Barış ve Demokrasi Partisi

Demirtaş: ‘Meclis konusunda son kararı vermedik’

Posted on: 26/09/2011

Demirtaş, Yeni Özgür Politika’ya yaptığı açıklamada, 1 Ekim’de Meclis’te olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu söyledi. “Son kararı vermiş değiliz” diyen Demirtaş, ancak gerek halkta gerekse de parti içinde yaptıkları tartışmalarda, Meclis’e girme eğiliminin daha baskın olduğunu bildirdi.

‘Halkın ve sokağın gücüne inanıyoruz’

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, BDP’nin bütün umudunu ve enerjisini parlamentarizme bağlamış bir parti olmadığını anımsatarak, parlamenter sistem üzerine şu özette bulundu: “Biz halkın ve sokağın gücüne inanıyoruz. Halk yürüyüşüyle, direnişiyle, demokratik tepkisiyle parlamenter sistemi güçlendirebilir. Türkiye gibi bir ülkede tek başına parlamenter sistem ne yazık ki yeterli olmuyor. Hele hele temsili demokrasinin bu kadar sorunlu olduğu bir ülkede çok sıkıntılı yanları var. 550 milletvekilinin bütün sorunları çözmesini beklemek yanılgı olur. Diğer partiler zaten lider sultasına takıldıkları için özgür bile hareket edemiyorlar. O nedenle biz her halükarda halkın özgücüne inanan, güvenen bir siyasi hareketiz.”

‘Boykot tutumumuzun etkili olmadığı söylenemez’

Ancak buna rağmen parlamenter sistemin kullanılmasını önemsediklerine dikkat çeken Demirtaş, boykot sürecine de şu sözlerle değindi: “Bununla birlikte parlamentoyu meşru zemin, mevzi olarak da görüyor ve kullanıyoruz. Ama bize karşı parlamento zeminini kullanmamamız için, etkili kullanamamamız için yapılan müdahaleler neticesinde bunun karşısına boykotu koyduk… Böylece niyetimiz demokratik siyasetin tıkanan yerlerine uyarı yapmak, adım atılması için zorlamaktı. Bu tavrımızın şu aşamada somut sonuç doğurmasa da etkili olduğunu düşünüyoruz. Sistemin problemli halini kamuoyunun önüne serebildik. Vekillerin tutuklanması, Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesi, hergün siyasetçilerin tutuklanması  gibi gelişmeler kamuoyunun önüne geldi. Birçok çevre tarafından ifade edilen; bu sorunlara çözüm bulmak ve yine BDP’nin Meclis’te olması gerektiğiydi. BDP’nin olmayacağı bir parlamentoda anayasa değişikliğinin de meşruiyetinin olmayacağı birçok kesim tarafından kabul edildi. Dolayısıyla boykotun etkisiz ve anlamsız olduğu söylenemez.”

‘Çoğunluk Meclis’e gidilmesine taraf’

Öteden beri parlamento zemininden tümüyle çekilen bir tavır içinde olmadıklarını da hatırlatan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Yeniden değerlendirebilir, kararımızı gözden geçirebliriz demiştik. Dolayısıyla 1 Ekim’de Meclis açılacağı için de bu konuyu yeniden gündemimize aldık” dedi.
Demirtaş, Meclis’e gidip-gitmeme konusundaki süreci önümüzdeki hafta başında tamamlayacaklarını bilgisini verdi ancak ağırlığın 1 Ekim’de mecliste olma yönünde geliştiğini ifade etti. “Parti Meclisi üyelerimize sorduk, Blok’un vekillerine ve tutuklu siyasetçilerimize soruyoruz… Böylesi bir kararı örgüt yapımızla ve halkımızla tartışma sürecindeyiz” şeklinde konuşan Demirtaş, Meclis’e dönmelerinin ‘mücadelenin sadece bir parçası’ üzerinden anlamı olacağını açıkladı.
“Halkımız içinde bize önerilenler şu ana kadar ağırlıklı olarak Meclis’in de mücadele zemini olarak kullanılması eğiliminde. Kaygılarını belirtenler de var tabii” diyen Demirtaş, parti içindeki görüşmelerinde de daha çok Meclis’e gidilmesi yönünde karar çıktığını açıkladı: “Kendi içimizdeki tartışmalarda da ağırlık bu yönde, meclise gitme yönünde gelişiyor. Muhtemelen önümüzdeki hafta başında süreç tamamlanmış olur.”

‘Öcalan’ın artık özgürleşmesi lazım’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit konusunda da Demirtaş, Gemlik yürüyüşünü tartıştıklarını açıkladı. Demirtaş, şunları söyledi: “Sayın Öcalan’a uygulanan gayri ahlaki, hukuksuz ve tahrik edici bir tecrit. Tecritten de öte artık Sayın Öcalan’ın üzerindeki tutukluluk, hükümlülük koşullarının değişmesi lazım; özgürlüğüne kavuşması lazım. Mesele sadece avukatlarla görüşüp görüşmeme meselesi değil. Kendisi de özgür, güvenlikli, sağlığının da güvencede olduğu bir şekilde müzakere yürütmek istiyor.”
DTK ve sivil toplum örgütleriyle Gemlik yürüyüşünü başlatma konusunda görüşeceklerinin bilgisini veren Demirtaş, “Partimiz bu konuyu da değerlendirmesine aldı. DTK ve sivil toplum örgütleriyle tartışarak netleştireceğiz. Gemlik yürüyüşü önemli bir seçenek olarak önümüzde duruyor” diye konuştu.

‘Alternatif bir örgütlenme modeli getiriyoruz’

Son olarak Çatı Partisi hakkında konuşan Demirtaş, bu modeli Türkiye’nin her yerine yayma amacında olduklarını belirtti ve şunları ekledi: “Demokratik ulus anlayışıyla, halkların kardeşliği perspektifiyle Türkiye’de alternatif bir örgütlenme modeli oluşturuyoruz. Blok zaten ilk adımı atmıştı. Bunu Türkiye’de her yere taşımak için uğraşıyoruz. Kongre-Parti hareketi olarak çok heyecanlı, etkili bir çalışma sürüyor. Sadece parti çatısı altında sıkışan değil de, kongre şeklinde geniş yelpazeye yansıyan bir model oluşturuyoruz ve şimdiye kadar bize gelen bilgilere göre bütün kesimlerden de destek görüyor. Yakın zamanda bu konuyla ilgili somut planlamamızı, kongrenin toplanacağı zamanı ve partinin kuruluşuyla ilgili tarihi açıklayacağız.”

ALİ BARIŞ KURT/İSTANBUL

Reklamlar

1 Response to "Demirtaş: ‘Meclis konusunda son kararı vermedik’"

aynen dost sesimizin tek cikacayi yer orasidir kurtler zaten biliyor bunu turk halkina anlatmak icin yapmaklasim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: