Barış ve Demokrasi Partisi

Partimize Yönelik Devam Eden Operasyonlara İlişkin Açıklama

Posted on: 30/09/2011

Partimize Yönelik Devam Eden Operasyonlara İlişkin Açıklama

BASINA VE KAMUOYUNA

14 Nisan 2009’dan bu yana Partimizin üye, yönetici, seçilmiş temsilcileri başta olmak üzere ve hukuksuzluklara karşı çıkan Sivil toplum örgütü temsilcilerine, insan hakları savunucularına, sendikacılara yönelik KCK adı altında operasyonlar yapılmış, bölge il ve ilçeleriyle anılan KCK davaları oluşturulmuş, siyasal karakteri ağır basan yargılamalar devam etmektedir. Başbakan’ın yargıya talimatlarına paralel olarak gözaltı ve tutuklama operasyonları hız kazanmış, Partimizin Genel Merkez ve Taşra örgüt yönetici ve üyeleriyle birlikte adeta Kürt sorunu hakkında görüş ifade eden herkes doğal şüpheli kabul edilerek gözaltı ve tutuklama furyası 12 Eylül 1980 darbesini gölgede bırakacak şekilde son hız sürdürülmektedir.

Başta Şırnak olmak üzere, Adana, Mersin, İzmir, Viranşehir, İstanbul, Suruç, Şanlıurfa ve daha bir çok il-ilçede ölçü tanımaz uygulamalarla gözaltı ve tutuklama süreci başlatılmıştır.

Yargılamalarda savunma hakkı her gün biraz daha yontulmaktadır. 14 Nisan 2009 tarihinden bu yana tutuklu olanlar anadillerinde savunma yapmak istediklerinden hala Mahkemede iddialara karşı sözlerini söyleyememiştir. Halk deyimiyle sorgusuz sualsiz halkın temsilcileri, sivil toplum örgütü yöneticileri cezaevlerinde tutulmaya devam etmektedir. Sanıkların mikrofonları kapatılmakta, konuşturulmamakta, vekillerinin talepleri tartışmasız red edilmektedir.  Şimdi de gözaltına alınanların avukatlarına ifade tutanaklarının dosyalarda kısıtlılık kararı bulunması nedeniyle Ceza Yargılama Hukuku yok sayılarak verilmemektedir. Gözaltına alınanlar veya tutuklananlar savunma haklarını kullanamadıkları gibi, avukatlık mesleği hiçe sayılarak icra edilemez uygulamalar devlet gücüyle dayatılmaktadır.

Son olarak İzmir’de aralarında MYK ve Parti Meclisi üyelerimizin de bulunduğu 30 siyasetçi tutuklanmış ve avukatlarına CMK’nın açık emredici hükmüne rağmen ifade tutanakları verilmemektedir Bu tablo darbe dönemlerinde de yaşanmamış bir tablodur. Gizli tanık ve gizli belgelerle yapılan yargılamalar, adeta bizleri gizli yargılamalarla yüzyüze bırakmaktadır. Dünya hukuk tarihinde görülmemiş uygulamalara karşı başta hukuk kurumları ve demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya, yargı mercilerini de hukuk tanımaz tutumlarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Meral DANIŞ BEŞTAŞ BDP Hukuk Ve İnsan Haklarından Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: