Barış ve Demokrasi Partisi

Sn Osman Baydemir: “Beni Lime Lime de Etseniz Kendimi Kullandırtmam”

Posted on: 08/10/2011

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Osman Baydemir’in 08.10.2011 tarihinde yapılan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti yılın gazetecileri ödül töreninde yaptığı konuşmadır.

 • Öncelikle Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’ni ve yılın başarılı gazetecilerini belirleyen Jüriye teşekkür ediyorum. Ödüller gerçekten de bugün gazete sayfalarını ve televizyon ekranlarını kaplayan haberlerin nasıl olması gerektiğini bize gösteriyor. Zira bugün basında çok da demokrasiye, barış gazeteciliğine örnek olabilecek haberler gözükmüyor.
 • Zor ve zahmetli bir dönemden geçiyoruz. Bunun bir yansıması da basın alanına oluyor. Böylesi dönemleri sağduyu ile geçirmek, kirlenmeden çıkmak deyim yerinde ise kahramanlıktır. Özellikle kaotik dönemlerde medyanın tutumu toplumsal barışa giden yolda ışık olabilir/olmalıdır. Ancak geneline bakıldığında medyanın farklı bir rol üstlendiğini görüyoruz.
 • Hükümet kendine biat etmeyen herkesi bir şekilde cezalandırıyor. Bu cezalandırma; kolluğuyla, yargısıyla, medyasıyla ve bütün kurum ve kuruluşların eş güdümüyle yapılıyor.
 • Bugünkü Zaman, Yeni Şafak, Bugün ve benzeri gazetelerin manşetlerine baktığımızda benim üzerimden KCK operasyonları meşru ve haklı gösterilmeye çalışıyor. Kusura bakmayın ama beni lime lime de etseniz kendimi kullandırtmam. Cumhuriyet savcıları tarafından bugüne kadar belki bin tane soruşturma açıldı. Mahkemelerde yüzlerce kez yargılandım. O zaman da seçilmiş belediye başkanıydım. Birçok belediye başkanı arkadaşım, meclis üyesi arkadaşım tutuklu bulunuyor. Bugüne kadar halkın iradesine hürmet göstermediniz. Yaptığınız iki yüzlü politikadır. Basın ilkeleri ve ahlakı çerçevesinde bu iki yüzlü politika ve manşetler ders kitaplarında kötü haber örnekleri olarak yerini alacaktır. Yakın gelecekte üniversite öğrencileri bu örnekleri okuyarak meslek hayatlarına başlayacağı inancını taşıyorum.
 • Servis edilen bu haberlerle halkın teveccühünde ve bize olan güveninde zedeleme hedefleniyor. Toplumdaki itibarımız zayıflatılarak tutuklamanın psikolojik alt yapısı hazırlanıyor. Bu aynı zamanda şahsıma yönelik bir tehdittir.
 • Şahsıma yönelik tehdit; tutuklama ve görevden almayla da sınırlı değildir. İki yıl içinde 6 kez şahsıma suikast yapılacağına dair resmi tebligatlar aldım. Adeta her gece uyurken “Bu gece evden alınacak mıyım?”; sabah belediyeye giderken “Bugün suikasta uğrayacak mıyım?” duygusu yaşatılmaya çalışılıyor. Bununla teslim alınmaya çalışılıyor. Teslim olmayacağım.
 • Rabbim ve halkımın huzurunda yeminler olsun ki; Zulüm kimden gelirse gelsin zalime teslim olmayacağım. Halkıma ve halkımın özgürlük, eşitlik, adalet, onurlu barış ve birlikte yaşam değerlerine asla sırtımı dönmeyeceğim. Her şart ve koşulda savunucusu olacağım.
 • Bugünkü AKP medyasında yer alan “servis haber” tek kalemden çıkmıştır. Polisin yazdığı metne her gazete kendi muhabirinin imzasını kullanmıştır. Bu boyutunun tartışmasını iletişim fakültelerine, araştırmacılara, basın meslek örgütlerine ve sizlere bırakıyorum.
 • Bu haberlerle Türkiye kamuoyunun vicdanı ve duyarlılığı hedefleniyor. Bu şekilde Kürt seçilmiş ve legal siyaset yapan aktörlerine uygulanan zulüm örtülmeye çalışılıyor. Gerçeklerle Türkiye kamuoyu vicdanı arasında duvar örülüyor.
 • Herkes çok iyi bilsin ki bu coğrafyadaki her belediye başkanı ve idareci çatışma ortamının kendine münhasır ağırlığını ve zorluğunu yaşar. Bunun yanısıra bizler; kolluk, cumhuriyet savcıları ve mülkiye müfettişlerinin kıskacı içerisinde halkına karşı mahcup olmamanın, hizmet üretmenin, ‘onurlu bir barış olsun, insanlar yaşamını yitirmesin’, ‘sorunlar müzakere ile çözülsün’ çabasını sürdürüyoruz. Evet bu çaba zorludur ama onurludur. Her şeye rağmen kirlenmedik ve kirlenmeyeceğiz. Söz konusu manşetleri atan gazetelere ve medyaya çağrım; vicdanınızın kirlenmesine ve kirletilmesine izin vermeyin. Kirlenmeyin, kirletmeyin…
 • Tam da bu noktada iyi örneklerin ödüllendirildiği bu töreni önemsiyor, büyük değer biçiyorum. Kentimizin konuğu olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu başkan ve yöneticilerini, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetimizi, ödül alan gazeteci arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

En derin saygılarımla.

Reklamlar

2 Yanıt to "Sn Osman Baydemir: “Beni Lime Lime de Etseniz Kendimi Kullandırtmam”"

Ezilenin yanında duran bilinçli yurttaşlar olarak, düşüncelerinde ve icraatında samimi bulduğumuz belediye başkanımız Sayın Baydemir’in sonuna kadar arkasında olacağız. İktidar partisi yarattığı çirkeflik deryasında boğulacaktır.

Sayin osman baydemir yazdiklarinizi okudum evet zor ve onurlu bir mücadele veriyorsunuz mensubu oldugunuz kürt halkiyla birlikte,ama tarihte kürtler ilk olarak ulusal bir davanin yilmaz savunusu olarak mücadelerine top yekun olarak sahiplenmisler.
Bende burada sunu söylemek istiyorum hepimiz KCK liyiz buyrsunlar hepimizi kutuklasinlar,kimbilir belkide böyle rahat ediyorlar,biz kürtler türk yöneticilerinin akilli olmalarini bekliyoruz yoksa kardesligimizde bitecektir nasail kardes,sek kayip ülkenin cocuklari gözünüz aydin ülkeniz bulundu bundan böylede hepimiz KCK liyiz ibrahim candan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: