Barış ve Demokrasi Partisi

Selahattin Demirtaş: ‘Savaşmak için BDP’yi devreden çıkartmak istiyorlar’

Posted on: 01/11/2011

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, KCK operasyonları kapsamında aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın da bulunduğu 55 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili sorularımızı yanıtladı. Demirtaş, AKP’nin tam boy bir kirli savaş başlatmak amacıyla BDP’yi devre dışı bırakmaya çalıştığını vurguladı.

(soL – Haber Merkezi)

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, aralarında Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın ve yazar ve yayıncı Ragıp Zarakolu’nun da bulunduğu 55 kişinin KCK operasyonları kapsamında gözaltına alınması konusunda sorularımızı yanıtladı.

Demirtaş, Profesör Ersanlı’nın tutuklanmasının siyasi anlamından, yeni anayasa tartışmalarında BDP’nin konumuna ve BDP’ye uygulanan tecridin hedefine kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

“Yargısız infaz yöntemi artık siyasi soykırım şeklinde uygulanıyor”
KCK operasyonları kapsamında aralarında BDP Anayasa Komisyonu ve Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın da bulunduğu 55 kişinin gözaltına alınmasıyla neyin amaçlandığı sorumuza yanıt veren Selahattin Demirtaş, KCK operasyonlarının yeni başlamadığını, 14 Nisan 2009’dan bu yana kesintisiz bir biçimde sürdüğünü ifade ederek sözlerine başladı.

Demirtaş KCK operasyonlarında kullanılan yöntemin doksanların yargısız infazlarıyla örtüştüğünü belirterek, o dönemde de ayrım gözetilmeksizin toplumun bütün kesimlerinin tehdidi üzerlerinde hissetmelerinin amaçlandığını hatırlattı. Sözlerini “Belediye başkanından parti yöneticisine, gazetecisinden mahalledeki kasabına, kapıcısına kadar herkes hedefteydi” diye sürdüren Selahattin Demirtaş, yargısız infazlarla toplumun bütün kesimlerinin iliklerine kadar baskıyı hissetmelerinin amaçlandığını dile getirdi.

Demirtaş bu yöntemin CIA tarafından icat edildiğini vurgulayarak, “Bugün dünya konjonktürü siyasi cinayetlere izin vermediği için aynı yöntem, tutuklamalar aracılığıyla uygulanan ‘siyasi bir soykırım’ şeklinde kullanılıyor” dedi.

“Kürt hareketiyle şu veya bu şekilde bağı olan herkesin baskıyı hissetmesi ve hiç kimsenin ‘bana dokunulmaz’ diyememesi hedefleniyor” diyen Demirtaş, Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın gözaltına alınmasındaki esas hedefin bütün muhalif akademisyenler ve aydınlar olduğunun altını çizdi. Sözlerini, “Bir kez daha AKP tarafından CIA taktikleri kullanılıyor” şeklinde sürdüren Demirtaş, bazı AKP’li akademisyenlerin bunu açıkça ifade ettiklerini, çeşitli platformlarda “yeni terörle mücadele doktrini”nin çerçevesinin bu biçimde çizildiğini anlattıklarını vurguladı ve bir kez daha esas hedefin toplumsal muhalefeti bastırmak olduğunun altını çizdi.

“AKP bizi masadan kaldırmak istiyor”
Selahattin Demirtaş, Büşra Ersanlı’nın gözaltına alınması ve KCK operasyonlarının devam etmesinin BDP’nin yeni anayasa konusundaki tavrını nasıl etkileyeceği sorusuna verdiği cevapta ise, ilk olarak AKP’nin Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nu meclise sokmamak için her türlü kirli taktiği kullandığını belirtti. Demirtaş, BDP’nin bu taktikler karşısında AKP’nin hareket sahasını daraltmak üzere mücadele ettiğini ifade etti.

AKP’nin yeni anayasa konusunda toplumda beklenti yarattığını, bu nedenle de TBMM’nin açılışıyla birlikte yeni anayasa çalışmalarını başlatmak durumunda kaldığını belirten BDP Eşbaşkanı, AKP’nin yeni anayasayla kesinlikle özgürlük alanını genişletmek amacını taşımadığını sözlerine ekledi.

“AKP bu süreçten BDP’yi dışlamak için elinden geleni yaptı” diyen Demirtaş, AKP’nin BDP’yi masadan kaldırmak için elinden geleni yaptığını ifade ederek, “Masadan kalkmayı düşünmüyoruz. Gerekirse demokratik mücadeleyi yükselterek AKP’yi demokratik zeminde daha fazla zorlayabiliriz. BDP bu sürecin kenar süsü olmayacak” dedi.

Yüzlerce yöneticisi tutuklu bulunan BDP’nin, milletvekillerinin ve dışarıdaki yöneticilerinin de tutuklanabileceğini, hatta BDP hakkında bir kapatma davası açılabileceğini ifade eden Selahattin Demirtaş, her şeye rağmen kendilerine uygulanan baskılara ve BDP’yi yeni anayasa sürecinden dışlama çabalarına direneceklerini söyledi. BDP Eşbaşkanı sözlerini, “Süreci AKP’nin inisiyatifine bırakmayacağız. Halkların anayasasının yapılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye sürdürdü.

“Savaşmak için BDP’yi devreden çıkarmak istiyorlar”
Demirtaş dün Milliyet gazetesinden Aslı Aydıntaşbaş’a verdiği mülakatta “Milletvekillerinden ibaret bir parti kalacağız bu gidişle. İstedikleri buysa, PKK ve devlet arasında BDP diye bir ‘kıkırdak doku’ ortadan kalkmış olur. PKK tek muhatap olarak kalır” demişti. Bu sözlerini hatırlatarak, “Bu operasyonların hedefi devletin BDP’yi devreden çıkartıp, PKK’yle doğrudan müzakere masasına oturmak istemesi mi? ” diye sorduğumuz Selahattin Demirtaş’tan, “Müzakere etmek için değil, savaşmak için BDP’yi devreden çıkartmak istiyorlar” yanıtını aldık.

Demirtaş, BDP’nin verdiği barış mücadelesinin Başbakan’ın elini zora soktuğunu ve bu nedenle BDP’ye saldırıldığını belirterek, BDP’ye yönelik tecride ilişkin de Başbakan’ın medya patronlarıyla yaptığı toplantıda onlardan BDP’ye kanallarında yer vermemelerini istemesi, oturumlar esnasında Meclis TV yayınlarının kesilmesi gibi örnekleri hatırlattı.

“Bütün bunların iki hedefi bulunuyor” diyen Demirtaş, amaçlananın “BDP’yi tasfiye ederek doksanlardaki gibi bir kirli savaşın başlatılması” ve “Türk ve Kürt halkları arasındaki çok önemli bir köprünün yıkılması olduğunu” söyledi. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun Türk ve Kürt halkları arasında bir köprü olduğunu ifade eden Selahattin Demirtaş, BDP’nin devre dışı bırakılmasının Türk halkını Kürtlerden kopartmak amacıyla gündemde tutulduğunu vurguladı.

(soL – Haber Merkezi)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: