Barış ve Demokrasi Partisi

Van’da Son Durum

Posted on: 27/10/2011

23 Ekim 2011  Pazar günü, saat 13:41’de merkez üssü Van Tabanlı Köyü olan 7,2 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem 25 saniye sürdü. Son 12 yılın en büyük depremi 15 kentte hissedildi. Deprem Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Erzurum, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin ile Federal Kürdistan Bölgesi’nin Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi. Depremin en yıkıcı etkisi Erciş’te yaşandı. Van Merkez, Erciş Merkez ve çevre köylerde onlarca bina yıkıldı. Bitlis, Adilcevaz, Ahlat, Muş ve çevre il ve ilçelerde de bir çok bina ağır hasar gördü.

 

Depremin hemen ardından, büyüğü 5,5’e kadar varan, yüzlerce artçı deprem meydana geldi,artçı depremler  hala da devam etmektedir. 27 Ekim 11:04’de 5.4 şiddetinde merkez üssü Yüksekova olan bir deprem meydana gelmiştir. Herhangi bir can ve mal kaybı olmamıştır.

 

Kurtarma çalışmaları halen devam ederken Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 27 Ekim 2011 saat 14:00 itibariyle Van’da yaşanan depremde son ölü ve yaralı sayısına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 534, yaralıların sayısının 2300  olduğu kaydedildi.

 

89 bin konutun bulunduğu Van Şehir merkezinde % 60 konutların hasar gördüğü, Kazım Karabekir Caddesi üzerindeki alanda arama ve kurtarma çalışmaları 27 Ekim 2011 tarihi itibariyle devam ettiği belirtilmiştir. Resmi hasar tespiti henüz tamamlanmamıştır. Şehir merkezinde 50 bin üzerinde çadır ve mevsimden kaynaklı 100 bin üzerinde battaniye ihtiyacı bulunmaktadır. Kızılay 27 Ekim 2011 itibariyle 8 bin kişilik çadır kent kurduğunu ifade etmektedir.

 

Van Merkez’e Bağlı Köylerde 27 Ekim 2011 tarihi itibariyle 72 can kaybı olduğu bildirilmiştir. Adıgüzel: 1, Alakaöy: 10, Arısu: 2, Canik:  10, Dağgönül:  10, Dibekdüzü: 10, Gedikbulak: 7, Gülsünler: 2, Güveçli: 14, İkkaynak: 1, Mollakasım: 1, Yaylıyaka: 2, Yemlice: 2 kişi yaşamını yitirmiştir. Yaralı sayısı konusunda kesin olan bilgilere ulaşılamamıştır.

 

Barış ve Demokrasi Partisine Bağlı Belediyelerin Yapmış Oldukları Yardımlar

GAP Belediyeler Birliği yaptığı açıklamada, depremzedeler için üyeleri olan 55 belediye tarafından 43 TIR, 258 kamyon, 23 kamyonet, 16 iş makinesi, 2 su tankeri, 4 pikap, 7 transit, 4 toplu taşım aracı, 2 kurtarma aracı, 15 kişilik arama kurtarma ekibi, 26 hemşire gönderildiğini belirtti.  9 bin kişiye sıcak aş imkânı sunan seyyar mutfak, sağlık ekibi ve çok sayıda ambulansın da gönderildiğini belirtti.

 

ERCİŞ                

Depremde en yoğun yıkımın yaşandığı merkez Erciş İlçesi olmuştur. İlçenin şehir merkezinde çok katlı binaların % 80’i yılılmıştır. Kentte 27 Ekim 2011 tarihi 14.00 saati itibariyle hala arama ve kurtarma çalışmaları 50 binada devam edildiği kaydedilmiştir. Arama ve kurtarma çalışmaları yetersizdir. Kentin dinlenme alanları olan kafelerin olduğu bölgede enkaz altında yüzlerce kişinin olduğu tahmin edilmektedir.

Arama/kurtarma çalışmaları, sivil savunma, AKUT, GAP Belediyeler Birliği tarafından çeşitli belediyelerden gönderilen kurtarma ekipleri, Erzurum, İstanbul ve diğer illerden gelen ekipler tarafından sürdürülmektedir (27 Ekim 2011).

Erciş İlçe Merkezinde iki bölgede çadır kent kurulmuştur. Çadır kentlerin toplam 2000 çadırdan oluştuğu belirtilse de yerel kaynaklar sayının 1000’i dahi bulmadığını ifade etmektedir.

Erciş Merkez ve köylerinde çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bilgilerine ulaşılmıştır. Her saat değişen bilgilerden dolayı İlçe ve köy bazındaki kayıplar hakkında net birbilgi alınamıyor. Ercişe bağlı köylere 27 Ekim 2011 Tarihi itibariyle hala tümüyle ulaşılmamış, arama kurtarma çalışmaları tamamlanmamış ve hasar tespiti yapılmamıştır.  

Erciş İlçe merkezi ve köylerde acil çadır ve battaniye ihtiyacı devam etmektedir.

 

ÖZALP                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır. Hasarlı bina ve ahırlar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmadı.

 

Hasarlı binalar ve artçı sarsıntılar nedeniyle çoğu aile, evlerinin yakınlarında kendi imkânlarıyla yaptıkları, branda altında ya da naylon çadırlarda kalıyor. İlçeye Kızılay ya da başka kurumlar vasıtasıyla çadır ulaştırılmamıştır.

 

BDP İlçe yönetimi, Van Merkez ve Erciş’te yürütülen kurtarma ve yardım                                                                                                   çalışmalarına katılıyorlar. Özalp’ta gerçekleştirilen yardım kampanyasında 27 Ekim 2011 tarihine kadar 10 kamyon erzak, giyim ve battaniyeden oluşan yardım Erciş ve Van’a ulaştırıldı. Ayrıca 20 bin ekmek ve yardımları ilk günden itibaren halka ulaştırmıştır.

 

ÇALDIRAN

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılamadı. Çaldıran BDP İlçe Örgütü, hasar tespitini 31 Ekim 2011 tarihinden sonra, kurtarma çalışmalarının bu tarihe kadar tamamlanacağı öngörüsüyle planlamıştır. Bütün ilçe örgütü yardım ve kurtarma çalışmalarına katılmak üzere yönlendirilmiştir.

 

SARAY

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır.                                                                                                                                                                                                                                                                   Resmi hasar tespiti henüz yapılamadı. İlçe yönetimi yardım kampanyasına katılarak topladıkları gıda ve giyim yardımlarını ilk günden itibaren halka ulaştırmıştır.

 

GÜRPINAR

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmadı. Ziraat Bankası dışında bütün resmi binalar kapalıdır.

Gürpınar’ın 44 haneli Gölardı Köyünde evlerin ve ahırların % 80’inde hasar oluşmuştur; halkın çadır ihtiyacı bulunmaktadır. Yaklaşık 100 haneli Erkaldı Köyünde % 50 hasar görülmüştür, halkın çadır ihtiyacı vardır. Yolaşan Köyünde 8 ev kullanılamaz durumdadır, Bozyiğit ve Üçken Köylerinde hasarlı evlerin olduğu bildirildi. Gürpınar’a bağlı bu köylere henüz yardım ulaşmamıştır.

 

BAŞKALE

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmadı.

 

MURADİYE

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı bulunmamaktadır, Muradiye İlçe merkezinde ciddi hasarlı binalar var, sayı henüz verilemedi. 9 Köyde hafif hasarlı binalar var. Kaymakamlık, hasar tespiti yapmıştır. Hasarların olduğu köylere çadır yardımında bulunulmuştur.

 

EDREMİT

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır. İlçe merkezinde 56 binada hasar var. Köylerde de bazı evlerde ve ahırlarda hasar var.

 

GEVAŞ

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar var. Resmi hasar tespiti henüz yapılmamıştır.

 

ÇATAK

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmamıştır. Artçı sarsıntılar nedeniyle binaları ağır hasarlı olan vatandaşlar kendi imkanlarıyla yaptıkları naylon çadırlarda kalmaktadırlar.

 

BAHÇESARAY

İlçe merkezi ve köylerde can kaybı bulunmamaktadır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmış değil.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: