Barış ve Demokrasi Partisi

Mecliste Genel Görüşme Talebimiz

Posted on: 20/10/2011

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Ülkemizde son günlerde yaşanan yoğun çatışmalar nedeniyle içtüzüğün 101 ve 102 nci maddeleri uyarınca mecliste genel görüşme açılmasını arz ve talep ederiz.

 

Pervin BULDAN                                                                                    Hasip KAPLAN

Iğdır milletvekili                                                                                   Şırnak milletvekili

BDP Grup Başkan v.                                                                             BDP Grup Başkan v.

 

GEREKÇE

Ülkemizde 1984 yılından bu yana, PKK ile Devlet arasında yaşanan ve Genel Kurmay Başkanlığınca “düşük yoğunluklu çatışma” olarak nitelenen çatışmalarda 40 bini aşkın yurttaşımız ölmüş, dört bine yakın köy ve mezra yakılmış,17 bini aşkın faili meçhul cinayet işlenmiş, 400 milyarı aşkın ekonomik zarar yol açmıştır.

Kürt meselesini basit asayiş/şiddet/terör teşhisi ile gören hükümetler bugüne kadar sorunu hep “askeri yöntemlerle” çözmeye çalışmış, OHAL ilan edilmiş, sansür sürgün kararnameleri, TMK dâhil birçok antidemokratik yasalar çıkarılmıştır.27 yıl süresince sorunların çözülmesi yerine giderek daha da ağırlaşmış nitekim son iki günde Güroymak ve Çukurca’da otuzu aşkın asker, güvenlik görevlisi, sivil yaşamını yitirmiştir.

Kürt meselesi Osmanlı’dan Cumhuriyete miras kalmıştır. Bir insan hakları, hukuk ve demokrasi sorunu olarak giderek uluslar arası bir sorun olmuştur. Tarihsel, siyasal, sosyolojik, ekonomik, kültürel boyutları olan sorunun temelden ele alınması, barışçıl demokratik yollardan mecliste çözülmesi, diyalog ve uzlaşı yollarının açılması zorunlu olmuştur.

Yeni bir anayasa sürecinin başlaması, meclisteki grupların katıldığı hazırlık komisyonun çalışmaya başlanması dikkate alınarak; tezkere, hava ve kara operasyonları dışında çözülmesi olanakları Oslo görüşmeleri ile ortaya çıkmış, müzakere ve görüşmelerin sürdürülmesi ile silahların susturulması, çatışmasızlık ortamının sağlanmasının mümkün olduğu görülmüştür. Nitekim bölgede 714 sivil toplum örgütünün çağrıları da dikkate alındığında silahsız bir çözüm kapısını aralamak mümkündür.

Öncelikle bir genel görüşme ile sorunların mecliste çözümü için adım atılması sağlanmalıdır.21.Yüzyılda çağdaş demokratik bir toplum olabilmenin ön koşullarından biriside eşit yurttaşlık, ana dil serbestisi, kültürel çoğulculuk, zenginliğimizi teşkil eden farklılıklara saygı temelinde geliştirilmelidir. Bunun için düşünce örgütlenme özgürlüğünün sağlanması, siyasi partiler ve seçim rejimi dâhil birtakım adımların atılması sağlanmalıdır.

Çatışma süreçleri yaşamış, İngiltere-IRA, Güney Afrika siyah-beyaz çatışması, Ortadoğu da Filistin-İsrail görüşmeleri, İspanya-ETA deneyimlerinden yararlanılması gerekmektedir.

BDP olarak bugüne barışçıl ve demokratik çözümün mecliste olmasını savunduk. Sorunun basit bir asayiş meselesi olmadığı, Kürt meselesi olduğu; artık hamaset nutukları, intikam söylemi ve silahla çözülemeyeceği anlaşılmıştır.

Mecliste çözüm yollarının konuşulması için bir genel görüşme açılması gerektiğine inanıyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: