakan benden daha iyi bilemez, anlayamaz. Yüreğinde bunu hissedemez.

Çocuklarını cesetlerini paramparça teslim alan annelerin yaşadığı acıyı Başbakan hissedemez.

Biz bu savaşı, çatışmaları, acıları durdurmak için mücadele veriyoruz. Ancak iktidar, barış için değil savaş daha fazla nasıl tırmandırılır, daha fazla insan nasıl öldürülür bunun arayışı, plan ve programı içerisindedir.

Canilik, daha fazla insanın ölüme gönderilmesi, daha fazla savaş politikalarının devreye konulmasıdır. 40 bin insanın öldüğü yetmezmiş gibi yeni ölümlere kapı aralayacak savaş politikalarının kendisidir canilik.

Anaların göz yaşı sel oldu, akan kan göl oldu. Başbakan kendi saltanatını bu kan gölünde daha fazla sürdüremeyecektir. Bunun korkusu içerisindedir.

Asıl sefa içerisinde olan, Başbakan’dır. Kendi çocuklarını ABD’ye gönderirken, Anadolu çocuklarını ise savaşa sürüklemektedir. Sefa içinde yaşayan kendisidir.

Yürekleri artık körleşmiş, nasırlaşmıştır. Annelerin gözyaşlarını görmeyecek kadar körleşmişlerdir.

Eğer bu acıları gerçekten yüreklerinde hissetmiş olsalardı bu savaşı, çatışmaları durdurmak için hükümet elini taşın altına koyar, sorumluluk alır, barış adımlarını atardı.

Ama hükümet sorunu, savaşla, şiddetle, güvenlik-asayiş politikalarıyla, her türlü demokratik hak talebini devlet şiddetiyle bastırma yolunu tercih etmektedir.

BDP’li kadınlar barış mücadelesinin öncülüğünü yürüttüğü, bu savaş politikalarını teşhir ettiği için Başbakan bizi hedef almaktadır.

Bu saldırıların sonucu olarak bugün 400 kadın siyasetçi tutukludur.

Meclis’te en fazla kadın siyasetçi oranına BDP sahiptir. Başbakanın rahatsızlığının nedeni budur.

Kadın kotası en yüksek olan BDP’dir. İşte Başbakan bu yüzden saldırmakta, bizleri hedef almaktadır.

BDP’li kadın vekillerin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki performansı, yasama çalışmalarındaki etkin rolü ve yürüttükleri muhalif siyaset, ortaya koydukları barış çabası Başbakan’ı ve onun AKP grubunu ürkütmekte, rahatsız etmektedir.

Kendi kadın vekilleri işlevsizdir, etkisizdir.

Başbakan’ın görmek istediği kadın profili 3 çocuğu doğuran kadındır. Siyasetteki kadın başbakanı korkutmakta rahatsız etmektedir.

Ama başbakanı korkutmaya, rahatsız etmeye, onun erkek egemen zihniyetini ve şiddet politikalarını teşhir etmeye devam edeceğiz.

Pervin BULDAN

BDP Grup Başkanvekili

Iğdır Milletvekili

Reklamlar

1 Response to "Pervin Buldan’ın Son Günlerde Partimizi Hedef Alan Erkek Egemen Zihniyet Hakkındaki Açıklaması"

Kurt halki hic bir zaman yaptiginiz fedakarliklari unutmaycak .dogu kurdistan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: