Barış ve Demokrasi Partisi

AKP Heyetiyle Mecliste Yaptığımız Anayasa Görüşmesi

Posted on: 10/10/2011

10 Ekim 2011 tarihinde AKP heyetiyle mecliste yaptığımız anayasa görüşmemizden sonra eşbaşkan yardımcımız sn Meral Danış Beştaş’ın basına açıklamaları:

Biz anayasa çalışmalarının ön şartsız yürütülmesini düşünüyoruz. Kendileri de bunu zaten bunu kabul ediyorlar. Diğer partilerin de bu yönlü beyanatları var.

Toplumda anayasanın nasıl yapılması gerektiği konusunda bir görüş ortaya çıktı. Herkes, bütün partiler nerdeyse anayasayla ilgili görüş belirten bütün kesimler anayasanın katılımcı bir yöntemle yapılması üzerinde önemle duruyor.

Ancak biz bu katılım yönteminin adının da konulmasını istiyoruz. Sadece mecliste kurulacak bir anayasa uzlaşma komisyonu ile anayasa sürecinin bitirilemeyeceğini bu tartışmanın ve katılımın çok geniş bir alana yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda somut önerimiz meclis dışında mecliste grubu bulunmayan siyasi partilerin de katılımıyla Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlerin, meslek örgütlerinin de katılımıyla geniş bir bileşenle anayasa meclisini öneriyoruz. Bunu gelen heyetle de paylaştık. Anayasa meclisinin yaptığı önermelerin uzlaşma komisyonunu dikkate alması gerektiği noktasında bir çalışma başlatılması gerektiği yönünde görüşlerimizi kendileriyle paylaştık. Çünkü yeni anayasanın halkın taleplerini ve istemlerini içermesi katılımcı bir yöntemle yapılması hayati bir önemde. Diğer yandan bu sürecin şeffaf olarak da yönetilmesi gerekiyor. Şeffaflığa ilişkin mecliste kurulacak uzlaşmak komisyonu en kısa zamanda çalışma yöntemini kamuoyuyla paylaşacaktır. BDP olarak da şöyle bir önermemiz var: Bir kere bu önerdiğimiz anayasa meclisine kimlerin katılacağı hangi yöntemle katılacağı, katılım mekanizmalarının nasıl işletileceği ve takvim konusunda aleni şeffaf bir şekilde halkla paylaşılması gerekiyor.

Anayasa hazırlık komisyonunda kadınlar da yer almalıdır. Başta AKP olmak üzere diğer partilerin anayasa komisyonu’na kadın üye vermelerini istiyoruz. Bu anlamda BDP olarak sn Ayla Akat Ata bizim adayımızdır. Esasen, oluşturulmasını istediğimiz kurucu mecliste de kadın kotasının uygulanması gerekir.

Ayrıca yeni anayasa konusunda yol temizliği diye tarif ettiğimiz güven artırıcı adımlar atılmalıdır. Yol temizliği konusu ya da güven artırıcı önlemler, bazı kanunlarda anayasa değişim yapım sürecine paralel olarak adalet komisyonu tarafından değişiklik çalışmalarının gündemleştirilmesi. Çünkü partimize yönelik yargısal anlamdaki baskı tutuklamalar ve cezalandırmalar artık neredeyse sayısını tutamadığımız bir orana geldi. Her gün yöneticilerimiz tutuklanıyor. Bunun temel dayanağı TMK, TCK’nin ilgili maddeleri 220. madde 314. maddesi ve devamı birçok madde var. Yine özel yetkili ağır ceza mahkemeleri vb birçok yasal düzenleme tartışma sürecini doğrudan engelleyen ortadan kaldıran düzenlemeler. Biz anayasa yapım sürecinde düşünce ve ifade özgürlüğünün örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerektiği bu sürecin paralel başlatılması gerektiğine inanıyoruz. İnsanların anayasanın içeriğine dair düşüncesini özgürce tartışamadıkları bir ortamda sağlıklı bir anayasanın olması olanaksızdır. Bu nedenle bu yol temizliğinin bir an önce hemen anayasa uzlaşma komisyonu çalışmalarına başlar başlamaz kendisinin de anayasa komisyonuyla anayasa uzlaşma komisyonunun iletişim ve eşgüdüm halinde çalışarak, bu ortamı yaratması gerektiğine inanıyoruz. Uzlaşma metinleri konusunda gösterilen iradenin toplumsal barış konusunda da gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Her gün ölümlerin yaşandığı, çatışmaların olduğu, cenazelerin kaldırıldığı bir ortamda, bir anayasa tartışmasının güçlüğünü taktir edersiniz.

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: