Barış ve Demokrasi Partisi

Basın Konseyi Yeni Şafak’ı Uyardı

Posted on: 13/10/2011

Yeni Şafak Gazetesi, 18.08. 2011 tarihinde “ Katil Sizsiniz” başlığıyla manşetten verdiği haberinin hemen altında BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’ın, DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un fotoğraflarını yayınlayarak açık bir şekilde hedef göstermişti.  Barış ve Demokrasi Partisi’nin 19.08.2011 tarihinde, söz konusu haberinden dolayı Yeni Şafak Gazetesi hakkında, Basın Konseyine yapmış olduğu şikayet başvurusu sonuçlanmış ve Yeni Şafak Gazetesi hakkında uyarı cezası verilmiştir.

Basın Konseyinin Kararı şöyle;

Yeni Şafak Gazetesi’nin 18.082011 tarihli nüshasının baş sayfasında yer alan ve “ Katil Sizsiniz” başlıklı manşetin hemen altında, bir toplantıda yan yana oturmakta olan yukarıda isimleri belirtilen BDP Milletvekillerinin resimleri basılması şeklindeki haberin Basın Meslek İlkeleri’nin  – “ Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan, veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki dördüncü, – Suçlu olduğu yarı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse “suçlu” ilan edilemez” şeklindeki dokuzuncu – Şiddet ve zorbalığa özendirici, insani değerleri incitici yayın yapmaktan kaçınılır” şeklindeki on üçüncü,  maddelerinin ihlal ettiği kanısına varılmıştır.

Yukarıda da arz olunan gerekçeler çerçevesinde, Basın Meslek İlkeleri’nin dördüncü, dokuzuncu ve on üçüncü maddelerini ihlal eden Yeni Şafak Gazetesi’nin “ uyarılmasına” oy çokluğuyla karar verilmiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: