Barış ve Demokrasi Partisi

SDP: Çözüm Şansı Kayboluyor

Posted on: 06/10/2011

SDP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YEŞİM ERGÜN:

Çözüm Şansı Kayboluyor

(4 Ekim 2011)

Mardin’in Derik İlçe Belediye Başkanı BDP’li Çağlar Demirel ile Diyarbakır’ın Kayapınar BDP İlçe Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Genel Sayman Yardımcısı Salih Yıldız ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Pişkin’in de aralarında bulunduğu İstanbul’dan 80, Diyarbakır, Ankara ve Gaziantep’deki gözaltılarla birlikte 110 Kürt siyasetçisi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamalara göre de gözaltlılar devam edecek.

30 ay önce yerel seçimlerin hemen ardından başlatılan ve bugün artık Kürt siyasetçilere bir soykırım halini alan bu KCK operasyonları ve tutuklama terörüyle kelepçelenen BDP yöneticilerinin, belediye başkanlarının, insan hakları savunucularının, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin tam sayısı artık bilinmemektedir. Binlerce siyasetçinin, haklarında somut deliller olmaksızın “terör örgütü üye ve yöneticiliği” iddiası ile gözaltına alınmaları ve binlercesinin ise 30 aydır tutuklu bulunması bir halkın siyasi iradesini teslim almaya çalışmaktan başka bir anlama gelmez.

Ortada olan şudur ki, gözaltına alınan, kelepçelenen ve mahkum edilmek istenen Türkiye haklarının barış ve demokratik çözüm umududur. BDP’nin tüm saldırılara ve engellemelere rağmen meclise girdiği bu günlerde BDP yöneticilerine ve belediye başkanlarına yapılan bu kapsamlı operasyon savaş çığırtkanlığından başka bir şey değildir. AKP hükümeti, bir devlet projesi olarak, Kürt halkına, devletin belirlediği ya da onay verdiği “ temsilcileri” dayatmak için, savaş hükümeti olmayı daha rahat başarabilmek için, Kürt halkının örgütlü iradesini kırmaya çabalamaktadır.

Bu siyasi operasyonların anlamı Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmek için yıllardır akla gelebilecek her türlü yolu deneyen ve başarısız olan AKP hükümetinin, siyaseten bükemediği bileği Osmanlı oyunlarıyla bükmeye çalışma aczinden başka bir şey değildir. Bu devletin önünde Kürt halkının kolektif haklarını “vermek ya da vermemek” seçeneği değil, “tanımak ya da tanımamak” seçeneği durmaktadır. Devlet bu hakları tanımadıkça, elinden savaşı sürdürmekten başka, tırmandırarak sürdürmekten başka bir şey gelmeyecektir. AKP hükümeti bir yandan kara harekatı hazırlıkları yaparken, bir yandan da eşi benzeri görülmemiş operasyonlarla BDP’yi legal siyaset alanının dışına itmeye çabalamaktır.

Bu yöntemin bir sonuç getirmeyeceği açıktır. Bu politikalar 85 yıldır uygulanan imha ve asimilasyon politikalarıdır. Bunların tek sonucu sorunlarımızı demokratik yollarla çözebilme şansımızı kaybetmeye doğru gitmek olacaktır.

AKP hükümeti bu savaş politikalarına, Kürt siyasetçilere uygulana siyasi soykırıma son vermeli ve gözaltlılar serbest bırakılmalıdır.

Yeşim Ergün

SDP Genel Başkan Yardımcısı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: