Barış ve Demokrasi Partisi

Gemlik Yürüyüşüne İlişkin Açıklamamız

Posted on: 03/10/2011

BASINA VE KAMUOYUNA 

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Sayın Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüştürülmemesini protesto amacıyla 9 Ekim’de Gemlik’e kitlesel bir yürüyüş kararı almıştır.

Sayın Öcalan’la yapılan diyalog ve müzakerelerin kesildiği, barışa hizmet etmeyen tecrit ve izolasyonun yeniden uygulanmaya konulduğu böylesi bir süreçte tıkanan sürecin önünü yeniden açmayı hedefleyen bu kitlesel yürüyüşü oldukça önemli bulduğumuzu ve desteklediğimizi değerli halkımızla ve kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Şurası açık ki, İmralı’da ağırlaştırılan tecrit uygulaması, çatışmalı süreci derinleştirmekte, demokratik çözüm sürecinin önünü tıkamakta, barış çabalarını heba etmektedir. Hükümetin bu tecrit politikasını aylardır ısrarlı bir biçimde sürdürüyor olması, gerilimi ve kaygıları giderek tırmandırmaktadır.

Hükümetin bu çözüm karşıtı politikaları karşısında bizler halkımızla birlikte demokratik çözüm için mücadele etmeye, barış için alanlarda olmaya devam edeceğiz. Böylesi bir süreçte Gemlik’e yapılacak olan kitlesel yürüyüş, tıkanan sürecin, müzakerelerin ve barışın önünü açmayı hedefleyen önemli bir demokratik etkinliktir, önemli bir duyarlılıktır, barışçıl bir reflekstir.BDP olarak biz bu yürüyüşü sahipleniyor ve destekliyoruz. Halkımızı 9 Ekim’de en güçlü bir katılımla bu yürüyüşte yer almaya, müzakere ve barış taleplerini güçlü bir biçimde haykırmaya çağırıyoruz.

Sayın Öcalan Kürt sorununun demokratik yollardan çözümü konusunda önemli bir aktördür ve barış konusundaki rolü her kesim tarafından kabul görülen bir gerçektir. Onun bu rolünü oynayabilmesi için güvenliğinin ve özgürlüğünün sağlanması, barış ve diyalog kanallarının açılması gerekir.

Bu noktada demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya, barışın önünün açılması için sesini yükseltmeye çağırıyoruz.  Hükümeti de İmralı konusunda izlediği bu çözümsüzlük politikasını biran önce terk etmeye ve meydanların sesine kulak vermeye çağırıyoruz.

BDP GENEL MERKEZİ

Reklamlar
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: