Barış ve Demokrasi Partisi

Zenginin Partisi AKP, Savaş ve Bedelli Askerlik: Neden Hep Zengin Türkler Değil Fakir Türkler Ölür?

Posted on: 02/11/2011

Zenginin partisi AKP, savaşı ve bedelli askerliği aynı anda çıkarıp Kürtler’i garibanlara öldürtmeyi planlıyor. Erdoğan bedelli ile ilgili gelişmeyi “bizim de tabii gönlümüzde yer alan bir an önce neticelendirip, tüm çerçevesini, içeriğini açıklamak suretiyle bu adımı atmaktır… Netice alacağımızı umuyorum” diye açıkladı.

AKP binlerce yoksulu ve garibanı ölüme yollarken, zenginlerin ölmemesi için de elinden gelen yapıyor. Hem de hiç utanmadan. AKP, en sonunda Genel Kurmay’ı da kendisine bağladıktan sonra, uzun süredir planladığı bedelli askerlik ayrıcalığını zenginlere sağlayacak.

Jean Paul Sartre haklı: “Zenginler savaştığı zaman ölenler fakirlerdir.” Bu ülkenin emekçileri, yoksulları, garibanları; AKP kendi kirli amaçları için sizi öldürüyor, zenginleri ise sıcacık yuvalarında koruyor. Söyleyin, bu adalet mi? Bu savaş Türkler’in savaşı ise, neden zengin Türkler değil de fakir Türkler ölüyor?

Temmuz 2011’de çatışmalar yoğunlaşmaya başladığı bir dönemde, Candaş Tolga Işık’ın “Nişantaşılı analar ağlamasın!” başlıklı www.haberdar.com sitesinde yayınlanan yazısı Türkiye kamuoyunda oldukça tartışılmıştı. Hatta, Fatih Altaylı ve Serdar Turgut bu apaçık adaletsiz durum karşısında afallayıp “fakirler oluyor çünkü fakirler daha kalabalıklar, ve “zenginler de ölüyor ama onlar o kadar da aglamiyorlar” şeklinde tarihe utançla geçecek yazılar yazmışlardı.

AKP’nin savaşı ve bedelli askerliği çıkarmak için varını yoğuna kattığı bu günlerde, bu yazıyı tekrar paylaşmak istiyoruz

Nişantaşılı analar ağlamasın!

Candaş Tolga Işık

19 Temmuz 2011

Siz hiç Teşvikiye Camii’nden kalkan şehit cenazesi gördünüz mü?

Güneş gözlükleri ile sağa sola şekil yapan sanat, sosyete ve cemiyet hayatının ünlülerinin katıldığı bir şehit cenazesi..? Ben görmedim.

***

Gazetede, televizyonda, vesaire… “Vatan sana canım feda” deyip soluğu Güneydoğu’da alan bir zengin çocuğunun hayat hikayesine denk geldiniz mi? Ben gelmedim.

***

Hep merak etmişimdir: Neden binlerce kişilik komando taburlarında gece hayatının o tanıdık zıpkın gibi delikanlılarına rastlanmaz? Bodrum’da, Ceşme’de fink atan kazanovaların hiç mi askerlik yaşı gelmez?

Yoksa biz mi duymayız onların göz açıp kapayıncaya kadar bitiveren askerlik maceralarını?

***

“Göğsümüz cumhuriyetin tunç siperi” diye marşlar söyleyip askerden kaçmak için Amerika’daki okullara binlerce dolar para harcayan popçular…

Attığı golleri mehmetçiğe adayıp askere gitme sırası gelince soluğu Yunanistan’da alan topçular… Bu ülkede yaşamıyor mu?

*** Her sene vergi rekortmeni zenginlerin listesi yayınlanır, mesela? ‘Oğlu doğuda askerlik yapan zenginlerin listesi’ de yayınlansa ya bir sene! Yayınlanamaz; çünkü yoktur! İkisi de vatandaşlık borcudur oysa…

Belli ki bu kapitalist düzen hem paranı hem canını almıyor. Paran varsa paranı, yoksa canını alıyor.

***

Sakin yanlış anlaşılmasın… “Biraz da zengin çocukları ölsün” gibi sakat bir düşünce değil savunduğum. Allah hiçbir ana-babaya tattırmasın o acıyı… Yıllardır ‘ateş düşen’ ocaklara baktıkça aynı resmi görüyor ve bir soru soruyorum:

“Niye hep gariban çocukları oluyor?” Elbette şehitlik yüce bir mertebe… Ama biri bana anlatabilir mi lütfen: Neden hep fakir-fukaranın evladına nasip oluyor bu mertebe? Askere alımı-dağıtımı yapan arkadaşlar çıkıp açıklasınlar… Kimin nerede, nasıl askerlik yapacağına neye göre karar veriyorlar?

Reklamlar

2 Yanıt to "Zenginin Partisi AKP, Savaş ve Bedelli Askerlik: Neden Hep Zengin Türkler Değil Fakir Türkler Ölür?"

Gün gelir bunların hesabı tek tek sorulur.

insanlar tv karşısında gördükleri her olayı sorgulamadan doğru diyip algılarsa bu ülkede daha çok gariban evladının canı yanacak, bu ülkede iki şey başarı sağlamış
1, fanatizim
2, dogmatizim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: