Barış ve Demokrasi Partisi

Batman Belediye Başkanvekili Serhat Temel Yazdı

Posted on: 27/09/2011

BATMAN’DA BELEDİYE BAŞKANI OLMAK

Abdullah Akın, 1999’da HADEP’ten Batman Belediye Başkanı olarak seçildi. 2004 yılında 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Barış” konulu panelde yaptığı konuşmadan dolayı 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza, daha sonra Yargıtay tarafından da onaylandı. Ben bu yazıyı yazdığım gün Abdullah Akın cezasının infazı için Diyarbakır D Tipi cezaevine konuldu.

Bu kentin kaderini anlamak için biraz da kentleşme serüvenini iyi bilmek ve iyi anlamak durumundayız. Kentler de insanlar gibidir. Dokusu, havası, atmosferi ve hissettirdikleriyle. Ortalama bir insanın ömrü kadardır yaşadığımız bu şehrin geçmişi. Bu anlamda her insan gibi kentlerin de ‘şansa’ ihtiyacı vardır. Batman için bu şans faktöründen olumlu anlamda bahsetmek maalesef pek mümkün değil. Bu kent için kendini külünden yarattı dersek abartılı bir yaklaşım olmayacaktır.

 

Edip Solmaz’dan beri

Türkiye’nin ve Batman’ın, Cumhuriyet tarihinin en kanlı ve en zorba darbesine doğru yol aldığı 1979 yılında yapılan yerel yönetim seçimlerinde, ilk defa bu kent, kendinden olan devrimci yoksul, halk geleneğinden gelen birini Edip Solmaz’ı Belediye Başkanı olarak seçti. Fakat Edip Solmaz daha bir ay bile belediye başkanlığı yapamadan (29. gününde) devletin eliyle evinden işe gitmek için çıktığı esnada arkasından vurularak sokak ortasında katledildi. Bu olay Batman tarihi için bir dönüm noktasıdır. Bir halkın kendi kendini yönetme şansının elinden alınmasının en bariz örneklerinden biriydi. Daha sonra yaşanan 12 Eylül darbesi her yerde olduğu gibi Batman’ın da ‘dokusunu’ ve ‘sosyo-kültürel gerçekliğini’ tersyüz edecektir. Petrolüyle birçok işçiyi ağırlamış ilerici bir işçi kenti haline gelmiş olan Batman, 12 Eylül darbesinden sonra tutucu ve kabuğuna çekilen bir kent olma yoluna cebren sokuldu. (İstasyon meydanında kızlı erkekli tavla oynanan bir kent olan Batman, daha sonra kadınların sokağa çıkamayacağı bir yer haline dönüştü. Hizbullah olayları, kadın intiharları vb.)

 

Nüfus ikiye katlandı

Darbeden sonra ‘işini bilen memur’ dönemi ile en fazla yerel yönetimlerde olmak üzere çapul-talan dönemi başladı. Eğer bugün çarpık kentleşmenin ya da bir türlü ‘kentleşememenin’ nedenlerini sorguluyorsak, darbe ve darbe kurumlarının zihniyetinden başlamak gerekir. Devamında yoğunluklu olarak Kürt coğrafyasında yaşanan savaş hali, yine en çok yaşadığımız kent Batman’ı vurdu. 10 yıl gibi bir zaman kesitinde nüfusu, köy yakma ve boşaltmalardan dolayı ikiye katlandı.

Batman’da üç yılda işlenen ‘faili meçhul’ cinayetler, IRA ile İngiltere arasında 30 yıl süren çatışmaların sonucunda yaşanan can kaybı kadar oldu. 90’lı yılların sonlarına doğru ilk defa Kürtler örgütlü ve kendi özgücü ile belediye seçimlerinde Abdullah Akın’ı belediye başkanı seçti. Daha sonra görevi devralan Hüseyin Kalkan, yedi yıl bu kente belediye başkanlığı yaptı. 2009 yılındaki seçimde 72 bin civarında oy alarak Nejdet Atalay dönemin belediye başkanı seçildi. Ne yazık ki şu anda bahsi geçen belediye başkanlarımız cezaevinde. İşte bu yüzden Batmanlılara ve Kürtlere büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

 

Kenti anlamamak

Batman’dan iktidar mensubu kimi siyasetçilerin yukarda anlattığım ‘yaşanılanlardan’ haberdar olmadan ve yaşanan acıları hissetmeden, Batman’ı kalkınmışlık ve gelişmişlik düzeyi bakımdan diğer şehirlerle karşılaştırmaları, eğer art niyet değilse bile, en hafif deyimle cahilliktir. Bu kenti bilmemek, anlayamamak ve okuyamamaktır.

Sürekli BDP’yi neden siyasi rolünüzü oynamıyorsunuz diye eleştirip suçlayanlar, buyursunlar bunun cevabını versinler. Bir başkanımız katledildi, bugün itibarıyla üç başkanımız da Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde yatıyor. Demokratik siyaseti tercih edenleri, cezaevine atıp kalanları da cezayla, tutuklamayla sürekli tehdit etmek ve sonra da siyasi rolünüzü neden oynamıyorsunuz demek, en hafif tabirle aymazlıktır! Ayrıca halkın seçme ve seçilme iradesine büyük bir saygısızlıktır. Düşünün bakalım, Türkiye’de şu an itibarıyla kaç belediye başkanı yaptığı yolsuzluklardan dolayı cezaevinde? Eğer bizler de kimi belediye başkanları gibi yolsuzluk, rüşvet vb. yüz kızartıcı suçlar işleseydik, eminim cezaevlerine konulmayacaktık. Merak edenlere, Abdullah Akın ‘en kötü barış, en kutsal savaştan daha iyidir’ dediği için cezaevine girdi. Cezaevlerine konulmamızın ve sokak ortasında katledilmemizin nedeni halkçı olduğumuz ve halkın umutlarını satmadığımız içindir.

Bir kenti yaşanılır kılan, o kentin halkının hür iradesiyle seçmiş olduğu temsilcilerine çalışma imkanı verip o kent için fırsat yaratmaktır. Halefi olduğum tüm temsilciler tutuklu veya katledilmişken, benim gibi bir insanın belediye başkanlığı yapması, kentin sorunlarıyla layığıyla hemhal olmaması bıçak sırtı bir durum yaratıyor. Tüm bu yaşananları görmeden hasıraltı etmenin, başta halka ve onların nezdinde bizlere karşı yapılmış büyük bir saygısızlık olduğuna inanıyorum. Umut ediyorum ki, en kısa zamanda tutuklu bulunan belediye başkanları özgürlüklerine kavuşur.

Reklamlar

2 Yanıt to "Batman Belediye Başkanvekili Serhat Temel Yazdı"

eline,yüreğine, saglık Serhat Baskan.. Kısa Batman gecmişini cok ıyı ozetleyıp sunmussunuz,eminimki zafer tüm yurtseverlerin,devrimci ve sosyalistlerin olacaktır.Yolumuz acık olsun

Helal Olsun Valalh ElLERİNE sAĞLIK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: